Úterý 28. června 2022
Svátek slaví Lubomír, zítra Petr a Pavel
Oblačno, bouřka 26°C

Ve tvářích radost, úleva a dojetí. Na hlavní nádraží v Praze přivezl vlak uprchlíky z Ukrajiny

Autor: ČTK - 
3. března 2022
13:15

Na pražské hlavní nádraží kolem poledne dorazil vlak s uprchlíky z Ukrajiny, který vypravila společnost RegioJet. Při cestě na ukrajinské hranice vezl také humanitární pomoc pro Kyjev, kterou zajistil Člověk v tísni. Vlakem mělo do Prahy dorazit 72 uprchlíků, většina z nich má v Česku příbuzné a blízké, u kterých bude bydlet. ČTK to řekla mluvčí Člověka v tísni Adriana Černá.

Podle informací, které Černá má, vyjížděl vlak z polsko-ukrajinských hranic plný, většina lidí ale vystoupila v Polsku. „Do Česka pokračuje 72 lidí, z nich jenom 18 je bezprizorních. Všichni ostatní tady mají nějaké kontakty. Ví, za kým jedou, kde se ubytují,“ řekla ČTK Černá.

Pomoc Ukrajině

Člověk v tísni ve spolupráci s RegioJetem posílá na Ukrajinu materiální pomoc. Prvních deset vagonů určených pro Kyjev vyjelo v úterý večer, na hranicích s Ukrajinou se náklad překládal do vozů ukrajinských drah a podle Černé je nyní na cestě do Kyjeva. „Nemáme informace o přesné poloze, ale zatím jede,“ uvedla mluvčí.

Další nákladní vagony připojené k lůžkovým vozům RegioJetu pojedou z pražského hlavního nádraží ve čtvrtek večer. „Vlak je úplně plný - 600 palet, 490 tun pomoci a 1000 trauma kitů (lékárniček),“ popsala Černá. Vlak opět pojede do města Přemyšl na polsko-ukrajinské hranici. Člověk v tísni předpokládá, že takto bude humanitární pomoc vysílat každý druhý den. Komunikace s kyjevskou radnicí, které je pomoc adresována, zatím podle Černé funguje skvěle.

18:15
Dnes

Finský výrobce pneumatik Nokian Tyres opouští ruský trh.

18:14
Dnes

Rusové na Dnipro vypálili 6 raket, 4 z nich Ukrajina sestřelila. 

18:13
Dnes

Indonéský vůdce Joko Widodo je skálopevně přesvědčen, že ruský prezident Vladimir Putin se summitu G20 nezúčastní, řekl italský premiér Mario Draghi na tiskové konferenci v úterý 28. června po summitu G7.

Zobrazit celý online
Video  Vláda vyhlašuje nový nouzový stav! Kvůli přílivu uprchlíků z Ukrajiny, nikoli covidu  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa