Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Co se stalo s Facebookem? Lži o covidu mnohdy nechává, naopak nezávadné zprávy maže

Autor: Markéta Mikešová - 
16. ledna 2022
14:55

Pryč jsou časy, kdy lidé mohli na sociální sítě psát, co se jim zlíbí. Dnes jsou všechny příspěvky kontrolovány, aby v nich nebyl nenávistný, pornografický nebo rasistický obsah. S nástupem pandemie covidu se k tomu přidala i kontrola příspěvků o viru, aby se mezi lidmi nešířila nepodložená tvrzení třeba o vakcínách. Jenže Facebook se do mazání nevyhovujících zpráv o pandemii pustil s takovou vervou, že občas smaže i zprávy, které se za dezinformace považovat nedají. Naopak skutečné fake news mu často unikají.

Dezinformace se po internetu šíří dlouho, existovaly už dávno před současnou pandemií. Za škodlivé byly považovány odjakživa, nikdy ale problematika nevzbuzovalo mezi veřejností takové emoce, jelikož šlo převážně o nesmysly, které neměly jak lidi bezprostředně ohrozit. Změnilo se to až s covidem, kdy se ukázalo, že šíření falešných zpráv může reálně vyústit ve zbytečné smrti.

Stačí si vzpomenout na lidi, kteří covid léčili bělidlem, pitím vodky nebo ho přímo popírali – všechno jsou to případy, po kterých jsou registrovaná úmrtí. Tato doporučení si přitom postižené osoby přečetly na sociálních sítích.

Facebook proto začal být urgován, ať se situací začne něco dělat a covidové příspěvky obsahující jasné nesmysly maže, nebo alespoň omezí. Pozvolna se do toho pustil, avšak příliš velký úspěch neslavil, znovu na něj začala mířit kritika. A tak se minulý rok pustil do řešení covidu ve velkém, respektive minimálně to tvrdil.

„Odebíráme nepravdivá tvrzení o vakcínách, snižujeme šíření nepřesných informací o zdraví a informujeme lidi o efektivní vakcinaci (…) Ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací a několika našimi evropskými partnery pro ověřování faktů spouštíme novou kampaň s názvem Společný boj proti dezinformacím ohledně onemocnění COVID-19,“ uvedla minulý březen Aïda Ndiaye, manažerka sítě pro veřejný zájem.

V praxi to znamená, že pokud Facebook narazí na dezinformaci o covidu, buď ji rovnou smaže, nebo uživatelům k příspěvku přidá upozornění, že informace je zřejmě závadná. Měl by k tomu být i přiložený odkaz, kde lidé najdou více informací. Když firma u konkrétní stránky začne registrovat hlouposti pravidelně, omezí její dosah. Vyhodnocování, co je pravda a co ne, Facebook vykonává v některých případech skrze algoritmus strojového učení (typ umělé inteligence), v jiných přes tým tzv. ověřovačů faktů.

Ověřovači faktů jsou trochu nešťastný překlad, v originále jsou to osoby, které dělají fact-checking. Tak se odborně nazývá činnost, kdy člověk hledá, jestli je informace pravdivá nebo ne. Ne všechno totiž dokáže ověřit algoritmus, ve složitějších případech přichází právě lidští ověřovači, kteří si příspěvek zobrazí a rozhodnou, zda je „hoden“ na Facebooku zůstat.

Tito lidé jsou obvykle zaměstnanci externích firem, které si sociální síť pronajímá. Facebook o nich tvrdí, že jsou zcela nezávislí.

Kritika klinických testů Pfizeru neprošla

Od chvíle, kdy nový systém začal platit, se ale objevilo několik záhadných zásahů, kdy sociální síť s fact-checkingem zašla až moc daleko. Tedy začala mazat i informace, které nebyly dezinformačního charakteru, jen šly proti celospolečensky uznávanému narativu. Těchto případů podle některých uživatelů přibývá.

Nejvýrazněji na problém upozornil odborný časopis British Medical Journal (BMJ), jeden z nejprestižnějších medicínských magazínů na světě, který pravidelně publikuje přední lékařské studie.

BMJ v listopadu vydal zprávu, která kritizovala metodiku klinických testů u společnosti Ventavia, jenž pomáhala s testováním vakcíny proti covidu Pfizeru. Článek obsahoval interní dokumenty firem, fotografie, audio nahrávky, emaily apod., které magazínu poskytl bývalý zaměstnanec Ventavie. Měl obavy ze správnosti dat a bezpečnosti pacientů, kteří se klinických testů účastnili, proto se rozhodl promluvit.

Editoři BMJ text schválili podle stejného standardu, jaký používají ke schvalování ostatních studií, které publikují. Jenže zatímco výzkumy na nekonfliktní téma jim Facebook nemazal, tento článek jim odstranil. Rozhodli o tom jeho spolupracující ověřovači faktů – u článku nastavili, že když na něj uživatelé Facebooku budou chtít sdílet odkaz, dostanou hlášku, že obsahuje nepravdy. Charakter těchto nepravd nebyl specifikován.

Vedení BMJ tento incident velmi naštval a šéfovi Facebooku Marku Zuckenbergerovi napsali otevřený dopis, ve kterém proces fact-checkingu kritizují jako nefungující. Podle nich je to útok na kvalitní vědecké zdroje.

Facebook cenzuroval i Válkovu matematičku

Krátce po zveřejnění této kauzy se začali ozývat lidé, kteří zažili něco podobného. „Facebook už mě taky cenzuroval za příspěvek o tom, že v proočkovaném Portugalsku začínají růst případy (které od té doby rostou). Píšou mi lidé, že se jim moje stránky přestala zobrazovat v oblíbených a že ani někdy nejde vyhledat,“ konstatovala například autorka facebookového blogu COVID zápisky, matematička Lucia Houfková.

Přitom málokdo má ke sdílení dezinformací dál než ona – je čerstvou členkou Národního institutu pro zvládání pandemie, který minulý týden založil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Na svém blogu Houfková zveřejňuje převážně covidová data.

Dalším příkladem může být novinář Robby Soave, jehož práce se v minulosti objevila například v deníku The New York Times. Napsal text, ve kterém popisoval, že se mu nezdá studie, podle které americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nařídilo dětem nošení roušek ve školách. Facebook tomuto článku omezil možností sdílení a skrze ověřovače faktů vzkázal, že nošení roušek proti covidu pomáhá. Soave ale toto tvrzení v textu nerozporoval, jen tvrdil, že CDC použilo zvláštní studii.

Novinář se nicméně proti rozhodnutí odvolal a Facebook uznal, že v tomto případě jeho fact-checkingový systém rozhodl nesprávně.

Někde až moc snahy, jinde skoro žádná?

Všechny tři incidenty spojuje jeden aspekt. Pokaždé šlo o zprávy, které nebyly dezinformacemi, tedy nikdo si je celé nevymyslel za účelem šíření lží o pandemii. Jen to byly texty rozporující aktuální covidový konsenzus, vyvolávaly právoplatnou diskuzi. A diskuze je základem demokracie. Proč Facebook příspěvky zakázal, zda šlo o chybu nebo záměr, není jisté, kauza Facebook Papers ale ukázala, že firma příliš morálně ukotvená není.

Navíc nefalšované fake news o covidu se jí stále do jisté míry blokovat nedaří. Například organizace NewsGuard, která se odhalováním dezinformací zabývá a vyvíjí stejnojmenný doplněk do internetových prohlížečů, v listopadu uvedla, že Facebook stále selhává, 20 výrazných protivakcinačních skupin, které organizace monitoruje, i nadále během posledního roku rostly. Tvrdily přitom vyvrácené nesmysly o rakovině po očkování a podobně.

Že tyto skupiny rostly, vyplynulo i ze studie společnosti ISD Global a stěžoval si na to také Bílý dům – podle mluvčí prezidenta Joea Bidena Jen Psakiové je za 65 procenty protivakcinační agendy na Facebooku zodpovědných pouhých 12 lidí. Všichni ještě v létě zůstávali na síti aktivní bez postihu, podotkla.

„Během pandemie jsme odstranili více než 20 milionů škodlivých dezinformací,“ obhajoval postup Facebooku pro deník The Guardian jeho mluvčí. „Celkem jsme nyní zablokovali více než 3 000 účtů, stránek a skupin za opakované porušování našich pravidel. Všechny příspěvky o vakcínách také označujeme přesnými informacemi a spolupracovali jsme s nezávislými fact-checkery, abychom označili 190 milionů příspěvků za nepravdivé,“ dodal.

Video  Podcast Podcast: Facebook se topí v problémech. Co vyplavalo na povrch a jak se to snaží zamaskovat?  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 16. ledna 2022 16:23 )

asi tak

Jirik-ta ( 16. ledna 2022 16:22 )

Hlavně aby se něco nešířilo. To že šíří diskriminace, rozděluje se společnost to je v pohodě.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud