Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 18°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Nechutná taktika Rusů: Útočili už na 70 nemocnic a ordinací. Pacienti se prodírali troskami

Autor: tsv - 
27. března 2022
10:09

Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud potvrdila více než 70 útoků na budovy a zařízení ukrajinského zdravotnického sektoru. Bombardování nemocnic v souvislosti s mezinárodním válečným konfliktem striktně zakazují Ženevské úmluvy, podle odborníků ale Rusko zneužívá právních mezer. Přesné okolnosti útoků navíc v tuto chvíli nelze přesně stanovit. Nemocní pacienti se spolu s lékaři ukrývají ve sklepích, v důsledku bombardování nemocnic zemřelo už minimálně 71 civilistů.

Zaměřování nemocnic a ordinací je podle WHO součástí strategie moderních válek. Jedním z terčů se na začátku března stala například centrální nemocnice na jihu ukrajinského Charkova, kterou zasáhly ruské rakety. Okupanti zničili mimo jiné i nově vybudované křídlo instituce. „Při prvním náletu vyletěla okna nemocnice,“ popisoval náměstek starosty Volodymyr Macokin pro server BBC. Druhý útok zlikvidoval operační místnosti.

21:30
27. 4. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:25
27. 4. 2024

Začaly se objevovat zprávy o tom, že Rusko naverbovalo chudé Kubánce, aby bojovali ve válce na Ukrajině. Mělo tak být učiněno podvodem, kdy byla rekrutům přislíbena práce v Rusku nebo vysoký finanční obnos za účast v boji. Ani k jednomu však nedošlo. „Už jsem ve válce nějakou chvíli a neplatí se nám. Mnoho z mých přátel bylo už zabito,“ vypověděl jeden z obelhaných. Celý článek čtěte ZDE

20:30
27. 4. 2024

Ukrajinská společnost Naftohaz v ranním prohlášení uvedla, že při dnešním útoku na její plynárenská zařízení nebyl nikdo zraněn a že útok „nebude mít vliv na poskytování služeb ukrajinským spotřebitelům ani zákazníkům skupiny“.

Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Rozsáhlé škody utrpěly zejména tepelné elektrárny a přenosová soustava.

Cílem útoků byly v minulosti také podzemní zásobníky plynu, které jsou v hloubce i několika stovek metrů umístěny na západní Ukrajině. Ukrajina má větší skladovací kapacity než kterákoliv jiná země na západ od Ruska a aktivně se snaží přimět evropské obchodníky, aby tam uskladňovali své zásoby.

Zobrazit celý online

Personál zde ten den pečoval o děti, těhotné ženy a tři novorozeňata, lůžka okupovalo i několik vojáků a civilistů zraněných v boji. Podle ukrajinských úřadů se ale všichni přítomní včas přesunuli do podzemí, kde útoky přečkali bez dalšího zranění. „Vláda investovala miliony, aby vybudovala dobrá zařízení s moderním vybavením,“ řekl k věci Macokin. „Pacienti se při útěku museli sami prodírat troskami.“

Od propuknutí invaze zaútočila Ruská federace na 72 ordinací a nemocnic, potvrdila WHO, reálné číslo ale může být ještě vyšší. Během incidentů zahynulo minimálně 71 civilistů, 37 dalších vyvázlo s těžkými zraněními. Podle organizace navíc kromě bombardování nemocnic, lékáren a sanitek došlo k několika únosům lékařského personálu a pacientů.

„Obáváme se, že jejich počet denně roste,“ uvedl představitel ukrajinské větve WHO Jarno Habicht. „Zdravotnická zařízení by měla být bezpečným místem pro lékaře a sestry, ale i pacienty, kteří se na ně obrací. Tohle by se nemělo dít.“

Právnické kličky a „ospravedlněné“ útoky na nemocnice

Útoky na lékařský sektor vylučují Ženevské úmluvy, které v roce 1954 ratifikoval mimo jiné i samotný Sovětský svaz, Rusku ovšem nyní nedělá problém stanovené dohody porušovat. Podle článku 18 se civilní nemocnice „nesmí za žádných okolností stát terčem útoku, musí být neustále respektovány a ochraňovány“, případné porušení konvence pak vyšetřuje Mezinárodní trestní tribunál v Haagu. Podobně jako každý jiný zákon má ale i úmluva své mezery, kterých podle Mezinárodní komise Červeného kříže může Rusko do velké míry zneužívat.

Zdravotnická zařízení přicházejí o právnickou ochranu v momentě, kdy se vyskytují poblíž legitimního vojenského cíle, nebo aktivně poškozují nepřítele. Mezi výjimky se podle komise řadí i využívání nemocnic jakožto úkrytu pro nezraněné vojáky nebo jako základen pro lékařské jednotky v pozici, ve které přímo překáží nepřátelskému útoku.

„Pokud jsou před nemocnicí vojáci, nebo je budova jednoduše postavená vedle vlakového nádraží, může být cílem útoku. Nebo může jít i o zraněného vojáka, který skrz telefon informuje ostatní vojáky o pozici nepřítele,“ vysvětlil londýnský profesor mezinárodního práva Neve Gordon. „Všechny tyhle mezery umožňují útok prohlašovat za legitimní.“

Video  Ukrajinci bojují už měsíc! Anonymous zveřejnili další cíle. A benzín zlevňuje!  - Bára Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa