Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Covidové mýty a lži chce potírat i hudební gigant Spotify. Po sporu s písničkářem Neilem Youngem

Autor: ČTK - 
31. ledna 2022
20:17

Hudební streamovací služba Spotify chce začít bojovat proti dezinformacím o covidu-19 naváděním svých uživatelů k důvěryhodným zdrojům. K podcastům, které se týkají covidu-19, bude přidávat upozornění s odkazem na databázi s vědeckými poznatky a doporučeními zdravotnických orgánů. Švédský gigant novinku oznámil v neděli za kontroverze kolem podcastu amerického komentátora Joea Rogana, kvůli kterému z platformy stáhl svoji tvorbu folkrockový písničkář Neil Young.

„Pracujeme na přidání obsahové výstrahy k jakémukoli podcastu, jenž zahrnuje diskuzi o covidu-19,“ napsal v tiskové zprávě generální ředitel Spotify Daniel Ek. „Tato výstraha nasměruje uživatele do našeho centra o covidu-19, což je zdroj, který poskytuje snadný přístup k faktům podloženým daty, aktualizovaným informacím sdíleným vědci, lékaři, akademiky a zdravotnickými úřady z celého světa,“ pokračuje sdělení.

Spotify tak přijímá podobné opatření, jaké dříve zavedly sociální sítě Facebook nebo Twitter, a to nejen v souvislosti s pandemií, ale i s předloňskými prezidentskými volbami v USA. Účinek takovýchto varovných štítků a odkazů na autoritativní zdroje přitom není zcela jasný.

Pravidla budou platit pro Spotify po celém světě

„Na základě zpětné vazby, jíž se nám v posledních několika týdnech dostalo, je mi jasné, že máme povinnost udělat více pro zajištění vyváženosti a přístupu k široce přijímaným informacím od lékařské a vědecké komunity,“ vysvětloval Ek postup své společnosti. „Tato nová snaha - bojovat proti dezinformacím - bude spuštěna v nadcházejících dnech v zemích po celém světě,“ uvedl. Dodal, že to podle něj bude poprvé, co velká streamovací služba začne poskytovat doplňující informace o covidu-19.

Společnost Spotify, která je s asi 381 miliony uživateli největší hudební streamovací platformou na světě, zároveň v neděli na svém webu zveřejnila stávající „pravidla platformy“, v nichž popisuje nepřijatelný obsah. V pokynech pro tvůrce se mimo jiné píše, že by na Spotify neměl být zveřejňován obsah, který „propaguje nepravdivé nebo nebezpečné a klamavé lékařské informace, jež mohou způsobit újmu offline nebo přímo ohrožují veřejné zdraví“. Příkladem závadného obsahu je podle Spotify tvrzení, že covid-19 a další onemocnění neexistují, anebo nabádání lidí, aby se záměrně nakazili koronavirem s cílem získat imunitu. Obsah, který pravidla porušuje, může být odstraněn, opakované porušování pravidel může vést k odstranění účtu.

Nedělní prohlášení Spotify přichází poté, co mnozí komentátoři poukazovali na nejasnosti kolem toho, jakým způsobem streamovací služba moderuje nabízený obsah. Pozornost k tomuto tématu přitáhl především kanadsko-americký hudebník Young, jenž začátkem minulého týdne vyjádřil nespokojenost s tím, že platforma dává výsadní prostor autorovi podcastů Roganovi. Ten podle Younga šíří nebezpečné dezinformace o vakcínách proti covidu-19.

Problematický podcast

Roganův podcast nazvaný The Joe Rogan Experience je nejpopulárnějším podcastem na Spotify, přičemž společnost autorovi platí za jeho exkluzivní distribuci. Každý měsíc si jeho nahrávky stáhne na 200 milionů lidí. Čtyřiapadesátiletý Američan v něm v uvolněné atmosféře vede několikahodinové rozhovory s širokou škálou osobností, od podnikatelů a vědců po herce a sportovce.

V poslední době začal Rogan vystupovat negativně proti vakcínám proti covidu-19, loni v dubnu například řekl, že mladí a zdraví lidé by se neměli nechat očkovat. V pořadu rovněž propagoval přípravek pro zvířata proti parazitům Ivermektin jakožto lék na covid-19, a to navzdory negativním stanoviskům regulačních úřadů USA, EU i Světové zdravotnické organizace (WHO). Pobouření vyvolal také díl podcastu z konce loňského roku, v němž imunolog Robert Malone podle webu PolitiFact i desítek expertů uvedl několik nepravdivých tvrzení, když mimo jiné odrazoval od očkování lidi, kteří covid-19 prodělali, a přirovnával protiepidemická opatření v USA k nacistickému Německu.

Bojkot Spotify

Písničkář Young nakonec nechal své skladby ze Spotify odstranit, jelikož firma odmítla stáhnout Roganův podcast. Kanadská písničkářka a kytaristka Joni Mitchellová v solidaritě s Youngem v pátek oznámila, že chce, aby společnost Spotify z nabídky stáhla veškerou její hudbu. Na sociálních sítích se mezitím v souvislosti s kontroverzí začaly množit výzvy, aby lidé přestali Spotify používat.

Rogan v neděli na dění reagoval prohlášením, v němž uvádí, že jeho jediným cílem je „prostě mluvit s lidmi“ a že vyhledává hosty s „různými názory“. Zároveň vyjádřil podporu odkazování na dodatečné informace u podcastů souvisejících s covidem-19. „Jasně, dejte to tam. Budu jedině rád,“ uvedl.

Video  Jděte na booster, apeluje Válek. Vakcinolog zmínil výhled pro čtvrté dávky a sezony covidu.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Pepega Itachi ( 2. února 2022 00:33 )

jak rikaval muj deda, staci 1 kapka Botulotoxinu a 3 kapky Tetrodoxinu a Strychninu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa