Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
24. května 2022
15:27
Autor: Markéta Volfová, pah, Darina Jíchová - 
24. května 2022
14:00

Válka je běh na dlouhou trať prohlásil v pořadu Blesku Epicentrum ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis. Zmínil se ale také o tom, co v něm i ve zbytku Ukrajiny posiluje naději na vítězství, co v něm budí pocity naděje a co naopak smutku. „Máme tyhle pocity, smutek hlavně za vojáky a civilisty, kteří bohužel v důsledku ruské agrese, v důsledku mučení a poprav, které můžeme přirovnat ke genocidě, zemřeli,“ řekl Perebyjnis.

„Nevím, jestli si dá vůbec zvyknout si na válku, na začátku to byl samozřejmě šok, pak jsme si ale uvědomili, že musíme pracovat na našem vítězství,“ načal velvyslanec a vysvětlil, jak se vnímání války s jejím postupem mění. „My jako ambasáda jsme v jistém smyslu také v první linii. Je to první linie boje za podporu Ukrajiny ve světě, boje za poskytování zbraní Ukrajině a všeho co je potřebné pro naše vítězství. S každým dnem je naše víra v to, že zvítězíme, silnější,“ uvedl Perebyjnis. K vítězství Ukrajinu žene i touha hnát k zodpovědnosti ruské vojáky za to, co na Ukrajině spáchali. Jejich hrůzné činy Perebyjnis přirovnal ke genocidě.

Velvyslanec: Dávali nám jen dny nebo hodiny

Z Ukrajiny podle něj na rozdíl od začátku války však chodí už i povzbuzující zprávy. „Stačí kouknout na mapu okupovaných území, uvidíme na ní, že už je osvobozená Kyjevská, Sumská a Černihivská oblast, pak větší část Charkovské oblasti. Takže vidíme úspěchy ukrajinské armády, vidíme, kolik ruských vojáků ukrajinská armáda zabila, kolik zničila ruské techniky,“ připomněl, že při vypuknutí konfliktu někteří evropští politici dávali Ukrajině jen pár dní, nebo dokonce hodin.

„Ukázalo se, že ukrajinská armáda je mnohem organizovanější, statečnější a může, samozřejmě s pomocí našich západních partnerů, vyhrát tuto válku,“ co se pomoci partnerů týče, Perebyjnis zde vyzdvihl roli Česka a nejen vlády a jejích oficiálních dodávek zbraní, ale také všechny ty, co přispívají na účet ukrajinské ambasády, kam dorazila částka přesahující miliardu korun. Velvyslance to mile překvapilo.

„Lidé jsou zvyklí dávat peníze na nějaké humanitární účely, ale dávat peníze na zbraně není tak obvyklé a ne každý je připraven to udělat. Jak se však ukázalo spoustu občanů České republiky, ale i občanů jiných zemí, protože dostáváme peníze nejen od Čechů, ale i ze zahraničí, věří tomu, že Ukrajinci zvítězí,“ komentoval Perebyjnis. Přípěvek na zbraně je podle něj něco konkrétního a lidé věří, že právě to skutečně Ukrajině může pomoci zvítězit. „Kdyby nevěřili, že Ukrajinci zvítězí, pak by možná ty peníze na zbraně nedávali,“ dodal.

Peníze od Čechů ho překvapily

„Výše vybrané částky mě opravdu překvapila, protože je obrovská. Je to částka, za niž můžeme kupovat nejen nějaké střelné zbraně, ale dokonce i těžkou techniku, což děláme,“ objasnil velvyslanec. Poznamenal i to, jak ambasáda bojuje s postupným úpadkem zájmu Čechů. Denní příspěvky se snižují, přesto jsou podle něj pořád vysoké. Hlavní je podle něj propagace, s tou pomáhají i podnikatelé jako Dalibor Dědek nebo Krogman. Zdůraznil, že peníze na zbraně stále jsou a budou potřeba. „Protože tohle je válka, je to běh na dlouhou trať, jak to tak vypadá a ty zbraně budeme bohužel potřebovat ještě dlouho. A když se nyní přísun zbraní zastaví, i naše schopnost bojovat proti ruské agresi bude menší,“ řekl Perebyjnis.

13:48
Dnes

Média: 70 vyhoštěných ruských diplomatů opustilo Bulharsko. Dvě ruská vládní letadla převezla diplomaty a jejich rodinné příslušníky do Moskvy poté, co je Bulharsko 30. června prohlásilo za personu non grata za „vměšování do bulharských domácích záležitostí“, uvedla bulharská média.

13:38
Dnes

V Rusy okupovaném Lysyčansku zůstává více než 10 000 civilistů. Z města odešlo asi 90 % obyvatel, poškozeno je 90 % infrastruktury, chybí voda a plyn, také problémy s elektřinou.

13:33
Dnes

Bezpečnostní služba zatkla ruské agenty, kteří prozrazovali polohu ukrajinských jednotek. SBU oznámila zatčení tří lidí v Mykolajivské oblasti, kteří údajně prováděli průzkum bojových pozic a pohybů ozbrojených sil. Také lokalizovali kritickou infrastrukturu, uvádí SBU.

Zobrazit celý online

Znovu zopakoval, že Česko bylo mezi prvními, kdo Ukrajině poskytl zbraně, nyní se však připojily i další státy. „Už nejste sami, kdo nám zbraně dodává. Toto také posiluje naši víru ve vítězství,“ nechal se slyšet ukrajinský velvyslanec.

Video se připravuje ...
Další videa