Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Válka skončila, tvrdí Tálibán po obsazení prezidentského paláce. V Kábulu se střílelo

Aktualizováno -
16. srpna 2021
08:32
Autor: ČTK, mav - 
16. srpna 2021
07:19

Bojovníci radikálního hnutí Tálibán ovládli Afghánistán a obsadili i prezidentský palác v Kábulu. Při jejich postupu metropolí se dle zpravodajů ozývala i střelba. Nyní mají islamisté v plánu vyhlásit Islámský emirát Afghánistán, zatímco řada zemí se dál snaží evakuovat své diplomaty a jejich splolupracovníky. Američtí vojáci dnes ráno stříleli v Kábulu do vzduchu, aby odehnali tisíce Afghánců, kteří se dostali na plochu letiště, uvedla agentura AFP.  

Tálibán nechce být izolován a přeje si udržovat vztahy s mezinárodním společenstvím. V rozhovoru s televizí Al-Džazíra to uvedl jeden z mluvčích radikálního islamistického hnutí, které v posledních dnech přebírá kontrolu nad Afghánistánem. Mimo jiné také prohlásil, že „válka“ v asijské zemi skončila a že hnutí je připraveno vést dialog o obavách zahraničních vlád.

Prohlášení přišlo poté, co bojovníci Tálibánu v posledních dnech obsazovali jednu afghánskou provinční metropoli za druhou a nakonec v neděli vstoupili i do hlavního města Kábulu. Z něj utekl dosavadní prezident Ašraf Ghaní, následně se objevily záběry, podle kterých prezidentský palác obsadili tálibové. V metropoli zavládl chaos, snaží se z ní dostat nejen pracovníci ambasád, ale také mnozí Afghánci, kteří nechtějí žít pod vládou islamistů.

„Postupujeme se zodpovědností při každém kroku a dbáme na to, abychom měli mír se všemi... Jsme připraveni věnovat se obavám mezinárodního společenství skrze dialog,“ ujišťoval v novém rozhovoru mluvčí politického křídla Tálibánu. Na Západě panují obavy zejména ohledně osudu pracovníků dosavadní mezinárodně uznávané vlády a spolupracovníků odcházejících zahraničních vojsk, jakož i o občanské svobody v Afghánistánu v případě obnovení vlády Tálibánu.

„Žádáme všechny země, aby s námi usedly (k rozhovorům) ve snaze urovnat jakékoli otázky,“ řekl Al-Džazíře politický mluvčí hnutí Mohammad Naím. Dva zástupci Tálibánu předtím podle agentury Reuters uvedli, že hnutí hodlá v Afghánistánu plně převzít moc a nepočítá s přechodnou vládou. Podle nového vyjádření mluvčího ale islámští fundamentalisté nechtějí vládnout v izolaci a chtějí rozvíjet kanály komunikace se zahraničními vládami.

„Válka v Afghánistánu skončila,“ uvedl. „Dosáhli jsme toho, o co jsme usilovali, tedy osvobození naší země a nezávislosti našeho lidu,“ dodal podle zpravodajské společnosti BBC.

Panika na letišti

Mezitím v Kábulu pokračoval překotný vývoj spojený s evakuací ambasád a snahou mnohých Afghánců na poslední chvíli opustit svou vlast. Klíčové je v této souvislosti kábulské mezinárodní letiště, kam podle všeho v neděli a v noci na dnešek kromě zahraničních diplomatů směřovali i někteří místní obyvatelé.

Západní média sdílela video z twitteru, které údajně ukazuje dav na ploše přímo u letadel. Televize CNN uvedla, že na letištní plochu se nahrnuly stovky lidí, svědek těchto událostí zase řekl BBC, že zoufalá snaha dostat se do některého z letadel měla rysy davové paniky.

„Snad nejsmutnější obrázky, co jsem z Afghánistánu viděla. Lidé zoufalí a opuštění. Žádné rozvojové agentury, žádná OSN, žádná vláda. Nic,“ napsala na twitteru šéfka jihoasijské pobočky BBC Nicola Careemová.

Na letišti o víkendu vzrostlo napětí, podle americké ambasády v Kábulu se objevily zprávy o tom, že na areál mířila palba. Kvůli zajišťování bezpečnosti při evakuacích se do Kábulu vrací tisíce amerických a stovky britských vojáků, jednotky tam poslaly i další země. Americké ministerstvo obrany v neděli schválilo nasazení dalších 1000 vojáků, na závěr logistických operací tak bude dohlížet celkem 6000 příslušníků armády USA. To je zhruba dvojnásobek počtu vojáků, které USA v Afghánistánu měly na jaře na začátku operace směřující k ukončení téměř 20 let trvající bojové mise.

Zpravodajský web Axios informuje, že Washington hodlá během dnešního dopoledne odvézt zbývající zaměstnance svého velvyslanectví, s výjimkou těch, kteří budou nadále zpracovávat žádosti o víza. Podle informací televize CNN se vláda prezidenta Joea Bidena soustředí především na odvoz amerických pracovníků a omezila počet letů určených pro Afghánce, kteří s vládou USA spolupracovali.

„Zanecháme tam desetitisíce lidí,“ komentoval vývoj zdroj Axiosu, který se účastnil nedělního jednání amerických senátorů s veliteli armády včetně nejvýše postaveného generála Marka Milleyho.

Video  Situace na letišti v Kábulu, odkud z Afghánistánu spěšně odlétají diplomaté zahraničních zemí i jejich spolupracovníci i s rodinami, kteří by mohli být v ohrožení  - Twitter
Video se připravuje ...

stařec ( 16. srpna 2021 14:05 )

Kam vstoupí noha naťáka a usáka,tam už nikdy tráva neporoste !!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud