Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Ve tvářích radost, úleva a dojetí. Na hlavní nádraží v Praze přivezl vlak uprchlíky z Ukrajiny

Autor: ČTK - 
3. března 2022
13:15

Na pražské hlavní nádraží kolem poledne dorazil vlak s uprchlíky z Ukrajiny, který vypravila společnost RegioJet. Při cestě na ukrajinské hranice vezl také humanitární pomoc pro Kyjev, kterou zajistil Člověk v tísni. Vlakem mělo do Prahy dorazit 72 uprchlíků, většina z nich má v Česku příbuzné a blízké, u kterých bude bydlet. ČTK to řekla mluvčí Člověka v tísni Adriana Černá.

Podle informací, které Černá má, vyjížděl vlak z polsko-ukrajinských hranic plný, většina lidí ale vystoupila v Polsku. „Do Česka pokračuje 72 lidí, z nich jenom 18 je bezprizorních. Všichni ostatní tady mají nějaké kontakty. Ví, za kým jedou, kde se ubytují,“ řekla ČTK Černá.

Pomoc Ukrajině

Člověk v tísni ve spolupráci s RegioJetem posílá na Ukrajinu materiální pomoc. Prvních deset vagonů určených pro Kyjev vyjelo v úterý večer, na hranicích s Ukrajinou se náklad překládal do vozů ukrajinských drah a podle Černé je nyní na cestě do Kyjeva. „Nemáme informace o přesné poloze, ale zatím jede,“ uvedla mluvčí.

Další nákladní vagony připojené k lůžkovým vozům RegioJetu pojedou z pražského hlavního nádraží ve čtvrtek večer. „Vlak je úplně plný - 600 palet, 490 tun pomoci a 1000 trauma kitů (lékárniček),“ popsala Černá. Vlak opět pojede do města Přemyšl na polsko-ukrajinské hranici. Člověk v tísni předpokládá, že takto bude humanitární pomoc vysílat každý druhý den. Komunikace s kyjevskou radnicí, které je pomoc adresována, zatím podle Černé funguje skvěle.

20:50
Dnes

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že nastal čas pro celkovou revizi globálních institucí, včetně Rady bezpečnosti. „Reforma je samozřejmě nutná, aby se zabránilo teroristickému státu - a jakémukoliv jinému státu, který chce být teroristický - zničit mír,“ prohlásil. Před Zelenským označil převzetí předsednictví v RB OSN Ruskem ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba za „špatný aprílový žert“.

20:35
Dnes

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

„Hlavním důvodem je poslední změna rozpočtového určení daní. Kdybychom nezvýšili koeficienty na podíl obcí a krajů na rozdělení daní, tak by loni byly na nule,“ řekl ČT k výsledku hospodaření samospráv ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Obce a kraje dosáhly vysokého přebytku hospodaření navzdory tomu, že loni na konci února začala ruská invaze na Ukrajinu, která významně přispěla ke zdražení energií a pohonných hmot. Samosprávy měly také zvýšené výdaje kvůli pomoci lidem prchajícím do Česka před válkou na Ukrajině.

20:12
Dnes

Lidé truchlí v den výročí osvobození Buči, která odhalila ruská zvěrstva páchaná na obyvatelích Ukrajiny.

Zobrazit celý online
Video  Vláda vyhlašuje nový nouzový stav! Kvůli přílivu uprchlíků z Ukrajiny, nikoli covidu  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa