Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Praktik Jáchym ošetřuje ukrajinské uprchlíky: Trpí nespavostí a úzkostmi, léky zapomněli při útěku

Autor: ČTK, ula, swp - 
5. března 2022
05:00

Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP a Sdružení praktických lékařů vyzvalo své členy, aby pomohli bezplatně ošetřit ukrajinské uprchlíky, kteří dosud nezískali od českého státu tzv. statut strpění, na který se váže zdravotní pojištění. Jedním z lékařů, který se k výzvě přidal, je praktický lékař Jáchym Bednář (49). Ten již ošetřil ženu, která musela Ukrajinu rychle opustit, zároveň ošetřuje i Ukrajince, kteří tady žijí a nyní trpí úzkostmi a obavami o své blízké. Blesk Zprávám praktický lékař  řekl, že nyní potřebují lékaři na Ukrajině naši pomoc, jak finanční, materiální, tak i emoční.

Odborné společnosti praktických lékařů pro děti, pro dospělé a kardiologů vyzvaly své členy, aby bezplatně ošetřovali Ukrajince prchající do Česka. Odborné společnosti také informovaly, že vyčlenily peníze, které využijí na pomoc uprchlíkům. Lidé z Ukrajiny, kteří si požádají o takzvané vízum ke strpění, mohou podle Všeobecné zdravotní pojišťovny zároveň získat veřejné zdravotní pojištění a pojistné za ně platí stát. Vízum platí čtyři měsíce.

„Umíme nabídnout bezplatné ošetření, neumíme ale zajistit ostatní následné věci. Toto nyní řešíme s ministerstvem zdravotnictví. Naše odborná společnost uvolní na pomoc ukrajinským uprchlíkům prostředky až do výše jednoho milionu korun,“ uvedl předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Svatopluk Bíma. Seznam praktických lékařů, kteří se k pomoci již přihlásili, lze nalézt na nově založených webových stránkách http:// lekariproukrajinu.cz

Pomoc jako morální povinnost

Jedním z lékařů, který se k výzvě přidal, je praktický lékař Jáchym Bednář z Řeže u Prahy. Na dotaz, proč se tak rozhodl, Blesk Zprávám řekl: „Co můžeme jiného udělat? Poslat peníze či emočně podporovat známé Ukrajince v Čechách či kolegy lékaře a kamarády na Ukrajině. Tuto nabídku pomoci vnímám jako svoji morální povinnost.“

Ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny již vyzvalo lékaře ze zahraničí, aby případně přijeli pomáhat do nemocnic.

„Jsem v kontaktu s praktickými lékaři na Ukrajině a zatím to pro nás praktické lékaře není na pořadu dne, ač jsem o tom v duchu přemýšlel, nyní jsou více potřeba chirurgové a lékaři, kteří jsou schopni poskytovat akutní péči v nemocnicích,“ řekl Blesk Zprávám Bednář.

Praktici na Ukrajině potřebují léky

Lékaři, se kterými MUDr. Bednář komunikuje, žijí a pracují v různých městech Ukrajiny (Užhorod, Sumy, Černivci, Kyjev) a shodují se, že potřebují léky a zdravotnický materiál.

„Nejvíce shánějí obvazy, škrtidla, stříkačky, jehly, léky na bolest, antibiotika, anestetika, ale i léky nutné pro chronické pacienty, např. léky na vysoký krevní tlak či cukrovku. Dále jsou potřeba dezinfekce, prostředky na čištění a hojení ran, rukavice, zkrátka léky pro primární péči a polní medicínu,“ vyjmenovává praktik.

MUDr. Bednář chválí také kvalitu pomoci, která na Ukrajinu z ČR proudí, léky a potřebný materiál se dostává tam, kde je zapotřebí a to tak, že nejlépe skrze pomoc profesionálních a zkušených týmů, např. přes Člověka v tísni. „Nejlépe člověk udělá, když pošle přímo peníze a tyto organizace již ví, jak s nimi naložit,“ dodává k tomu lékař.

Lékař: Ukrajinci trpí nespavostí a úzkostmi

Tento týden ošetřoval praktik padesátiletou ženu z Ukrajiny, která je v Česku teprve několik dní. Nevěděla, že si může jako uprchlík na základě statutu strpění zařídit přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění v ČR. Lékař jí tedy poradil, jak se zorientovat a vybavil jí informačními materiály.

„Potřebovala léky na tlak a na cukrovku, tak jsme jí je předepsali. Pohovořili jsme a projevili účast. Léky si zapomněla doma na Ukrajině,“ říká MUDr. Bednář s tím, že ve svém péči má desítky pacientů, kteří jsou původem z Ukrajiny a delší dobu zde žijí a pracují.  

„Jsou to lidé ze všech oborů, od stavebních dělníků, po lidi co pracují v zemědělství, potravinářství, ve zdravotnictví, ale máme tu také  skupinu jaderných vědců. Dnes (ve středu 2. 3., pozn. red.) jsem ošetřil tři pacienty z Ukrajiny. Tito lidé jsou ve stresu, na Ukrajině jim zůstaly rodiny, někteří v místech, kde probíhají těžké boje,“ přibližuje stav svých pacientů lékař.

Mnoho z nich trpí trávicími potížemi, napětím, úzkostmi, nespavostí a chtějí se poradit s lékařem, jak by se dalo od potíží ulevit. 

„Ani lékaři se však nespí nejlépe. Nedovedl jsem si představit, že pan Putin zaútočí na celou Ukrajinu. Je to jako zlý sen, je mi z toho smutno,“ svěřil se dále Jáchym Bednář Blesk Zprávám.

Kapacity pro péči o uprchlíky uvolnil nezájem o očkování

Praktici měli nedávno plné ordinace pacientů s covidem-19, léčili a očkovali. Bednář upozorňuje, že ač covid-19 zmizel kvůli válce na Ukrajině z médií a polevuje, nezmizel zcela ze života lékařů a pacientů.

Ano, ošetřuji denně pozitivní lidi na covid-19, naštěstí jde již o variantu covidu omikron a průběh již většinou není i díky očkování a promořenosti závažný. Reálně tady nemoc covid-19 stále je. Lidé už nemají tolik zájem o očkování, tak se nám uvolnily kapacity pro případnou péči o uprchlíky z Ukrajiny,“ uvedl k tomu Bednář.

Na dotaz, zda se nebojí další vlny covidu právě kvůli přívalu uprchlíků, odpovídá, že díky blížícímu se jaru by počty nemocných měly být zvládnutelné. Nedomnívá se, že by uprchlíci způsobili další vzedmutí vlny covidu-19.

„Ukazuje se, že covid-19 je mírně sezónní, máme tady též vysokou proočkovanost a promořenost, proočkovanost obyvatel Ukrajiny proti covidu je sice malá, plně proočkováno je 34,5 %, posilovací dávku má 1,7 %, ale nemyslím, že by to byl na jaře a v létě zásadní problém. Pokud bude mít někdo z těchto lidí irové potíže, budeme je samozřejmě testovat na covid-19 podobně jako české pacienty,“ uzavírá lékař.

Válka Rusko vs. Ukrajina
23:30
26. 9. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. Budeme se na vás těšit zase zítra.

22:56
26. 9. 2023

Prezident Petr Pavel během večerní debaty v blanenském kině zopakoval, že výhra strany Směr Roberta Fica by se podle něj promítla do vzájemných vztahů. Zdůvodnil to postojem Fica k Rusku a Ukrajině. Pavel o možném narušení česko-slovenských vztahů v případě návratu Fica do čela slovenské vlády hovořil už minulý týden. Bývalý slovenský premiér a předseda strany Směr-SD za to českého prezidenta v neděli kritizoval, a to kvůli údajnému zásahu do kampaně.

22:10
26. 9. 2023

Ruské ostřelování Vovčansku v Charkovské oblasti zranilo 64letého civilistu, uvedl Kyiv Independent. 

Video  Vláda vyhlašuje nový nouzový stav! Kvůli přílivu uprchlíků z Ukrajiny, nikoli covidu  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud