Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Fungují antigenní testy na omikron? Viroložka Tachezy popsala, co všechno zatím víme

Autor: Markéta Mikešová - 
6. ledna 2022
05:00

Mírné zděšení vyvolala minulý týden zpráva amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Některé antigenní samotesty podle ní nemusí být až tolik efektivní při zachycování nové varianty viru SARS-CoV-2 omikron. Má to být kvůli velkému množství specifických mutací, které tato varianta obsahuje. Brněnský neurobiolog Omar Šerý rovněž naznačil, že až dvě třetiny lidí pozitivních na omikron zůstanou antigenními testy nezachyceny. Řítíme se do maléru? Podle viroložky a členky skupiny MeSES Ruth Tachezy dat zatím existuje málo, žádnou katastrofu ale nenaznačují. Upozorňuje také, že kvalitní antigenní testy budou u zachycování očekávané nálože omikronu klíčové.

„Brzká data naznačují, že antigenní testy zvládnou detekovat variantu omikron, ale mohou mít sníženou citlivost,“ zní prohlášení FDA z konce prosince, jež rychle obletělo celý svět. Úřad u toho jmenoval dva konkrétní samotesty, načež podotkl, že používání tohoto typu testování stále podporuje, ale nemůže vyloučit falešnou negativitu. Pokud tak někomu po samotestu vyjde negativní výsledek, ale bude pociťovat příznaky covidu, měl by si podle FDA raději zajít i na PCR test.

Omikron obsahuje velké množství mutací, které Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za znepokojivé. Varianta díky tomu dokáže snáze obejít imunitu vyvolanou očkováním proti covidu, zvlášť pokud ho osoba absolvovala před delší dobou. V posledních dnech se proto urguje podávání třetích dávek, které se proti omikronu jeví jako účinné. Jak na novou variantu a množství jejích mutací budou reagovat testy, dlouho nebylo jisté, vyjádření FDA bylo jedno z prvních veřejných.

O další se postaral neurobiolog Omar Šerý z Ústavu biochemie Masarykovy univerzity, jenž na konci prosince také uvedl, že antigenní testy mají zřejmě s omikronem problém. „Analýzou několika desítek vzorků pozitivních na variantu omikron odebraných v našem centru jsme zjistili, že více než 65 % pozitivních vzorků mělo Ct hodnotu 28 až 31. Znamená to, že 2/3 na koronavirus pozitivních osob s variantou omikron zůstane antigenním testem nezachyceno,“ napsal na twitteru.

Na antigenní testy přitom bude spoléhat vláda při plošném testování zaměstnanců, které chce zavést dvakrát týdně od 17. ledna. Od pondělí 3. ledna se také opětovně rozjelo testování žáků ve školách, rovněž je nastavené dvakrát týdně. Obě opatření byla zavedena právě kvůli očekávanému šíření omikronu.

Problém mutací i malé kapacity PCR testování

Viroložka Ruth Tachezy, vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy si nicméně nemyslí, že už je možné jednoznačně vyhodnotit, jestli antigenní testy mohou u varianty selhávat, anebo ne. „Zatím jediný preprintový článek (ještě nezveřejněný a nezrecenzovaný - pozn. red.) ukazuje pokles analytické citlivosti (laboratorní podmínky) většiny WHO schválených testů, případně testů, které na WHO schválení čekají. Otázkou je jejich účinnost klinická. Zde data ještě nejsou dostupná,“ upozorňuje odbornice, jež patří mezi členy skupiny MeSES.

Podle ní ovlivňují citlivost testů i další klinické parametry, třeba virová nálož, která se mezi variantami viru může lišit. A jak přesně funguje mechanismus zachycování? „Většina antigenních testů cílí na detekci proteinu N, který mutuje pomaleji než protein S. Nicméně ve variantě omikron jsou v genu N mutace shodné s některou z předešlých variant hodných pozornosti (VOC), ale i mutace nové, jejichž dopad na fungování testů není přesně ještě známý,“ popisuje Tachezy pro Blesk Zprávy.

Národ každopádně nemůže čekat, až budou všechna data dostupná. Už nyní se podle informací Národní referenční laboratoře omikron vyskytuje u 15 procent pozitivní populace. A toto číslo rychle poroste, jak konstatuje viroložka. „Testování ve školách je podmínkou zachování prezenční výuky. Samozřejmě by ideální byla PCR do odpoledne po odběru. To ale asi nebude možné, neboť k tolikrát doporučovanému navýšení kapacit nedošlo,“ říká Tachezy s tím, že výhodou by bylo také větší množství pojízdných laboratoří.

V této situaci tak hodnotí antigenní testy jako jediné řešení, musí mít ale co nejlepší citlivost a specifitu. „V současnosti máme již data o tom, jak testy používané v ČR fungovaly v uplynulých měsících. Jeden z nich, který měl dobré parametry, byl i v preprintové studii, která hodnotila analytickou citlivost vybraných antigenních testů WHO, hodnocený dobře i pro detekci omikronu,“ uklidňuje viroložka.

Video  Spojení delty a omikronu budí obavy. Virolog zmínil nebezpečí u zvířat a špatné britské zprávy.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud