Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Na Ukrajině dochází léky a kyslík. Experti se obávají i dětské obrny a tuberkulózy

Autor: ČTK, ula - 
8. března 2022
05:00

Ruská invaze vyvolává další obavy, zejména z nedostatku léků. Ačkoliv do okupované země míří pomoc z celého světa, Ukrajině dochází zásoby léků, zároveň musela zastavit očkování proti dětské obrně, která je na Ukrajině stále problém. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že v některých nemocnicích dochází zásoby kyslíku. Problém je i s léky pro HIV pozitivní a nemocné tuberkulózou (TBC). Informace přinesla agentura Reuters.

Obavy ze zdravotnické krize na Ukrajině rostou každým dnem, lidé opouštějí svoje domovy a zdravotnické služby jsou přerušeny. Humanitární organizace Project HOPE uvedla, že lékárny ve všech napadených ukrajinských městech hlásí, že jim dochází zásoby. To ale není jediné, co vyvolává u odborníků strach o veřejné zdraví.

Sergii Dubrov, anesteziolog, který pracuje v několika nemocnicích v Kyjevě, uvedl, že sice mají zásoby léků na další dva týdny, ale situace začíná být kritická. „Většina mých kolegů spí v nemocnici a pracuje téměř 24 hodin denně a to už od začátku invaze,“ řekl agentuře Reuters.

Problém s dětskou obrnou

Mluvčí WHO Tarik Jasarevič  řekl, že kvůli bojům na Ukrajině byla pozastavena rutinní imunizace a kontrola ohnisek dětské obrny. Loni v říjnu se na Ukrajině objevil první případ dětské obrny v Evropě po pěti letech, kdy ochrnulo 17měsíční dítě. Další případ dětské obrny se pak objevil letos v lednu. Celostátní očkovací kampaň proti dětské obrně odstartovala 1. února a jejím cílem bylo oslovit 10 tisíc dětí, které stále nejsou očkované, ale kampaň byla zastavena ihned po začátku invaze, kdy zdravotnické služby přešly na pohotovostní péči. WHO uvedla, že kvůli výpadkům elektřiny navíc nelze vakcíny řádně skladovat.

„WHO se snaží vypracovat co nejrychleji pohotovostní plány na podporu Ukrajiny a zabránění dalšímu šíření dětské obrny způsobené konfliktem,“ řekl Jasarevič.

Starost o pacienty s HIV

Agentura OSN pro HIV/AIDS uvedla, že Ukrajině zbývá zásoba léků pro pacienty s HIV na méně než měsíc. 

„Lidé žijící s HIV na Ukrajině mají jen několik týdnů antiretrovirální terapie a bez ní jsou v ohrožení života,“ řekla výkonná ředitelka UNAIDS Winnie Byanyimaová. Před zahájením ruské invaze žilo na Ukrajině 250 000 lidí s HIV, což je po Rusku druhý největší počet v Evropě.

Hrozí rozšíření tuberkulózy?

Ukrajina má také vysoký výskyt tuberkulózy, včetně jednoho z nejvyšších výskytů multirezistentní tuberkulózy na světě. Odhaduje se, že na Ukrajině se ročně objeví 30 000 nových případů TBC.

Ukrajinská vláda a mezinárodní iniciativa Stop TBC Partnership v pondělí uvedly, že všechny kliniky pro TBC v zemi zůstaly otevřené, ale pacientům byla poskytnuta měsíční zásoba léků, které si s sebou vzali pro případ, že by se situace zhoršila nebo pro ně bylo nebezpečné na kliniku cestovat.. Do konce roku 2022 má Ukrajina dostatek léků pro stávající i nové pacienty, uvedla STOP TB.

„Problém je v tom, že přerušení léčby nebo diagnostiky může vést k širšímu přenosu tuberkulózy a ohrozit životy pacientů. Navíc očekáváme, že nemocných tuberkulózou bude přibývat,“ řekl Viorel Soltan, zástupce organizace Stop TB Partnership.

Vedle očkování proti dětské obrně se zastavilo i očkování proti covidu-19. Ačkoliv nyní je logické, že pandemii na Ukrajině nikdo neřeší, je v zemi očkován každý třetí člověk. V únoru denní přírůstky nakažených dosahovaly až 40 tisíc, po ruské invazi se čísla přestala samozřejmě vykazovat.

Zrychlené očkování pro děti v Česku

Česko by mohlo uznávat ukrajinským dětem jejich očkování z Ukrajiny, aby mohly v Česku chodit do školky či dětské skupiny. Pro předškoláky, kteří potřebné vakcíny nemají, se počítá se zrychleným očkovacím cyklem. Návrh po jednání ústředního krizového štábu přiblížil jeho předseda a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj postup připraví ministerstvo zdravotnictví.

Do Česka míří nyní hlavně ženy, děti a starší lidé. Muži kvůli mobilizaci zůstávají ve vlasti. Aby mohly děti navštěvovat předškolní zařízení, potřebují v Česku příslušná očkování.

„Předběžně je idea taková, že očkovací schéma z Ukrajiny bude uznáváno v ČR,“ uvedl Rakušan. Pokud podle něj dítě nebude mít očkovací průkaz či nebude naočkované, mohlo by se nechat ve zrychleně naočkovat v „čtyř- až pětitýdenním očkovacím cyklu“. Poté by předškoláci mohli začít do školek či dětských skupin chodit.

Válka Rusko vs. Ukrajina
15:29
Dnes

Boje o okupovaný Bachmut dále pokračují.

15:00
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvalil sankce na 33 lidí a 225 společností z Ruské federace, informovala televize Nexta.

14:37
Dnes

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) kritizoval nařízení vlády ukrajinským sportovcům neúčastnit se kvalifikačních soutěží pro olympijské hry v Paříži 2024, pokud na nich budou startovat Rusové a Bělorusové. MOV uvedl, že toto opatření ublíží pouze ukrajinskému sportu a sportovcům.

„Pokud se bude uplatňovat, ublíží toto rozhodnutí pouze ukrajinské sportovní komunitě a v žádném případě neovlivní válku, kterou chce svět zastavit a kterou MOV tak důrazně odsoudil,“ uvedl dnes Mezinárodní olympijský výbor v oficiálním prohlášení a dodal: „MOV vždy trval na tom, že není na vládách, aby určovaly, jací sportovci mohou startovat v mezinárodních soutěžích.“

Video se připravuje ...
Další videa