Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 21°C

Omikron dostal USA na kolena: Nemocnice jsou přetížené, doprava i školství selhávají

Autor: ČTK - 
9. ledna 2022
08:40

Kvůli současné vlně covidu-19, která byla způsobena rychlým šířením koronavirové varianty omikron, selhávají napříč Spojenými státy základní služby, například školství nebo hromadná doprava. Napsala to v sobotu agentura AP, podle níž se nemocnice či krizové složky obávají o to, jak dlouho ještě zvládnou fungovat v aktuálním krizovém režimu. Deník The New York Times (NYT) uvádí, že desítky nemocnic ve státě New York musí odkládat plánované zákroky.

Počty nově odhalených nákaz v USA prudce stoupají od poloviny prosince a jsou již několik dní vysoko nad nejvyššími hodnotami z loňské zimy. Oproti dřívějším vlnám podle všeho končí výrazně menší podíl nakažených na nemocničním lůžku, tlak na zdravotnictví je ale za exploze infekcí enormní. Nejen nemocnice pak trápí personální problémy v důsledku izolace infikovaných pracovníků.

„Sanitky v Kansasu uhání směrem k nemocnicím, načež najednou mění směr, protože nemocnice jsou plné. Nedostatek zaměstnanců v New York City způsobuje zpoždění ve svozu odpadu i v metru a oslabuje hasiče a další krizové složky. Vedení letiště zavřelo bezpečnostní kontroly v největším terminále ve Phoenixu a školy po celé zemi těžko hledají učitele do svých tříd,“ shrnuje aktuální problémy AP.

Vrchol vlny je zatím v nedohlednu

Školy, nemocnice a různé další orgány se podle ní snaží všemi možnými prostředky zachovat provoz, ovšem mají obavy o udržitelnost aktuálního stavu. Například posádky sanitek v okrese Johnson v Kansasu teď údajně pracují 80 hodin týdně. Kdy aktuální vlna americké epidemie dosáhne vrcholu, přitom není jasné. Ředitelka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská v pátek vyjádřila názor, že se tak dosud nestalo.

Jedním z nejhůře zasažených států je aktuálně 19milionový New York, kde je hospitalizováno přes 10 000 pacientů s koronavirem. Podle NYT regionální vláda v sobotu rozšířila seznam nemocnic, které musí přerušit aspoň na dva týdny neurgentní péči, přičemž po úpravě čítal 40 zdravotnických zařízení. Žádné z nich není v New York City.

Půl milionu nakažených denně zatíží zdravotnictví i v dalších dnech

Celkově bylo v sobotu v amerických nemocnicích na 138 000 lidí s koronavirem, uvádí na svém webu deník The Washington Post. Bilance hospitalizací se tak dostala na úroveň nejhorší fáze předchozí zimní vlny epidemie. Zároveň platí, že v součtu je zahrnutých i mnoho pacientů, u nichž covid-19 není příčinou hospitalizace. Některé nemocnice hlásí, že případy „vedlejšího covidu“ tvoří okolo poloviny všech pacientů s pozitivním testem na virus SARS-CoV-2.

Vytíženost zdravotnictví zřejmě bude v následujících dnech dál narůstat, neboť vzestup denních počtů infekcí zatím neskončil. Z grafu na webu NYT nicméně vyplývá, že ke konci týdne zpomalil. Průměrný přírůstek z posledního týdne podle deníku po sobotě činil skoro 660 000 nákaz na den.

„Musíme snížit ten obrovský objem infekcí,“ napsal na twitteru děkan fakulty veřejného zdraví na Brownově univerzitě Ashish Jha. Vazba mezi nákazami a hospitalizacemi je podle něj při šíření omikronu mnohem slabší než dříve, avšak zdravotnictví je v problémech. „Nadále mám velké obavy ohledně schopnosti našich nemocnic postarat se v příštích šesti týdnech o všechny, kdo potřebují péči,“ uvedl Jha.

USA od začátku pandemie zaznamenaly na 835 000 úmrtí souvisejících s covidem-19. Denní počty aktuálně také narůstají, na každý z posledních sedmi dní připadalo asi 1500 mrtvých.

Video  „Máme jen týden!“ Smejkal kvůli omikronu vyzývá k rychlému očkování a u klubů se hrozil.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

slafa ( 16. ledna 2022 16:12 )

Amici mani jinny problem,jejich ockovani je vice smrtelne protoze se snazi zlikvidovat prumerne americany kteri jsou z vetsiny republikani,proto maji otevrene hranice ty lidi nahradit ilegalnim prichodem novych lidi i bez kontroly virusu a ockovani.

Stano1963 ( 9. ledna 2022 12:32 )

odborníci Válka mají plán, nechat nás promořit při malých omezeních. Stačí srovnat Slovensko a jejich omezení přes svátky, výsledek nemají o moc lepší než my, to měli i zákaz nočního vycházení atd

Stano1963 ( 9. ledna 2022 12:31 )

když chvíli vydrží, tak se omikron přežene. Jak rychle přišel, rychle odejde

jajas ( 9. ledna 2022 09:27 )

Amíky tedy lituju, že tam nemají nikoho jako my, a to chaota Válka s jeho 35 člennou družinou odborníků, kteří mají "v šuplíku" různá opatření, pokud nás omikron zasáhne, tak má řešení. Hlavně tedy lockdown NE, pouze testovat a očkovat......Takže já jsem v klidu a jsem rád, že nežiju v USA.....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud