Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 22°C

Biden: Když Rusko použije chemické zbraně, odpovíme! Reakci v USA chystá „Tygří tým“

Aktualizováno -
24. března 2022
22:17
Autor: ČTK, Mii - 
24. března 2022
19:17

Nejdůležitější je, aby Západ zůstal jednotný v postupu proti ruské invazi na Ukrajinu, uvedl po jednání Severoatlantické aliance a skupiny zemí G7 v Bruselu americký prezident Joe Biden. Zdůraznil také, že pokud Rusko při invazi na Ukrajinu použije chemické zbraně, Spojené státy na takový krok odpoví. „Kdyby je použilo, odpověděli bychom. Povaha reakce by závisela na povaze použití,“ řekl Biden. Americký list The New York Times (NYT) dnes napsal, že Bílý dům v tichosti sestavil tým amerických bezpečnostních činitelů, který má načrtnout scénáře, jak by Spojené státy a jejich spojenci měli reagovat, kdyby opravdu ruský prezident Vladimir Putin použil nejhorší zbraně.

Biden s novináři hovořil v bruselské centrále NATO krátce před tím, než se připojil k šéfům států a vlád zemí Evropské unie na jejich mimořádném summitu. Dnešní večerní vrcholná schůzka evropského bloku je věnovaná už měsíc trvající ruské invazi na Ukrajinu, reakci unie a také bezpečnostním a ekonomickým dopadům posledního vývoje na sedmadvacítku.

„Jednota je nejdůležitější k tomu, abychom zastavili toho chlápka, který se už dopustil válečných zločinů,“ prohlásil šéf Bílého domu na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina, když ho v sídle Rady EU přivítal šéf unijních summitů Charles Michel. Podle něj je Bidenova přítomnost na summitu „silným signálem, že naše jednota je pevná“. Šéf Bílého domu Michelovi pogratuloval k dnešnímu jednomyslnému znovuzvolení do funkce. Sní prý o tom, že by také jednoho dne byl zvolen bez protikandidáta, zažertoval americký prezident.

Rusko by podle názoru amerického prezidenta mělo být vyloučeno ze skupiny zemí G20. Pokud s tím ale nebudou souhlasit ostatní členské státy, měla by mít naopak Ukrajina možnost zúčastnit se vrcholného setkání této skupiny, které je plánované na listopad na Bali.

Biden na tiskové konferenci prohlásil, že NATO nikdy nebylo tak jednotné, jako je jako dnes. „NATO nikdy, nikdy nebylo tak jednotné jako dnes. Putin jako důsledek toho, že se pustil do Ukrajiny, dostává přesný opak toho, co zamýšlel,“ řekl. Ruský prezident Vladimir Putin mu prý v telefonátech na začátku roku naznačil, že Severoatlantická aliance nezůstane podle jeho názoru jednotná.

„Putin sázel na to, že NATO bude rozdělené. Během našich časných hovorů v prosinci a na začátku ledna mi bylo jasné, že si nemyslí, že zůstaneme soudržní,“ uvedl Biden.

Šéf Bílého domu oznámil, že Spojené státy jsou připravené vyčlenit více než jednu miliardu dolarů na humanitární pomoc pro Ukrajinu. Mohou podle něj také přijmout 100 000 ukrajinských uprchlíků.

Nejhorším scénářům se věnuje Tiger Team

List The New York Times dnes uvedl, že USA se seriózně zabývají myšlenkou, co by se stalo, kdyby Putin použil své zásoby chemických, biologických nebo jaderných zbraní. Plány pro tyto scénáře vytváří skupina známá jako Tiger Team, neboli Tygří tým.

Podle informací NYT se zmíněný tým, který se schází v utajení třikrát týdně, zabývá také otázkou, jak reagovat, pokud by Rusko válku rozšířilo do sousedních zemí, včetně Moldavska a Gruzie, a jak připravit evropské státy na masivní uprchlickou vlnu.

Podle úředníků zapojených do procesu, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, byl současný tým vytvořen dokumentem podepsaným bezpečnostním poradcem Bílého domu Jakem Sullivanem 28. února, tedy čtyři dny po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Na reakci na možnou ruskou invazi na Ukrajinu předtím experti pracovali v zákulisí několik měsíců. Tento tým hrál ústřední roli při přípravě plánu rozsáhlých sankcí, posilování vojenských jednotek v zemích NATO a vyzbrojování ukrajinské armády.

Jedním z hlavních aspektů, kterými se Tiger Team zabývá, je otázka, kde se nachází hranice, která by mohla přimět Severoatlantickou aliance použít na Ukrajině vojenskou sílu. Biden dal jasně najevo, že se k takovému kroku staví velmi zdrženlivě, protože se obává, že přímá konfrontace s Ruskem by mohla vést ke třetí světové válce.

Druhý odborný tým, který byl rovněž vytvořen na základě Sullivanovy interní zprávy z 28. února, se zabývá možnostmi, jak mohou Spojené státy v důsledku Putinovy invaze zlepšit své geopolitické postavení v dlouhodobém horizontu. V Bílém domě panuje přesvědčení, že Putin udělal obrovskou strategickou chybu, která na dlouhá léta sníží postavení Ruska, ochromí jeho ekonomiku a odradí potenciální spojence. Část amerických představitelů však upozorňuje, že na takové závěry může ještě být příliš brzy.

7:22
Dnes

Podle ruského nezávislého média Mediazone bylo od začátku války na Ukrajině zabito přes 51 600 ruských vojáků. Server to zjistil společně s BBC Russia, podařilo se jim jména zabitých vojáků ověřit.

7:01
Dnes

Dobré ráno, německý prezident Frank-Walter Steinmeier dnes zahájí dvoudenní návštěvu Česka, na Pražském hradě ho přijme prezident Petr Pavel. Hovořit by měli o energetice či situaci na Ukrajině. 

21:22
28. 4. 2024

Americká Sněmovna reprezentantů a po něm senát nedávno schválily balíček pomoci pro Ukrajinu, na který se dlouho čekalo. Zpoždění kritizovalo mnoho státníků, včetně Volodymyra Zelenského, Jense Stoltenberga či Joea Bidena. O co všechno Ukrajina během těchto kritických měsíců, kdy čekala na americkou pomoc, přišla? O území, energetickou infrastrukturu i lidské životy. Celý článek čtěte ZDE.

Zobrazit celý online

Bezprostřední obavy vzbuzuje otázka, jaký by mohl být Putinův další krok.

Zdroje, na které se odkazuje NYT, se domnívají, že šance, že se Putin uchýlí k odpálení jaderné zbraně, je malá. Neustálé ruské připomínky, že Rusko má svůj jaderný arzenál připravený a mohlo by ho použít v reakci na cokoli, co vnímá jako „existenční hrozbu“, ale uvedly Washington do stavu vysoké pohotovosti.

Jeden z amerických představitelů řekl, že Biden nadále pevně trvá na tom, že se americké jednotky do bojů na Ukrajině nezapojí. Zdroj však poznamenal, že podle Bidenovy administrativy by bylo chybou důkladně nezkoumat případné hranice, po jejichž překročení by prezident změnil svůj postoj, nebo se nepřipravit na řešení následků použití zbraní hromadného ničení.

Vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy uvedl, že jakékoli použití „malé“ taktické jaderné bomby Ruskem, například uvnitř Ukrajiny a nezaměřené na člena NATO, by znamenalo, že na nezapojení USA či NATO do války již nelze vsázet. Odmítl ale sdělit, o jakých reakcích se diskutuje. Zároveň řekl, že americké zpravodajské služby a zpravodajské služby dalších zemí NATO nezaznamenaly žádné aktivity ruských vojenských představitelů, které by naznačovaly přípravy na použití jaderné zbraně. Dodal však, že během interních diskusí představitelé Bidenovy administrativy nabádali k opatrnosti, protože v sázce je víc než Ukrajina.

Video  Velvyslanec při NATO Landovský o dopadech Putinovy války. Co může Česko udělat pro svou ochranu?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa