Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Válkou zdevastovaný Mariupol: Hroby se objevují už i na dětských hřištích

Autor: jel - 
26. března 2022
05:00

Přístavní město Mariupol na severním pobřeží Azovského moře je válkou nejvíce zdevastované. Probíhají zde ty největší boje a okupanti se neštítí útočit ani na civilisty. Rusové zde už bombardovali porodnici i divadlo, kde se ukrývali civilisté. Kvůli neustálému ostřelování Ukrajinci své blízké pohřbívají tam, kde se dá. Nyní se objevily hroby už i na dětském hřišti.

Svět obletěly fotografie i videa zničeného města, které ještě nedávno vzkvétalo. Nyní z něj zbyly pouhé trosky. V ulicích se válí kamení, kusy šrotu i mrtvá těla. Zoufalí lidé nemohou v klidu pohřbít své blízké, kteří zemřeli kvůli strašlivé válce.

Jak Blesk už dříve informoval, na internetu se objevilo video, na němž lidé z Mariupolu kopou hroby holýma rukama. „Podívejte, lidé zde prostě pohřbívají těla svých blízkých přímo před domem,“ popisoval autor záběrů hrůzný výjev.

Nyní se na twitteru objevily snímky hrobů umístěných dokonce na dětském hřišti. Smutná fotografie křížku před prolézačkami jenom znovu ukazuje, že lidé prostě pohřbívají mrtvé kdekoliv. 

V minulosti už obyvatelé přístavního města ze zoufalství pohřbívali mrtvé do masových hrobů. Situace ve městě je katastrofální, podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského ve městě zůstává 100 tisíc civilistů.

Ukrajinský policejní generál Vjačeslav Abroskin se dokonce nabídl Rusům jako rukojmí, pokud bude možné evakuovat děti z Mariupolu. Podle posledních zpráv při ruském útoku na divadlo, před nímž byl azbukou viditelný velký nápis „děti“, zemřelo 300 lidí, kteří se uvnitř ukrývali před ostřelováním.

8:18
Dnes

Někteří členové rusko-běloruské rockové skupiny Bi-2, která vystupuje proti ruské agresi na Ukrajině, získali moldavské občanství. Podle agentury AFP o tom v pondělí informoval šéf úřadu moldavské prezidentky Mai Sanduové. Zástupce skupiny upřesnil, že občanství dostalo devět lidí, protože považovali cestování s ruským pasem za nebezpečné.

Hudebníci vzbuzují zájem ruských úřadů svým odsouzením ruské invaze na Ukrajinu, přičemž zpěvák Jegor Bortnik byl úřady označen za „zahraničního agenta“ poté, co na internetu kritizoval prezidenta Vladimira Putina.

„Naše země chrání lidskou důstojnost, svobodu projevu a ukazuje solidaritu s těmi, kteří jsou v nebezpečí,“ uvedl na portálu Telegram šéf úřadu prezidentky Adrian Balutel. Sanduová podle něho podepsala dekret, který části členů skupiny přiznal moldavské občanství.

6:58
Dnes

Polsko koupí americké střely dlouhého dosahu vzduch-země JASSM-ER. Hodnota této smlouvy o nákupu nové výzbroje pro polské bitevní letouny, kterou dnes podepíší zástupci polské a americké vlády, bude 735 milionů dolarů (16,7 miliardy korun). Televize TVN24 na svých internetových stránkách uvádí, že střely JASSM-ER mají oproti těm využívaným v letounech F-16 v současnosti trojnásobný dosah.

Podle polského ministerstva obrany „válka na Ukrajině ukázala, jak důležitá je schopnost ničení cílů nacházejících se i velmi daleko od frontové linie“. Nákup střel JASSM-ER se doplňuje se systémem balonů včasné výstrahy s podvěšenými radary. Smlouvu o koupi čtyř těchto aerostatů podepsalo Polsko s USA před několika dny. „To, co objeví kromě jiného aerostaty Barbara, bude moci být zasaženo s nasazením střel vzduch-země JASSM-ER,“ uvedl polský resort obrany. Tyto řízené střely s plochou dráhou letu mají dosah okolo 1000 kilometrů. Vyrábí je zbrojařský koncern Lockheed Martin a Polsku je dodá v letech 2026 až 2030.

6:32
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý navštíví Belgii, kde s premiérem Alexanderem De Crooem podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. Oznámila to belgická vláda. Podobnou dohodu dnes Zelenskyj podepsal ve Španělsku a vláda v Madridu se v ní zavazuje Kyjevu poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (24,7 miliard korun) do konce letošního roku.

Agentura Reuters píše, že Zelenskyj se snaží získat více vojenské pomoci od západních spojenců Ukrajiny v situaci, kdy se ukrajinská armáda snaží zastavit postup ruských invazních sil.

Bilaterální bezpečnostní smlouvu už Ukrajina uzavřela s Francií, Británií, Kanadou, Německem či Itálií. Týká se dlouhodobé vojenské podpory nebo výcviku ukrajinských vojáků.

Zelenskyj a De Croo také vystoupí na společné tiskové konferenci, uvedla belgická vláda.

Zobrazit celý online

Video  Hrůzné video z Mariupolu ukazuje mrtvoly přímo na ulici.  - Telegram Ljubov Sobol
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa