Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

„Potenciální armagedon.“ Cizinci žijící na Ukrajině o útěku ze země i znechucení z Putina

Autor: Darina Jíchová - 
4. února 2022
05:00

Dění na Ukrajině řeší také expati, kteří zde žijí. Řada z nich zvažuje odjezd ze země, možné ruské invaze se bojí a nechtějí nic ponechat náhodě. Případnou evakuaci z Ukrajiny s reportéry listu Daily Mail rozebírali Britové, kteří – ostatně stejně jako Češi, dostali od svého ministerstva zahraničí varování, aby na Ukrajinu nejezdili, podle úřadů však v zemi zůstávají tisíce jejich občanů. Několik z nich s tiskem sdílelo své obavy z napětí na ukrajinsko-ruské hranici.

Ken Stewart (54) s těhotnou manželkou Tetjanou (36) a dcerou Jarynou (3) žijí v obci Buča, která se nachází mezi Kyjevem a běloruskou hranicí, tedy v přímé linii možné invaze. Ruský prezident Vladimir Putin totiž své vojáky nesoustřeďuje jen na ruské straně, jednotky poslal i do Běloruska. „Mohl by to být potenciální armagedon, museli bychom utéct,“ komentoval jeden z expatů případný útok Ruska. 

V Ukrajině však žijí i přistěhovalci, kteří by v případě invaze šli po boku Ukrajinců do boje. Počítačový technik Stewart z Edinburghu se na Ukrajinu přestěhoval před 15 lety a aktivně se zapojil do vládních protestů na Majdanu, se svou kapelou The Bad Names hrál pro demonstranty. „Bojím se, hlavně protože čekáme druhé dítě, mělo by se co nevidět narodit. Rodit budeme v soukromé nemocnici, co je nedaleko,“ vysvětlil Stewart.

Expati si dělají zásoby

„Ale jestli sem z běloruské strany vpadnou Rusové a potáhnou na Kyjev, žijeme v oblasti, přes kterou půjdou. Pokud ruské tanky přijedou k naší vesnici, rozčílí mě to. Mám tu svůj život… pokud by se k něčemu takovému schylovalo, chceme odjet na západ, pokud to půjde. Nejdřív asi do Lvova, nebo do Polska,“ řekl pro Daily Mail.

„Udělali jsme si zásoby jídla, ale zase jsme úplně nebláznili, máme konzervy a zásoby benzínu v autě. Pokud bychom museli, jsme připraveni na odjezd. Moje žena má brzo rodit, dění na hranicích pečlivě sleduju, poslouchám zprávy, mám nastavená upozornění na mobilu. Lidé v naší vesnici jsou dost stoičtí, to neznamená, že každý z nás nemá plán,“ dodal.

Urychlený dril podstupují tisíce dobrovolníků domobrany. Urychlený dril podstupují tisíce dobrovolníků domobrany. | ČTK / AP / Efrem Lukatsky

„Nechtějí o tom mluvit, nechtějí o tom ani přemýšlet,“ prohlásil Stewart. Vydavatel časopisů Peter Dickinson (45), jeho manželka Susanna (39) a dcery Nina (11) a Elizabeth (14) také mají v plánu uniknout, pokud budou muset. Dickinson pracoval 20 let pro British Council v Kyjevu a nakonec se tam i usadil. „Britská komunita žijící na Ukrajině sdílí stejný názor, kdyby přišel útok, naší prioritou bude dostat naše děti do bezpečí,“ vysvětlil. Dickinson dodal, že přípravy znamenají hromadění zásob jako potraviny, paliva, baterie, svíčky.

„Pod hrozbou možného útoku žijeme dlouho, nyní je však mnohem reálnější, že na naše domovy začnou dopadat rakety a my budeme muset utíkat,“ prohlásil. Dickinson je původem z britského města Amersham, kromě práce ve vydavatelství spolupracoval i s americkým think tankem Atlantic Council.

Plány na útěk

Se svou ukrajinskou manželkou se připravuje na nejhorší. „Můj život je na Ukrajině, moje rodina, moje práce, můj domov…Bude to těžké rozhodování, ale hlavní je zachránit životy milovaných,“ i on už má doma zásoby paliva a jídla, pořídil také generátor, kdyby došlo k výpadku proudu. Uvedl, že v případě nejhoršího by se nejdřív pokusili odletět.

„Pokud by to nešlo, nasedli bychom do auta a vydali se na západ. Samozřejmě si uvědomujeme, že v případě migrační krize by bylo složité předkročit hranice Evropské unie,“ navázal Dickinson. „Koukali jsme se také na bezpečné cesty přes hory. Představa invaze je sice extrémní, ale musíme být připravení,“ domnívá se vydavatel.

„Máme štěstí, že nežijeme úplně v centru Kyjeva a že máme vlastní zdroj vody,“ Dickinson přiznal, že i když on sám se připravuje, nechce narušit život své rodiny, dokud skutečně nebude potřeba. „Ukrajina prochází zkouškou, Putin si uvědomuje, že Ukrajinu ztrácí a že tuto ztrátu nelze zvrátit, a tak se zřejmě snaží ještě něco udělat,“ uvedl Dickinson.

„Putin mě znechucuje“

V Kyjevu žije rovněž Sean Kelly (53) z Oxfordu, na Ukrajinu přišel před 26 lety. „Vladimir Putin mě znechucuje. Znechucuje mě, co dělá Ukrajině, a udělám všechno, abych podpořil své ukrajinské přátele,“ tvrdí Kelly. Podle něj Putin sám sebe zahnal do kouta, přislíbil, že kdyby došlo k útoku, půjde bojovat na frontu.

I on se na Ukrajině oženil a s manželkou Natalií má syna Olivera (2) a sedmiletou dceru Elizabeth. Rodinu by poslal přes Oděsu a Černé moře do Turecka, kdyby bylo nejhůř. „Většina Britů plánuje odcestovat na západ do Polska, jestli Rusko zaútočí, na hranicích bude zmatek, zvláště jestli kvůli bombardování bude přerušena letecká doprava,“ vypověděl Kelly.

„Ukrajinština a vlastně ani ruština nemají slovo pro šikanátora, ale to je, kým Putin je, a svobodný svět se mu a jemu podobným musí postavit,“ uvedl Kelly. Ocenil také podporu Británie a premiéra Borise Johnsona, není v tom sám, mnoho ukrajinských podniků nabízí britským expatům jídlo a pivo zdarma.

Válečný turismus

Jednadvacetiletý Miles Routledge z Birminghamu je „válečný turista“, zatímco jeho spoluobčané přemýšlejí nad tím, jak se v případě války z Ukrajiny dostanou, mladík tento týden dorazil do Kyjeva. Routledge má deseti tisíce fanoušků, kteří na twitteru sledují jeho cesty za nebezpečím. Nemá jen obdivovatele, ale i kritiky. Nejvíc výtek sklidil za to, když musel být repatriován z Afghánistánu v jednom z evakuačních letů.

Video  Konflikt na Ukrajině eskaluje. Bezpečnostní expert o možných scénářích  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Babisova_drahota ( 4. února 2022 17:04 )

Putin zaútočí stejně jako Hitler.
Putin má "starost" o Rusy žijící na Krymu, proto jej musí okupovat, stejně, jako Hitler se straral o Němce v našem pohraničí. Ten šel alespoň tou Mnichovskou dohodou (o které si myslíme své), Putin rovnou útočí. To je ovšem pro tyto mocichtivá individua málo, oni chtějí vládnout celému světu. Hitler rozjel 2.svět. válku, Putin se chystá na třetí.
Putin tvrdí, že se nechystá na Ukrajinu zaútočit. Stejně, jako Hitler, dokonce písemně: smlouva Molotov-Ribentrop. A rozpoutal 2.svět.válku, stejně, jako to chce Putin. Jenže: Putinův Lavrov již dříve prohlásil, že Rusko musí zaútočit jadernými zbraněmi na USA jako první, aby vyrovnalo jejich technologický náskok. Putin to před několika dny opakoval (potvrdil).

Babisova_drahota ( 4. února 2022 17:02 )

Putinovi nevyhovuje současné rozdělení světa, proto chce válku. Protože náminku zatím nemá, musí si ji vytvořit. Po vzoru Hitlera. Prostě budou zase nějaké Glivice. Že jako Ukrajinci přepadli Rusko a to se musí bránit. Pro okupaci Ukrajiny bude jakákoliv záminka dobrá.

Babisova_drahota ( 4. února 2022 16:57 )

To jsou fakta. Chápu, že se to rusofilnímu odpadu nelíbí.

Ford Henry ( 4. února 2022 12:47 )

Celý asi ne. Viz ty miliony pochodujících migrantů do USA.

varimzvodky ( 4. února 2022 12:10 )

To jsou takové bláboly. Jediný, kdo chce válku je Amík a Brit, tak by měli plačkat u nich.

Zobrazit celou diskusi