Úterý 24. května 2022
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Zataženo, déšť 20°C

Invaze na dohled? Rusové posílají svým vojákům u ukrajinských hranic zásoby krve

Autor: ČTK - 
28. ledna 2022
20:31

Rusko svým silám v blízkosti hranic s Ukrajinou začalo v rámci dodávek lékařských potřeb posílat i krev, která by mohla být podána zraněným vojákům, píše agentura Reuters s odkazem na tři nejmenované americké činitele. Jde podle nich o další ukazatel ruské bojové připravenosti.

Současní a bývalí američtí činitelé uvedli, že drobnosti, jako jsou právě zásoby krve, jsou zásadním předpokladem k vyhodnocení toho, zda je Rusko připraveno podniknout invazi na Ukrajinu, pokud by se prezident Vladimir Putin pro takový krok rozhodl. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, ale popírá, že by chystalo útok.

O zásobách krve američtí činitelé Reuters informovali pod podmínkou anonymity. Informace podle agentury dodává další kontext rostoucímu počtu amerických varování, že se Rusko připravuje na novou invazi na Ukrajinu a že za tímto účelem hromadí v blízkosti ukrajinských hranic na 100.000 vojáků.

Americký prezident Joe Biden předpověděl, že ruský útok na Ukrajinu je pravděpodobný, zatímco ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že by Rusko mohlo zaútočit na Ukrajinu ve „velmi krátké době“.

Pentagon připustil, že hromadění ruských sil v blízkosti Ukrajiny je provázeno „lékařskou podporou“. Informace, že Moskva na místo zasílá i krev, je však detail, který je podle odborníků zásadní k vyhodnocení ruské bojeschopnosti.

„Negarantuje to, že dojde k dalšímu útoku, ale další útok byste neprovedli, pokud byste to (zásoby krve) neměli k dispozici,“ uvedl Ben Hodges, americký generálporučík ve výslužbě, který nyní pracuje pro Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA). Ruské ministerstvo obrany na žádost Reuters o komentář dosud nereagovalo.

Bílý dům údajné dodávky krve nekomentoval, poukázal však na opakovaná americká varování ohledně připravenosti ruské armády. Pentagon odmítl komentovat informace zpravodajských služeb.

Tři američtí činitelé, kteří Reuters o zásobách krve řekli, odmítli sdělit, kdy přesně Spojené státy zaznamenaly přesun těchto dodávek k vojákům v blízkosti Ukrajiny.

Rusko mezitím naléhavě požaduje přepracování bezpečnostní architektury v Evropě po skončení studené války. Ruské požadavky bezpečnostních záruk, předložené v prosinci, zahrnují ukončení dalšího rozšiřování NATO, aby se Ukrajina nikdy nemohla připojit, a stažení sil a zbraní aliance z východoevropských zemí, které přistoupily do NATO po studené válce.

Putin dnes upozornil francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona, že odpovědi Spojených států a NATO na bezpečnostní požadavky Ruska nezohlednily zásadní obavy Moskvy.

Biden uvedl, že nepošle americké vojáky bojovat proti Rusům na Ukrajině, ale ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému ve čtvrtečním telefonátu sdělil, že Spojené státy a jejich spojenci jsou připraveni jednat rozhodně, pokud Rusko Ukrajinu napadne. Washington a jeho spojenci Rusko rovněž varovali, že by v případě napadení Ukrajiny čelilo tvrdým sankcím.

Video  Konflikt na Ukrajině eskaluje. Bezpečnostní expert o možných scénářích  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Citronel ( 28. ledna 2022 21:23 )

Pro Ukrajinu by bylo vysvobození, kdyby je Rusko vzalo pod svou správu. Před léty jsem viděl dokument o vlaku, který vyjel myslim, že z Německa a jel asi k Číně, už si nepamatuji. Začalo to u nás s bídou, ale stále to šlo, když projížděl Ukrajinou, tak se nechtělo věřit, že se ještě takhle někde žije, bída a alkohol a pak zas bída, pak to zas bylo lepší a lepší. Stim co jim tam teď vládne se to změní jedině k horšímu, jsou na tom o hodně hůře, než my.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa