Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Invaze na Ukrajinu může být začátek třetí světové, varuje Soros. A zmínil slabého Putina

Autor: ČTK - 
24. května 2022
21:07

Ruská invaze na Ukrajinu může znamenat začátek třetí světové války. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu to dnes řekl americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros. Nejlepším způsobem, jak zachovat svobodnou civilizaci, je podle něj porazit ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovala o tom agentura Reuters.

Jedenadevadesátiletý Soros označil válku na Ukrajině za součást širšího boje mezi otevřenými společnostmi, které se zakládají na respektu k lidským právům, transparentní veřejné správě a vládě práva, a uzavřenými společnostmi, jako je Čína či Rusko. Uzavřené společnosti jsou přitom podle Sorose na vzestupu.

„Invaze byla možná začátkem třetí světové války a naše civilizace ji nemusí přežít,“ uvádí text Sorosova projevu, který zveřejnila jeho kancelář. „Nejlepší a možná jediný způsob, jak zachovat naši civilizaci, je co nejdříve porazit Putina. To je to nejdůležitější,“ dodal podle zveřejněného textu finančník. „Nemohu předvídat výsledek, ale Ukrajina má určitě šanci zvítězit,“ uzavřel.

Putin podle Sorose nyní invazi považuje za chybu a chystá se jednat o příměří. „Příměří je však nedosažitelné, protože se mu nedá věřit,“ myslí si Soros. „Čím je Putin slabší, tím méně lze jeho chování předvídat,“ rozvedl.

Evropská unie musí podle Sorose pochopit, že ruský prezident může zastavit dodávky ruského zemního plynu, „dokud to opravdu bolí“. Ruský plyn v současnosti pokrývá asi 40 procent evropských potřeb.

Putin invazi označuje za „speciální operaci“. Spojené státy podle něj využívaly Ukrajinu k ohrožení Ruska prostřednictvím rozšíření NATO. Moskva musela zasáhnout proti pronásledování ruskojazyčného obyvatelstva, tvrdí ruský prezident. Ukrajina a její západní spojenci tato tvrzení odmítají jako nepodložené záminky k invazi do suverénní země.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Soros označil Rusko, které je rozlohou největší zemí světa, a Čínu, druhou největší světovou ekonomiku, za přední členy skupiny nastupujících uzavřených společností, v nichž je jednotlivec podřízen státu.

14:24
Dnes

Explicitní kritika mandátu vyšetřovací komise rady OSN k Izraeli by mohla vést ke zpochybňování např. vyšetřovací komise k Ukrajině, uvedlo MZV.

14:12
Dnes

Ruský plynárenský gigant Gazprom navrhl rozšířit systém prodeje plynu za rubly o zkapalněný zemní plyn (LNG). Dosud se tento systém, kdy si zahraniční kupci plynu musí založit u ruské banky dva účty, jeden v zahraniční měně a druhý v rublech, používá jen pro platby za plyn dopravovaný plynovody. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na manažera Gazpromu Kirilla Polouse.

Návrh přichází poté, co Rusko minulý týden v odvetě za západní sankce převzalo provoz závodu na zkapalněný zemní plyn Sachalin-2. Vznikla tak nová firma, která převzala práva povinnosti firmy Sakhalin Energy Investment. V té vlastnily podíl necelých 50 procent firmy Shell, Mitsui a Mitubishi.

13:48
Dnes

Média: 70 vyhoštěných ruských diplomatů opustilo Bulharsko. Dvě ruská vládní letadla převezla diplomaty a jejich rodinné příslušníky do Moskvy poté, co je Bulharsko 30. června prohlásilo za personu non grata za „vměšování do bulharských domácích záležitostí“, uvedla bulharská média.

Zobrazit celý online

„Represivní režimy jsou nyní na vzestupu a otevřené společnosti jsou v obležení,“ konstatoval Soros. „Největší hrozbu pro otevřenou společnost v současné době představují Čína a Rusko,“ dodal.

Video se připravuje ...
Další videa