Přehledně: Poslední vojáci USA odletěli z Afghánistánu, Tálibán oslavil převzetí moci
Z Afghánistánu odletěli poslední američtí vojáci, generál McKenzie potvrdil konec stahování USA ze země, kde jejich vojáci válčili dvě desetiletí. Velvyslanectví ČR v Kábulu bude dočasně uzavřeno, agendu ambasády převezme zastupitelský úřad v Islámábádu. O mezinárodní ochranu, tedy azyl či doplňkovou ochranu, požádalo v Česku 152 ze 169 Afghánců, které přivezly před dvěma týdny evakuační lety. Dění týkající se Afghánistánu jsme na Blesk Zprávách sledovali online.

Český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun dnes převzal za svou práci při evakuaci z Kábulu nejvyšší vyznamenání ministerstva zahraničí.

Britský náměstek ministra obrany pro ozbrojené síly James Heappey varoval, že je možné, že Tálibán příští měsíc už neumožní evakuaci lidí z Afghánistánu. „Nemůžeme s jistotou vědět, že Tálibán bude dál ochotný a povolí mezinárodní společnosti evakuace,“ s obavou hledí na datum 31. srpna.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes uvedla, že Spojené státy se soustřeďují na evakuaci lidí z Afghánistánu, dodala, že bude „spoustu času na analýzy afghánské krize“. Nyní je na prvním místě záchrana lidí. Harrisová je v současné době na zahraniční cestě v Asii, konkrétně v Singapuru.

Tíživá situace v Afghánistánu si vybírá daň i na vojácích americké a britské armády, kteří zůstávají v zemi a pomáhají s evakuací lidí.

Během posledních 24 hodin Britové z Afghánistánu evakuovali 1821 osob, oznámil náměstek ministra obrany pro ozbrojené síly James Heappey. „Celkem 8 letounů Královského letectva evakuovalo z Kábulu na 1821 lidí,“ dodal, že během dne z Afghánistánu přiletí dalších 9 letadel. Heappey vysvětlil, že počet lidí, které se Británie chystá evakuovat, se mění – rozšiřuje se.

Litevský diplomat Vygaudas Ušackas, který působil také jako zvláštní zástupce EU pro Afghánistán, vyjádřil své „zklamání“ nad současnou situací. „Nadešel čas pomoct všem, kteří si to zaslouží, a dostat je z Afghánistánu,“ řekl pro Sky News. „V první řadě všechny občany západních zemí a jejich spolupracovníky: tlumočníky, řidiče a další. Zároveň si myslím, že je důležité, aby probíhající evakuace zcela nezahltily diplomatické a politické úsilí,“ vysvětlil Ušackas.

Americký prezident Biden je pod tlakem ze všech stran, Tálibán totiž pohrozil, že pokud oddálí stažení vojáků, bude čelit „následkům“, sdělili pro Sky News zástupci Tálibánu v katarské metropoli Dauhá.

Britský premiér Boris Johnson zatlačí na amerického prezidenta Joea Bidena, aby počkal se stažením amerických jednotek. Biden měl původně v plánu stáhnout domů všechny vojáky do 31. srpna. Toto téma se bude řešit na úterní schůzce ekonomik G7. Podle Johnsona jsou americké jednotky klíčové proto, aby mohla pokračovat evakuace z Afghánistánu.

Američtí vojáci pomáhají Afgháncům čekajícím na letišti na evakuaci, zvláště pak ženám a dětem, kterým nosí vodu.
Who's this AMERICAN Soldier at Kabul airport Afghanistan? He just won the Internet. - @beingrealmac pic.twitter.com/9zY5P4OBTC
— Daniel Newmaη (@DanielNewman) 22. srpna 2021

Zakladatelka výhradně dívčí školy v Afghánistánu spálila veškerou dokumentaci o svých žačkách, aby je ochránila před Tálibánem. „Jako zakladatelka dívčí internátní školy v Afghánistánu jsem spálila dokumentaci svých studentek, ne abych je vymazala z paměti, ale abych ochránila je a jejich rodiny,“ vysvětlila Šabáná Basídžová-Rasichová na svém twitteru.
Připomněla, že v březnu 2002 po pádu Tálibánu byly do škol pozvány tisíce dívek. „Tenkrát Tálibán také spálil školní záznamy dívek, chtěli je vymazat z historie. Dívky tak musely na testování, aby učitelé věděli, do jakých ročníků je umístit. Já byla jednou z těchto dívek,“ připustila.

Afghánští upchlíci v Indii se scházejí před australskou ambasádou v Novém Dillí v naději, že se jim podaří získat vízum.

Při přestřelce u severní brány kábulského letiště dnes zahynul afghánský strážce a tři další byli zraněni. Informovalo o tom německé ministerstvo obrany. Podle zprávy bundeswehru dnes začali na Afghánce a americké a německé vojáky střílet neznámí útočníci. Nikdo z Němců nebyl zraněn.
Podle agentury Reuters není z twitteru německého ministerstva jasné, zda mrtvý patřil k Tálibánu, který poslal své lidi střežit letištní areál. Z letiště se evakuují přes týden cizinci i mnozí Afghánci, kteří tak reagují na nástup islamistického hnutí Tálibán k moci. Situace je nepřehledná a za poslední týden u kábulského letiště přišly o život dvě desítky lidí.

Před budovou jihokorejského ministerstva zahraničí v Soulu dnes proběhla demonstrace, na které se shromáždili Afghánci žijící v Jižní Koreji. Většina jejich příbuzných jsou spolupracovníci Jihokorejců v Afghánistánu. Demonstranti požadovali, aby jihokorejská vláda své afghánské kolegy evakuovala do bezpečí.

Na 146 lidí evakuovaných z Afghánistánu dnes dorazilo do indické metropole Nové Dillí. „Ze země jsme se dostali 14. srpna letem, který zprostředkovala americká ambasáda. Letadlo nás vzalo do Kataru, kde jsme byli na vojenské základně. Americká ambasáda kontaktovala tu indickou, pak si pro nás lidi z indického úřadu přišli,“ komentoval pro stanici NDTV jeden z evakuovaných Indů Sunil.

Australská ministryně zahraničí Marise Payneová dnes oznámila, že Austrálie je ochotná dál pomáhat s evakuacemi z Afghánistánu i po 31. srpnu, pokud v zemi zůstanou americké jednotky. Reagovala tím na prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, který naznačil, že někteří vojáci budou v Afghánistánu zůstávat i po datu, kdy měli být z Afghánistánu oficiálně staženi.

Británie plánuje tento týden evakuovat z Afghánistánu dalších až šest tisíc lidí, informoval o tom deník The Times. V přepravě svých občanů i mnoha místních z Afghánistánu, který před týdnem ovládlo extremistické islamistické hnutí Tálibán, pokračují i další země. Německo například v noci na dnešek převezlo 213 lidí z Kábulu do uzbeckého Taškentu, informovala v noci na dnešek agentura DPA. Nově pošle do Afghánistánu letadla i Japonsko.

Dobré pondělní ráno, vážení čtenáři. I dnes pro vás sledujeme napjaté dění v Afghánistánu.
V tíživé situaci jsou afghánští homosexuálové, kteří se bojí o život a prosí o pomoc, více o jejich obavách se dočtete zde: Tálibán terorizuje homosexuály.
Nicméně Afghánci plánují odboj proti Tálibánu, Ahmad Masúd z údolí Pandžšír vzkázal, že jsou připraveni bojovat do posledního dechu, jeho příběh najdete zde: Zabili jsme už sto tálibánců!
Velkou otázkou je také to, jak to bude s právy žen v područí Tálibánu, touto tématikou se pro Blesk zabýval odborník Jiří Kepka. Co přesně řekl, se dočtete zde: Je tu jistá naděje, ale...

Víte co je zvláštní? Že když vtrhli do Afganistánu Sověti, zůstalo po nich po deseti letech intervence milion mrtvých civilistů. To vám nevadí? Za jejich "vlivu", jak jejich anexi nazýváte, chodily ženy jako evropanky. Jenže to za "vlivu" Američanů také. V čem je podle vás rozdíl?