Sobota 15. května 2021
Svátek slaví Žofie, zítra Přemysl
Oblačno, déšť 16°C

Útok ve Vrběticích vedl generál z GRU: Jednoho z agentů pak pozval na svatbu dcery

Autor: jel, ČTK - 
21. dubna 2021
13:57

Podle zjištění investigativní skupiny Bellingcat měl na útok na muniční sklad ve Vrběticích v říjnu roku 2014 v Česku osobně dohlížet velitel obávané jednotky 29155 Andrej V. Averjanov. Jak dokazují již dříve zveřejněné fotografie, generálmajor ruské tajné služby GRU se svými podřízenými nemá jen pracovní vztahy. Agent Anatolij Čepiga, který měl ve výbuchu českého muničního skladu také prsty, byl totiž v roce 2017 na svatbě jeho dcery.

Investigativci ze serveru Bellingcat už v roce 2019 dokázali, že Čepiga, spojovaný kromě Vrbětic i s novičokovým útokem v Salisbury, patří mezi členy ruské tajné služby GRU. Rusové se prozradili sami. V roce 2017 se uskutečnila svatba dcery generálmajora GRU Andreje Averjanova a pracovníci serveru následně na zveřejněných fotografiích mezi svatebčany narazili právě na Čepigovu tvář.

Veselka se odehrála v roce 2017 nedaleko Moskvy. Na několika snímcích zveřejněných svatební agenturou je vidět Čepiga. Podle zjištění serveru však nebyl zapsán na seznamu hostů pod svým skutečným jménem, zřejmě na něm figuroval s lehce změněným jménem.

Další členové jeho rodiny však byli na seznamu uvedeni pod skutečným jménem, jedno z jeho dětí se prý dokonce podílelo na obřadu. Kromě toho měl Čepiga s příbuznými sedět společně u stolu právě s otcem nevěsty, což vede k domněnce, že vztah mezi nimi byl zjevně bližší, ne pouze pracovní. „Pravděpodobně nedorazil na svatbu bez pozvání, ale má k generálmajorovi Averjanovi tak blízko, že byl pozván na takto významnou rodinnou událost,“ napsal Bellingcat.

Policie v souvislosti s útokem ve Vrběticích pátrá po dvou mužích. Jde o dvojici ruských agentů GRU Anatolije Čepigu a Alexandera Miškina. Ti do Česka přicestovali za použití falešných dokladů na jména Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Jde o tytéž agenty, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v roce 2018 v Salisbury.

Na území Čech pobyli od 13. do 16. října 2014 a podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana byli objednáni do muničního skladu na dobu, kdy v něm došlo k výbuchu.

Video Ruští agenti u výbuchů ve Vrběticích - Mall.tv

Tam se objednali e-mailem, který je však zbaven veškerých metadat, a tak není možné zjistit, odkud byl odeslán. Povolení však dostali na období mezi 13. až 17. říjnem. Muniční sklad číslo 16 vybouchl 16. října v 9:25. Přímý důkaz, že muži do areálu skutečně vstoupili, však policie zatím nemá.

Na celou akci měl osobně dohlížet právě Averjanov. Ten v době útoku odjel z Moskvy do Vídně a měl používat falešný pas na jméno Andrej Overjanov. Odtud měl podle hypotézy společně s dalším agentem Ezhovem cestovat autem do Ostravy a sejít se s Miškinem a Čepigou.

„V současné době se ví jen o dvou akcích, kterých se Averjanov mimo Rusko takto účastnil, což vzhledem k jeho vysokému postavení v GRU naznačuje, že musely být pro ruskou vládu důležité,“ napsal Respekt.

Andrej Averjanov v roce 1988 absolvoval vojenskou akademii v Taškentu. Zřejmě se také účastnil první a druhé rusko-čečenské války, napsal deník The New York Times s tím, že se Averjanov mohl také zúčastnit operací na Ukrajině. V roce 2015 Andrej Averjanov obdržel ocenění Hrdina Ruské federace.

Video Likvidace trosek po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích - Policie ČR

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

AIiAIice ( 22. dubna 2021 07:24 )

Pitomo. Teď si můžeš ten seznam muničáků přečíst i tady, na Blesku. A dokonce jsem na jeden zapomněl, tady ho máš komplet.

PPP150W ( 21. dubna 2021 22:35 )

Kdyby se to stalo v Rusku, bude z toho velký konflikt. Rusko je veliká a sebevědomá země a její představitelé nejsou ochotni dělat jakékoli ústupky a to ani v případě, že mají máslo na hlavě. Říká se tomu arogance moci. Myslím, že veškteré podrážděné reakce z jejich strany jsou logickým důsledkem toho, že se na jejich jednání přišlo a medializuje se. Ti, kteří se na tom podíleli by měli o své metály od prezidenta Putina přijít, protože očividně špatně zametli, i když se o to nejspíš snažili. Jen blázen by očekával, že Rusko přistoupí na jakékoli vyjednávání. Sebemenší náznak ochoty k němu, by totiž bylo připuštěním toho, že za tou akcí skutečně stojí. A to nikdy nepřiznají. Já se přístupu Kremlu nedivím a pokud někdo očekává něco jiného, je blázen. Rusko vždy jednalo a jedná z pozice moci.

AIiAIice ( 21. dubna 2021 22:23 )

Zkus se zamyslet, v čem je rozdíl, jak mi to vždycky radíš. Ale trochu ti napovím. Je mi celkem jedno, že přiblblí Američani vystřelili z kecek nějakého vojenského potentáta v Bagdádu, ale hodně mi vadí, že Rusové nám odpalují za humny muničáky, ve kterých umírají CIVILISTÉ, tátové od rodin, a kteří hlavně za nic nemohou a nemají na rukách ničí krev. Ale to je tobě očividně jedno. Tak to běž zkusit říct těm pozůstalým.

AIiAIice ( 21. dubna 2021 22:16 )

Já to frantoj řeknu Aranko

AIiAIice ( 21. dubna 2021 22:15 )

Blbečku, tobě nejde google a mapy? Myslíš, že si to neuměj vygooglit sami, kašpare? Vsadím se, že Rusové vidí na všech našich muničácích i frčky na výložkách vojáků a ty mi tady píšeš, že jim radím. Kdo za tebe píše ty kraviny? Není možne, aby blb jako ty uměl s PC.

Zobrazit celou diskusi
Další videa