
Polský premiér dorazil do Prahy. S Fialou podepsal dohodu o řešení vlivu těžby v Turówě

Do Prahy dnes přijel polský premiér Mateusz Morawiecki. Úřad vlády ráno oznámil, že bude jednat s předsedou české vlády Petrem Fialou (ODS) o bilaterální spolupráci. Podle neoficiálních informací ČTK mají premiéři obou sousedních zemí podepsat smlouvu o podmínkách těžby v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic, kvůli němuž vede Praha s Varšavou spor. Polská tisková agentura PAP napsala, že vyjednávači obou zemí se ohledně dolu Turów dohodli a ve středu večer dohodu schválila polská vláda. Po jednání premiér Fiala oznámil, že s polským ministerským předsedou dnes podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów.
Morawiecki se s Fialou sešel dopoledne v Kramářově vile, ve 13:00 je ohlášena tisková konference na Úřadu vlády.
„Budeme dolaďovat poslední věci. Předpokládám, že tento těžký balvan v česko-polských vztazích se nám podaří odvalit,“ řekl před jednáním Fiala. „Věřím, že dnes,“ dodal. Po schůzce s Morawieckým vystoupil Fiala s detaily k podepsané dohodě.
Polsko se podle Fialy v dohodě zavázalo mimo jiné k dostavbě podzemní stěny k zabránění odtoku podzemních vod z českého území, stavbě ochranného valu a dalším opatřením například k zlepšení ovzduší v regionu. Do dokončení těžební činnosti bude podle dohody zajišťován monitoring hlukové zátěže z dolu, kvality ovzduší, terénních pohybů a hladin podzemních vod. Bude též fungovat fond malých projektů k financování místních a regionálních projektů v oblasti životního prostředí, dodal Fiala.
Česko s Polskem se dohodly na náhradě téměř 1,1 miliardy korun za škody způsobené těžbou v dole Turów a na pětileté délce soudního dohledu, řekl Fiala. Částka 850 milionů korun v rámci kompenzací za těžbu v dole Turów půjde do Libereckého kraje, deset milionů bude náležet českému státu, řekl Fiala.
Agentura PAP už ráno s odvoláním na neoficiální zdroj uvedla, že v posledních dnech polští a čeští vyjednávači dolaďovali smlouvu o Turówu a dospěli k dohodě. Další podrobnosti k ní ale nesdělil. Server Onet připomněl, že dohodu musí parafovat obě vlády a že Morawiecki bude dnes v Praze jednat se svým českým protějškem.
Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec doufá, že ČR ve smlouvě s Polskem o Turówu neustoupila z dříve vyjednaných podmínek ohledně výše kompenzace a výpovědní lhůty.
Koncem ledna Fiala řekl, že jednání s Polskem o Turówu je možné dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Stejně jako Morawiecki, s nímž byl podle svých slov v kontaktu, chce dosáhnout kompromisní dohody přijatelné pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj.
Rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.
Spory o Turów se táhnou už 6 let
Generální advokát Soudního dvora Evropské unie dnes dal za pravdu české žalobě v kauze Turów. Polsko podle něj porušilo unijní právo, když neposoudilo vliv dolu na životní prostředí. Samotný verdikt unijní justice se očekává na jaře. Polsku se mezitím načítá pokuta za neuposlechnutí předběžného příkazu soudu zastavit těžbu, kterou se mu Evropská komise chystá strhnout z unijních dotací.
Polské úřady se provinily i tím, že o povolení k další těžbě včas neinformovaly českou stranu, uvedl advokát. Jeho stanovisko není pro soudce závazné, většinou k němu však přihlížejí. Soud by měl konečný verdikt vynést na jaře. Pokud by však česká strana v případě úspěchu probíhajících mezivládních jednání žalobu stáhla, soudci případ přestanou projednávat.
Česko podle návrhu smlouvy mezi oběma státy trvá na náhradě zhruba 1,22 miliardy korun za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo okolo 980 milionů korun. Spor, který se táhne už od roku 2016, trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava byla jen pro dvouletý dohled.
Český premiér Fiala dnes po jednání se svým polským protějškem oznámil, že Česko stáhne žalobu u Soudního dvora EU kvůli Turówu poté, co obdrží od Polska domluvené finanční prostředky. Dohoda mezi Polskem a Českem úplně nenadchla environmentální organizace. Podpis dohody o Turówu je podle Greenpeace protiprávní a dohoda neochrání české příhraničí a zásoby vody. Dohodu kritizují i další organizace.
Když není z čeho krást "musíme se postarat" a MUSÍ SE VŠECHNO ROZPRODAT ABY BYLO Z ČEHO KRÁST!!!