Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Nechutná taktika Rusů: Útočili už na 70 nemocnic a ordinací. Pacienti se prodírali troskami

Autor: tsv - 
27. března 2022
10:09

Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud potvrdila více než 70 útoků na budovy a zařízení ukrajinského zdravotnického sektoru. Bombardování nemocnic v souvislosti s mezinárodním válečným konfliktem striktně zakazují Ženevské úmluvy, podle odborníků ale Rusko zneužívá právních mezer. Přesné okolnosti útoků navíc v tuto chvíli nelze přesně stanovit. Nemocní pacienti se spolu s lékaři ukrývají ve sklepích, v důsledku bombardování nemocnic zemřelo už minimálně 71 civilistů.

Zaměřování nemocnic a ordinací je podle WHO součástí strategie moderních válek. Jedním z terčů se na začátku března stala například centrální nemocnice na jihu ukrajinského Charkova, kterou zasáhly ruské rakety. Okupanti zničili mimo jiné i nově vybudované křídlo instituce. „Při prvním náletu vyletěla okna nemocnice,“ popisoval náměstek starosty Volodymyr Macokin pro server BBC. Druhý útok zlikvidoval operační místnosti.

18:47
Dnes

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj upozornil, že ukrajinská armáda pozoruje hromadění a přeskupování ruských vojsk u Charkova, druhého největšího města Ukrajiny vzdáleného jen asi 30 kilometrů od ruské hranice. Charkov se v posledních měsících stává častým terčem vzdušných útoků a podle Ukrajiny se Rusové toto město s 1,3 milionu lidí snaží učinit neobyvatelným.

„V nejvíce ohrožených oblastech byla naše vojska posílena dělostřelectvem a tankovými jednotkami,“ uvedl Syrskyj.

Nový pozemní útok z Ruska naopak podle armádního velitele nyní nehrozí v Sumské a Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

Zobrazit celý online

Personál zde ten den pečoval o děti, těhotné ženy a tři novorozeňata, lůžka okupovalo i několik vojáků a civilistů zraněných v boji. Podle ukrajinských úřadů se ale všichni přítomní včas přesunuli do podzemí, kde útoky přečkali bez dalšího zranění. „Vláda investovala miliony, aby vybudovala dobrá zařízení s moderním vybavením,“ řekl k věci Macokin. „Pacienti se při útěku museli sami prodírat troskami.“

Od propuknutí invaze zaútočila Ruská federace na 72 ordinací a nemocnic, potvrdila WHO, reálné číslo ale může být ještě vyšší. Během incidentů zahynulo minimálně 71 civilistů, 37 dalších vyvázlo s těžkými zraněními. Podle organizace navíc kromě bombardování nemocnic, lékáren a sanitek došlo k několika únosům lékařského personálu a pacientů.

„Obáváme se, že jejich počet denně roste,“ uvedl představitel ukrajinské větve WHO Jarno Habicht. „Zdravotnická zařízení by měla být bezpečným místem pro lékaře a sestry, ale i pacienty, kteří se na ně obrací. Tohle by se nemělo dít.“

Právnické kličky a „ospravedlněné“ útoky na nemocnice

Útoky na lékařský sektor vylučují Ženevské úmluvy, které v roce 1954 ratifikoval mimo jiné i samotný Sovětský svaz, Rusku ovšem nyní nedělá problém stanovené dohody porušovat. Podle článku 18 se civilní nemocnice „nesmí za žádných okolností stát terčem útoku, musí být neustále respektovány a ochraňovány“, případné porušení konvence pak vyšetřuje Mezinárodní trestní tribunál v Haagu. Podobně jako každý jiný zákon má ale i úmluva své mezery, kterých podle Mezinárodní komise Červeného kříže může Rusko do velké míry zneužívat.

Zdravotnická zařízení přicházejí o právnickou ochranu v momentě, kdy se vyskytují poblíž legitimního vojenského cíle, nebo aktivně poškozují nepřítele. Mezi výjimky se podle komise řadí i využívání nemocnic jakožto úkrytu pro nezraněné vojáky nebo jako základen pro lékařské jednotky v pozici, ve které přímo překáží nepřátelskému útoku.

„Pokud jsou před nemocnicí vojáci, nebo je budova jednoduše postavená vedle vlakového nádraží, může být cílem útoku. Nebo může jít i o zraněného vojáka, který skrz telefon informuje ostatní vojáky o pozici nepřítele,“ vysvětlil londýnský profesor mezinárodního práva Neve Gordon. „Všechny tyhle mezery umožňují útok prohlašovat za legitimní.“

Video  Ukrajinci bojují už měsíc! Anonymous zveřejnili další cíle. A benzín zlevňuje!  - Bára Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa