Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Hamáček: Miloše Zemana mám rád. Jeho projev ale Česku nepomohl, radost má Moskva

Autor: ČTK - 
25. dubna 2021
21:12

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) považuje za zbytečné, že prezident Miloš Zeman v projevu ke kauze Vrbětice hovořil o druhé vyšetřovací verzi, podle níž výbuch muničního areálu způsobila neodborná manipulace s výbušninami. České republice to moc nepomohlo a největší radost z toho má Moskva, řekl dnes večer Hamáček televizi Nova.

Od bezpečnostních složek měli podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) vládní politici dost věrohodných informací o účasti ruských agentů na výbuchu v roce 2014, aby přistoupili k tak tvrdé akci vůči Moskvě. Jejich informace nezpochybnili ani členové příslušních parlamentních orgánů, kteří se mohli s materiálem seznámit.

V prezidentově vystoupení si každý našel to svoje, bohužel včetně Ruské federace, uvedl Hamáček. Připomněl, že Zeman nicméně podpořil vyhoštění 18 ruských agentů z velvyslanectví v Praze.

Zbytečný byl podle něj pokus vysvětlit v osmi minutách velmi složitý případ. "Popravdě řečeno, největší radost z toho měli v Moskvě. Přidal k tomu druhou verzi, nevím proč, České republice to moc nepomohlo," uvedl vicepremiér, který v době zveřejnění případu řídil ministerstvo zahraničí.

Hamáček připomněl, že existuje neveřejný vyšetřovací spis, kde je důkazů o zapojení ruských agentů do ničivé exploze ve Vrběticích mnohem víc. Zdůraznil, že vláda má plnou důvěru v práci Nejvyššího státního zastupitelství, policejních složek i bezpečnostních služeb. Pokud by jejich informace nebyly přesvědčivé, nepřistoupil by jako ministr zahraničí k tak bezprecedentní reakci vůči Rusku, řekl.

"K vystoupení pana prezidenta: Já mám Miloše Zemana také rád a nechci ho proto kritizovat. Potvrdil, že ho vláda informovala, potvrdil, že naše kroky podpořil. Jsem rád, že v zásadních krocích jednají ústavní činitelé ve shodě," napsal Hamáček na twitter.

Zeman dnes řekl, že podle zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) neexistují důkazy ani svědectví, že by agenti v areálu byli. Podezření jsou podle Zemana ale vážná.

Žádná suverénní země si podle něj nemůže dovolit, aby na jejím území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát, při němž zahynuli dva občané a byla způsobená miliardová škoda. "Na druhé straně pracujeme s dvěma vyšetřujícími verzemi. Tou první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě dvě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny," uvedl prezident.

Jeho vystoupení kritizovali mnozí opoziční politici, podle nich Zeman otevřel cestu ruské dezinformační kampani a nahrál protistraně. Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) sdělil prezident veřejnosti údaje z živého případu, čímž ohrozil vyšetřování i bezpečnost ČR, zatímco některé informace naopak vynechal.

Ruská média z projevu českého prezidenta dnes vyzdvihla jeho slova o neexistenci důkazů o přítomnosti ruských tajných agentů v muničním skladu v době exploze či o druhé vyšetřovací verzi, kterou je neodborná manipulace s výbušninou.

Video  Zemanův projev z vozíku: Prolomil mlčení o Vrběticích, promluvil o ruských agentech i BIS 
Video se připravuje ...

Vrbětická krize

ONLINE: Vrbětická krize Oznámení české vlády Tajná jednotka 29155 Ruská reakce Šéf BIS Michal Koudelka Stopy ruských agentů v ČR Projev prezidenta Zemana

e.lesanova ( 26. dubna 2021 13:11 )

Neměl byste se léčit?? Zkuste to od hlavy

kedris ( 26. dubna 2021 02:01 )

ps. v září r. 1271 se narodil dědic kterému dnešní ne(mocní) nesahají po kotníky
v září to bude 750. let co se kunhutě uherské(mačavské) narodil syn václav druhý český, otce jistě znáte..
tento podivuhodný následník měl jen necelých 35 let a dokázal ve své době mnohé, i bez štítu, brnění a meče..
zajistil stabilitu zemí koruny českých, zajistil mír v zemi, měnovou a finanční reformu, měnu podloženou kovem­(stří­bro+zl­ato), horní zákoník, používaný v úpravách dodnes, rozšířil území..a mnohé další..
co zvládli tito za 30let?? úplně zničili funkční zemi ve všech oborech..výroba, obchod, zemědělství, školství, finance, zdravotnictví add. a ještě zaprodali naše zdroje(voda, energie, uhlí, dřevo, suroviny: lithium...) o zlatě se stále jedná a stále není jisté..
byť měl václav druhý, český a polský král jen (omezené) zdroje a prostředky, proti dnešním vládcům a ne(mocným) musí se hanbou propadnout, nad tím co jste udělali s naší zemí a jejim lidem..
raději bych byl poddaným českému králi, než platit daně tomuto systému..
daňové zatížení bylo tehdy jeden desátek, nebo dvanáctina..pro ty pomalejší
je to 10-12procent!! dnešní celá daňová zátěž je kolem 70% !!!
panovník zajistil pevnou měnu, zajistil řemesla, práva na clo, mýtné, obchod i konkurenci, zajistil rozvoj země..

tito dnešní, nedokáží ani tvořit hodnoty, či zisk...leda pro sebe, na úkor ostatních..takové nazýváme PARAZITY A ZEMSKÉ ŠKŮDCE..co by s nimi udělal český král si domyslete sami...

nilud ( 26. dubna 2021 01:32 )

Já mám také pana prezidenta rád,ale jestli ho má Bůh raději,at si ho vezme tam

e.lesanova ( 26. dubna 2021 00:04 )

Myslím, že se MZ v projevu vyjádřil naprosto jasně, nebude "fandit" ani jedné straně, pověřil maximum složek k došetření Vrbětic, to je celé...I kdyby se váleční štváči z řad našich politiků na uši stavěli....budou si holt muset vymyslet další "vylomeninu", určitě "nezklamou"

kokojambo ( 25. dubna 2021 23:15 )

Ten člověk neumí vyslovit ani Vrbětice?to je síla

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa