Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Matka tří dětí chce bránit s puškou domov před Rusy. Dobrovolníků na Ukrajině rychle přibývá

Autor: sova, Petr Šour, ČTK - 
26. ledna 2022
17:02

Situace na Ukrajině se dramatizuje, ruský medvěd Vladimír Putin si brousí zuby. Dojde po Krymu na zábor dalšího území? Obavy z invaze sílí, Rusové však nebudou mít snadný postup. K ukrajinské armádě, která doufá v další dodávky zbraní ze Západu, se rovněž hlásí tisíce dobrovolníků - mezi nimi i matka tří dětí s obrovským kvérem. Píše o tom Daily Mail.

Mariana Žaglová (52) je na válku připravena. Koupila si odstřelovací pušku, aby pomohla odrazit ruskou invazi. „Pokud bude potřeba začít střílet, začnu střílet,“ svěřila se bojovně britskému deníku The Times, podle kterého jsou Putinovy speciální jednotky už dávno na Ukrajině. Marketingová poradkyně tvrdí, že je ochotna udělat pro obranu své země cokoli.

Ukrajinská matka: Nechci, aby děti zdědily ruské hrozby

Jako matka nechci, aby mé děti zdědily problémy Ukrajiny a ruské hrozby. Bude lepší, když to budu řešit teď,“ řekla Mariana. Pokud na to dojde, bude bojovat za ochranu svého města Kyjeva. Ve svém bytě předvádí karabinu Zbroyar Z-15.

Je to lovecká puška, ale já nemám v úmyslu lovit. Koupila jsem si tuto zbraň poté, co jsem vyslechla diskuzi vojáků o nejlepší pušce, kterou lze sehnat,“ dodala Mariana.

Dobrovolnické jednotky by v případě ozbrojeného konfliktu posílily ukrajinskou armádu, která má 255 000 vojáků. Pokud dojde na ruskou invazi, čeká je několikanásobná přesila v lidech i materiálu.

Počet dobrovolníků roste

Marketingová výzkumnice je jednou z tisíců Ukrajinců, kteří nedávno vstoupili do národních Sil teritoriální obrany (TDF) - dobrovolné části armády, jejíž početní stavy se zvýšily v souvislosti s rostoucím napětím na ruských hranicích.

Stalo se tak v době, kdy britský ministr obrany Ben Wallace sdělil Výboru pro zahraniční věci Dolní sněmovny, že podle zpravodajských informací ruské elitní jednotky již možná překročily hranice na Ukrajině.

Wallace řekl: „Dozvídáme se o významném počtu osob, které jsou podle odhadů spojeny s operacemi ruských předsunutých vojenských sil, které se v současné době nacházejí na Ukrajině. Jakýkoli přechod na Ukrajinu, ať už malý nebo velký, by byl považován za narušení této suverenity, v rozporu s mezinárodním právem a za invazi.“

V úterý přistál na kyjevském letišti americký nákladní letoun s třetí dodávkou vojenského vybavení a munice financovanou z balíku vojenské pomoci ve výši 200 milionů dolarů (asi 4,35 miliardy Kč).

Tuto pomoc se USA rozhodly poskytnout Ukrajině v době, kdy Rusko u jejích hranic shromáždilo desítky tisíc vojáků a někteří západní představitelé se obávají možné ruské invaze na Ukrajinu. Británie přislíbila dodat Ukrajině lehké protitankové obranné systémy. Ministr Wallace také oznámil, že Británie pošle na Ukrajinu menší jednotku vojáků. Vojenskou pomoc přislíbilo mimo jiné i Česko, které hodlá Kyjevu poskytnout dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů.

V Moskvě volají po podpoře separatistů

V Rusku se mezitím volá po podpoře povstalců na východě Ukrajiny. Moskva by měla podpořit proruské separatistické regiony na východě Ukrajiny různými typy zbraní, prohlásil podle tiskové agentury Interfax vysoce postavený představitel ruské vládní strany Jednotné Rusko Andrej Turčak. Šéf poslaneckého klubu Jednotného Ruska Vladimir Vasiljev pak oznámil, že jeho strana k poskytnutí takové pomoci vyzvala vedení země.

Rusko popírá, že by bylo zapojeno do konfliktu na východní Ukrajině, který se rozhořel v roce 2014 mezi separatisty a ukrajinskými vládními silami. Podle ukrajinských zdrojů agentury Reuters ale podporu 35 000 proruským separatistům v oblasti ukrajinského Donbasu poskytuje odhadem 2000 ruských armádních příslušníků.

Tajemník prokremelského Jednotného Ruska Andrej Turčak se domnívá, že vojenská pomoc separatistům je nutná pro zvýšení obranyschopnosti povstaleckých oblastí v situaci, kdy členské země Severoatlantické aliance dodávají „ve velkém“ Ukrajině smrtící zbraně. Podle Turčaka vyslaly USA a Velká Británie na Ukrajinu - která se obává ruské invaze - již „desítky“ letadel, která tam dopravila raketové komplexy, granátomety, ruční střelné zbraně, miny a munici.

„Domnívám se, že v těchto podmínkách Rusko musí poskytnout Luhanské a Doněcké lidové republice potřebnou pomoc ve formě dodávek různých typů zbraní za účelem zvýšení obranyschopnosti,“ citovala agentura Interfax Turčaka. Formální uznání samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny se podle Reuters považuje za jeden z možných kroků, které by Putin mohl učinit, pokud by se mu nepodařilo získat od Západu bezpečnostní záruky. Mezi ně patří požadavek, aby se Ukrajina nikdy nestala členem NATO. Aliance ho už odmítla.

Video  Lipavský: Na východ Ukrajiny nejezděte, není to bezpečné  - ČTK
Video se připravuje ...

rada123 ( 28. ledna 2022 19:49 )

Na válce vydělá jen zbrojařský průmysl, i u nás jsou dementi, dokonce ve vysokých funkcích, co volají po použití jaderných zbraní proti Rusku..., patří ihned do blázince..., na fotce je jen "herečka" na brigádě v rámci propagandy...

bizon_pepa ( 26. ledna 2022 19:21 )

Sakra, má tři děti. Už by to měla umět držet.

sasa_vscenzor ( 26. ledna 2022 18:47 )

Tihle ukrajinští žebráci se vůbec neměli od Ruska trhat (SSSR).

Omasta ( 26. ledna 2022 18:16 )

V Ukrajině byl Američany proveden puč a nastolena nezákonná vláda. Rusi jen na žádost zákonného prezidenta Janukovyče zavedou zpátky pořádek a budou dozorovat, aby tam nerejdily proamerické síly. Buďte v klidu. Bude to výhodné i pro nás.

provokaterka ( 26. ledna 2022 17:45 )

Drží to jako pes ježka.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa