
ONLINE: Babiš ustál kauzu syna na Krymu. „Puč Palermo“ vládu nepoložil

Vláda Andreje Babiše (ANO) ve Sněmovně přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Opozice nenašla pro sesazení kabinetu dostatek podpory. A nic na tom nezměnilo ani to, že sociální demokraté zůstali za dveřmi. Hlasováním vyvrcholilo nové dějství v kauze Čapí hnízdo. V něm se hlavní pozornost soustředila na premiérova syna Andreje Babiše ml. a jeho cestu na Ruskem okupovaný Krym. Právníci premiérovy exmanželky a jeho syna podali ve Švýcarsku trestní oznámení na reportéry Seznam Zpráv, kteří reportáž s Babišem juniorem natočili. Blesk Zprávy sledovaly vše podrobně online.
- Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 92 poslanců, 90 jich bylo proti němu. Dalších 18 zákonodárců nehlasovalo.
- Právníci exmanželky premiéra Andreje Babiše a jeho syna podali ve Švýcarsku trestní oznámení na autory reportáže, ve které Babiš junior mluví o svém údajném únosu na Krym. Premiér to řekl v rozhovoru pro Blesk.
- „Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně,“ vzkázal Andrej Babiš. V minulosti uváděl, že v době, kdy farma Čapí hnízdo získala dotaci 50 milionů korun, vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.
- Babišův syn tvrdí, že ho proti jeho vůli odvezli po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo na Krym. Vézt ho tam měl manžel psychiatričky Dity Protopopové Petr. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ uvedl Babišův syn pro Seznam Zprávy. Podle premiéra syn nebyl na Krym unesen, ale odjel z ČR dobrovolně, to tvrdí i Protopopov.
- Babiš se 17. listopadu vydal osobně za svým synem do Ženevy, ze které následně 18. listopadu přes TV Nova poslala jeho exmanželka Beata vzkaz o „nehorázné kampani“ a skandálním útoku na ni a jejího syna. Andrej mladší přitom v minulosti nechyběl ani na svatbě svého otce v létě 2017 na Čapím hnízdě.
- Babiš jako argument, že jeho syn nebyl na Krym unesen, uvedl 18. listopadu, že si tam Andrej mladší našel přítelkyni. „Já jsem byl šťastnej a jsem šťastnej, že si našel přítelkyni (...) Dokonce se zasnoubili a jsou v pohodě,“ uvedl premiér. Pro Blesk Zprávy pak Babiš dodal, že se s dívkou svého syna viděl ve Švýcarsku.

Děkujeme všem za pozornost našemu online zpravodajství z kauzy kolem premiérova syna Andreje Babiše ml. V podrobném přísunu aktualit jsme začali v úterý 13. listopadu a vydrželi až do finále v pátek 23. listopadu. Co se na začátku mohlo jevit jako jasný důvod pro konec v čele vlády, vyústilo v neúspěšné hlasování o nedůvěře vládě.

Protivládní protest na Staroměstském náměstí skončil, trval zhruba 45 minut. Pro spolek Milion chvilek pro demokracii to byla letos už několikátá demonstrace proti kabinetu Andreje Babiše (ANO), který v pátek ustál ale i hlasování o nedůvěře ve Sněmovně.

Nad hlavou demonstrantů vlají vlajky České republiky a Evropské unie. Lidé skandují „demisi“, „chceme slušnou vládu“ či „seniora na Krym“. Akce bude podle předsedy pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláše Mináře krátká a úderná. Účastníky také vyzval k tomu, aby neuráželi a nenadávali premiérovi, prezidentovi ani voličům ANO. „Stačí se pouze držet faktů,“ řekl.

Dav protivládních demonstrantů se cestou z Hradu rozrostl. Demisi vlády Andreje Babiše (ANO) žádají na Staroměstském náměstí v Praze tisíce lidí. Kabinet ustál pokus opozice o vyjádření nedůvěry.

„Chápu, že lidi jsou naštvaní, že jejich strany volby nevyhrály. Ale to je přece demokracie. Rozumím tomu, že se jim to nelíbí,“ okomentoval protest v Praze Andrej Babiš na Nově.

Současná politická situace připomíná český fotbal. Část fanoušků se bouří, malé kluby občas zaprotestují, bývalý ligový vítěz vyklidil pozice a bez ohledu na množství skandálů dál vládne Roman Berbr.
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 23. listopadu 2018

Odpůrci premiéra Andreje Babiše (ANO) se nejprve shromáždili na Hradčanském náměstí, jejich zástup sahal až do Nerudovy ulice. U Hradu nejprve hrála reprodukovaná muzika, zazněla například Modlitba pro Martu. Poté lidé vyrazili na pochod Prahou. Půjdou přes Malostranské náměstí, Karlův most, Smetanovo nábřeží, Národní třídu až na Staroměstské náměstí.

Část veřejnosti se s výsledkem hlasování o nedůvěře vládě nesmířila. Zhruba tisíc lidí vyrazilo v Praze od Hradu na Staroměstské náměstí, kde se od 20:00 uskuteční protivládní demonstrace. Mají transparenty a skandují demisi.

Úprk ČSSD z jednacího sálu, Babišovo "proti návrhu" i Vondráčkovo pátrání po majitelce ztracené náušnice - podívejte se, jak to vypadalo v pátek ve sněmovním finále předtím, než se poslanci rozjeli na víkend.

Nedaleko od Sněmovní 4, kde probíhala dnešní schůze k nedůvěře vládě, demonstroval hlouček lidí. Další protestní akce se však v Praze plánují na večer.

"Můj syn má advokáta a to je právní zástupce, zastupuje moji první paní (...) Můj syn je dospělý, má advokáta, ten zastupuje jeho zájmy," uvedl Babiš ke svému synovi Andrejovi ml. Je to živá kauza, ke které se Andrej Babiš starší vyjadřovat nebude. "Nemám ani právo se vyjádřit za mého syna," podotkl. "Já budu odpovídat, komu chci," dodal na závěr poměrně vyhrocené tiskové konference, na které Babiš ignoroval dotaz od novinářky Seznam Zpráv, které kauzu syna rozdmýchaly.

"Já takové informace nemám, nevím, jak na to přišel pan předseda Fiala. Žádná vládní krize nebyla a není,"
uvedl Babiš v reakci na přesvědčení šéfa ODS Fialy, že se vládní koalice nedožije konce volebního období, které se kvůli jejím problémům zkrátí.

"Dnes vystupovali tady Piráti, kteří permanentě lhali a stejně jako všichni ostatní," uvedl Babiš. "Tihle zoufalí lidé nemají program, oni mají jenom toho Babiše, tak do něj dneska kopali, protože já jsem nechtěl reagovat na to množství lží a nesmyslů," vysvětluje, proč nevystoupil v debatě. "Nevidím důvod, proč bych odstupoval, já jsem byl zvolen ve svobodných, demokratických volbách a není na to nejmenší důvod," dodává.

Na tiskovku dorazil po perném dni i Andrej Babiš (ANO).
"Šlo hlavně o to, aby opozice měla možnost mě urážet a ponižovat a musím říct, že v tom vynikali hlavně Piráti a měl jsem pocit, že některá ta vystoupení, že jsou pod vlivem drog. Jinak si to člověk ani nemůže vysvětlit, tolik lží, ponižování a nenávisti. A ta druhá skupina, která tam soutěžila, byli tři kandidáti na předsedu KDU-ČSL, kteří se tam předháněli v kopání do mé osoby. Bylo to mimořádně nechutné,"
postěžoval si Babiš. "Někteří teda znovu zopakovali, že bych měl jít do vězení. Nevím teda, na základě čeho," smál se Babiš. Podle něj též někteří poslanci mají pocit, že by měli vést sami vyšetřování. Pro lidi to bylo dnes poučné, míní. "Myslím si, že naši lidi nejsou hloupí, já jim všem děkuju za podporu a tisíce esemesek," podotkl Babiš. "Všichni jste přece věděli, že to neprojde, že na to nemají hlasy. To byla zase jenom organizovaná záležitost, velice dobře načasovaná," dodal.

Podle Víta Rakušana je "trochu smutné" to, jak se vyvíjí nejstarší česká demokratická strana - ČSSD. Shodli se jen na tom, že v sále nebudou, nebyli ale schopni dostát tomu, co historicky předseda Jan Hamáček říkal, že má Andrej Babiš objektivně existující problém, který je limitem pro rozvoj ČR i problémem pro fungování vlády, uvedl Rakušan. 92 poslanců reprezentuje sílu 2,5 milionu voličů, hnutí ANO volilo na 2,3 milionu lidí. Velká skupina obyvatel tak vnímá, že je Andrej Babiš coby premiér problémem, míní místopředseda STAN Rakušan. "Nezabíhalo se do soukromí premiéra ČR, do zdravotního stavu premiéra a členů jeho rodiny," upozornil.

"Dnešní hlasování jasně ukázalo, že Andrej Babiš má dva silné koaliční partnery - jsou to komunisté, kteří explicitně podpořili vládu Andrreje Babiše a dále sociální demokraté, kteří statečně z chodby podporovali vládu, ve které sami sedí. Tyto dvě politické strany tak přebírají plnou odpovědnost, že ČR má i nadále trestně stíhaného premiéra, který svými kroky maří vyšetřování své kauzy, kauzy Čapí hnízdo,"
uvedl Jiří Pospíšil (TOP 09), podle kterého hrozí, že nebude kauza řádně prošetřena. O pokračujícím "marasmu" a drolení právního státu mluví Markéta Pekarová Adamová. A Miroslav Kalousek dodává: "Žádné překvapení se nekonalo, my jsme přesvědčeni, že držet ve funkci předsedy vlády trestně stíhanou osobu (...) je v rozporu s ústavním silbem poslance. Je to samozřejmě věc svědomí každého poslance, který dnes hlasoval. Sociální demokraté asi hledali to svědomí na chodbě, zjevně ho nenašli. "

"Komunisté jsou vládní strana, jak můžeme na schůzku opozičních stran pozvat vládní stranu. To pak nemá žádnou logiku. Takže jsme je logicky nepozvali, protože jsou součástí vládní koalice. To je ve stejné logice, jako bychom pozvali Andreje Babiše na schůzku,"
upozornil šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Předseda vlády dnes přežil hlasování, ale ztratil podporu Poslanecké sněmovny. Předseda vlády si udržel funkci, ale neudržel si důvěru většiny Sněmovny,"
uvedl Petr Fiala (ODS) na další z tiskovek. Kdyby se hlasovalo nikoli o nedůvěře, ale o důvěře, tak by ji Babiš nezískal, míní Fiala. "Vládní koalice problém nevyřešila, problém jen odsunula a založila problémy nové pro sebe, pro vládní koalici a pro Českou republiku samozřejmě také," míní. Podle ODS je pravděpodobné, že vládní koalice udělala dnešním hlasováním další krok ke zkrácení volebního období. "A my jsme na to připraveni," tvrdí Fiala. "KSČM se stala už pouhou politickou frakcí hnutí ANO, to je také důležitá zpráva. A pokud jde o ČSSD: Ta hodně mluvila, mluvila a pak utekla," rýpl si šéf ODS s tím, že je zvláštní situace, když jedna ze stran vládní koalice nehlasuje pro důvěru vlastní vládě. Nic jinak by nedělal, ODS splnila svou povinnost a snažila se ochránit ústavní funkci předsedy vlády před osobními, rodinnými a dalšími problémy Andreje Babiše, upozornil Fiala. "Problémy kolem osoby a rodiny předsedy vlády zůstávají," dodal.

Prezident Miloš Zeman ohnul výrok o diagnóze Andreje Babiše ml., upozornil Reflex.cz. „Tak pro mě je tato záležitost uzavřena prohlášením pana profesora Cyrila Höschla, který je ředitelem Národního ústavu duševního zdraví. A ten jasně konstatoval, že mladý Babiš trpí schizofrenií,“ řekl Zeman pro MF Dnes.
„Nejenže jsem nikdy nic takového neřekl, ale ani jsem dokonce nikde nepotvrdil ani nevyvrátil, že Andrej Babiš jr. u nás byl. Musím se proti tvrzení prezidenta ohradit, mohl bych totiž v opačném případě ztratit důvěru mnoha pacientů, kteří se podobným zveřejňováním diagnózy cítí ohroženi,“ kontroval uznávaný odborník pro Reflex.

"Opoziční strany, které iniciovaly toto jednání Sněmovny, hlasovaly a byly přítomny v plném počtu,"
upozornil Pirát Ivan Bartoš na skóre 92 ku 90 hlasům. "Samozřejmě se tím nějak neřeší věci, které zaznívaly na plénu Sněmovny," upozornil na to, že nejde jen o kauzu Babiše, Čapího hnízda a jeho syna, ale i to, že vláda dle něj neplní své programové prohlášení. Piráti chtějí být nadále konstruktivní opozicí. Připomněl, že první schůzku svolal předseda ODS Petr Fiala, který se rozhodl pozvat pouze Tomia Okamuru z SPD, nikoli komunisty, kteří Babišovu vládu podpořili.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) vyzývá po hlasování veřejnost, aby neztrácela důvěru, ačkoli "marasmus" v ČR pokračuje. Lidovci nadále chtějí vytrvale upozorňovat na to, že situace není správná a poškozuje ČR. Doufá, že trestní řízení v kauze Čapí hnízdo bude probíhat nezávisle a transparentně. "Celá situace je poměrně přehledná v tom smyslu, jak se jednotlivé strany staví k této situaci. Jsem přesvědčen, že je to jedna z bitev, která pokračuje (...) Takový člověk nemá být s takovýmto problémem členem vlády," dodal.

„Během projednávání bylo jasné, že opozice nemá dostatek hlasů. ČSSD šla do vlády, aby mohla prosazovat svůj program, myslím, že se nám to daří,“
řekl hned po skončení schůze vicepremiér a šéf koaliční ČSSD, která při závěrečném hlasování o nedůvěře vládě opustila jednací sál Sněmovny.
„Vládní projekt má naši důvěru. Tuto vládní spolupráci ale zatěžují problémy pana premiéra,“ dodal Hamáček, který věří, že postoj ČSSD neovlivní vládní spolupráci.
Jedním z argumentů, proč ČSSD nechtěla vládu položit, bylo podle Hamáčka možné angažmá SPD Tomia Okamury na vládě, kterou by sociální demokraté opustili.
„Vadila mi i absence plánu B – jak dál s Českou republikou,“ dodal vicepremiér.

Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 92 poslanců, 90 jich bylo proti němu. Dalších 18 zákonodárců nehlasovalo.

Souručenství ANO-ČSSD-KSČM se udrželo u moci bez ohledu na to, že padlo tolik pádných argumentů, že Andrej Babiš premiérem České republiky být nemůže. Do učebnic vstoupí dnešní přístup ČSSD, která nestatečně podpořila A. Babiše zásadním způsobem, ale ze sněmovní chodby.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 23. listopadu 2018

Babišova vláda ANO a ČSSD bude dál vládnout s důvěrou Sněmovny, i díky komunistům. Pokus opozice svrhnout ji kvůli kauze Čapí hnízdo a aféře kolem premiérova syna Andreje mladšího nebyl úspěšný. Na oficiální vyhlášení výsledků se sice teprve čeká, už teď je však jasno, že díky jednotě poslanců ANO, podpoře ze strany KSČM a skvadře z ČSSD, která sál opustila, nemá opozice na prosazení nedůvěry vládě nárok.

Postřehy dne:
— Jaroslav Kmenta (@JaroslavKmenta) 23. listopadu 2018
Nejlepší projev měl Kníže.
Hnutí STAN - kvalitní řečníci.
Faltýnek už není takový bojovník za Babiše. Vystřídal ho Filip.
Válková - tragédka Sněmovny.
Okamura a Babiš nemají páteř.

K překvapení dnes nedojde, proti návrhu jsou poslanci ANO i KSČM, pro návrh hlasuje opozice včetně poslanců SPD. Své "proti návrhu" již řekl i premiér Andrej Babiš.

Poslanci @CSSD opustili pred hlasovanim o neduvere mensinove vlade ANO a CSSD jednaci sal ve Snemovne. Ve vladni lavici zustava jen propirany premier Babis se svymi ministry za ANO. Mimoradne se dnes resila kauza jeho syna Andreje mladsiho @Blesk24 pic.twitter.com/dRbfGGw10l
— Jarda Šimáček (@Simao_09) 23. listopadu 2018

Poslanci ČSSD odchází. Před hlasováním o důvěře vládě opustili jednací sál tak, jak slibovali. Jejich 15 míst zůstává ve Sněmovně volných. Ve vládní lavici zůstává pouze premiér Babiš s ministry za ANO. Začíná vyjadřování nedůvěry vládě. A to od písmene K. Pro návrh na vyslovení nedůvěry tak byl mj. mezi prvními Václav Klaus mladší.

"Veřejnost, média i my si lámeme hlavu, proč a jak se Andrej Babiš junior ocitl na Krymu. Zda šlo o bezpečnostní riziko, či nikoli, když byl doprovázen zaměstnancem či bodyguardem Agrofertu alespoň po část své cesty. Jak všichni víme, Krym byl v únoru 2014 anektován Ruskou federací,"
poslanec TOP 09 Pavel Žáček se vrací k případu premiérova syna a "výletu" na Krym. Připomněl následné protiruské sankce a složitost přechodu na samotný Krym.

Exministryně spravedlnosti a poslankyně za ANO Helena Válková na Michálka reaguje slovy, že se po takovém projevu nemluví snadno a nechce nikoho urážet. "Nebudu poměřovat pomyslné viny Grosse, Nečase, Babiše, od toho tady jsou orgány činné v trestním řízení, pokud si tedy hrajeme na právní stát. Zdá se mi, že Piráti si na něj hrají. Více či méně úspěšné," kontrovala s tím, že doufá, že se zasměje, kolik z revolučního nadšení Pirátům na konci volebního období zůstane. Zatím konkrétní výsledek kromě pokřikování na ty, co jsou ve Sněmovně delší dobu, nezaznamenala.
Poslanec ANO David Kasal na Michálka reagoval tím, že musí vždy někoho pošpinit. Projev mu připadal jako z SSM aktivu. Je zvědavý, kdy nový primátor Pirátů Zdeněk Hřib odstoupí ze Správní rady VZP, na které údajně včera byl. "Nekumulujete funkce?" táže se Pirátů. Také Patrik Nacher (ANO) tvrdí, že Piráti předvedli zatím v Praze kumulaci funkcí a špatnou komunikaci s opozicí.

Během Michálkova projevu se ozývá i bouchání do lavic od poslanců ANO. Jde o bezprostřední reakci na slova mladého Piráta, který ve Sněmovně uvedl, že se vláda spoléhá na marketéry a propagandu: "A jak už je tradiční u předsedy vlády, tak svoje chyby promítá do ostatních a tvrdí, že proti němu jede nějaká propaganda, že proti němu je spiknutí, kampaň apod. Já kdyžtak jsem tady vzal nějaké kapesníky, aby pan premiér ve svém fňukání si mohl utřít slzičky." Michálek se nenechává odradit. Mluví o Babišově "zásadním manažerském selhání", kdy nedokáže s ministry vycházet jako v Agrofertu, ti pak neplní závazky, které občanům dali, což povede k dalšímu zaostávání Česka, varuje Pirát. "Myslím si, že je to dost nefér i vůči našim dětem," dodal Michálek.
"Je pouhou třešničkou na dortu všechny ty lži, podvody, členství v KSČ, spolupráce s Stb, podpora komunistů vládě, mediální manipulace, střet zájmů i rodinný příběh Andreje Babiše. Nikdy v historii tady nic takového nebylo možné. Pane premiére, váš známý, bývalý premiér Gross, u něho šlo jen o jeden milion korun. U vás jde o daleko větší sumy. Inu řekl jste, že neodstoupíte a my vás budeme muset porazit ve volbách. My tuto výzvu samozřejmě přijímáme. Když jsem před třemi roky říkal paní primátorce Krnáčové, že ji porazíme ve volbách, tak se smála. A já vám přeju: Užijte si to, smějte se, máte na to ještě maximálně tři roky."

Při shrnutí Babišovy dnešní obhajoby si pomůžu parafrází názvu jedné známé Werfelovy novely: ne obžalovaný, ale novináři, kteří o jeho kauze píšou, jsou vinni. Česká republika, L. P. 2018.
— Věra Kovářová (@v_kovarova) 23. listopadu 2018

"Samozřejmě všechny velmi pobaví, že pan předseda vlády sám sebe - trestně stíhanou osobu, která ještě teď navíc má další skandál s mařením vyšetřování - jmenoval do čela rady vlády pro boj s korupcí. To je záruka toho, že tady se bude konečně s korupcí bojovat," říká ironicky Pirát Jakub Michálek a vytáhl na Babiše graf, který má ukazovat, jak rostou dotace pro Agrofert. "Tento graf každému ukazuje, jakým způsobem se zvyšují dotace do holdingu Agrofert. V roce 2011 byly dotace do Agrofertu 0,6 miliardy koru na následně s angažmá pana premiéra v politice to zázračným způsobem roste, takže premiér v roce 2017 pobírá 2 miliardy korun ročně, které by mohly jít na veřejné služby a kterými se premiér obohacuje na úkor všech ostatních daňových poplatníků. To si myslím, že je naprostý výsměch boje proti korupci," tvrdí. Babiš však vložil holding Agrofert kvůli zákonu o střetu zájmů v roce 2017 do svěřenského fondu.

Andrej Babiš nadále věří, že vláda hlasování o nedůvěře ustojí. Na Facebooku se pochlubil snímkem dortu, který na něj prý dnes ráno čekal na Úřadu vlády "od dobrých lidí".

Proč čelí Sabina Slonková a Jiří Kubík trestnímu oznámení? „Novináři vstoupili do budovy, kde žije Andrej Babiš ml. a jeho matka, paní Babišová. A bylo zde nahrávání videa bez souhlasu mých klientů. Jedná se o trestný čin podle švýcarského práva. Je nelegální nahrávat lidi bez jejich vědomí. To je důvod, proč moji mandanti chtěli vytvořit omezení. Nechtějí, aby je novináři obtěžovali a vyvíjeli na ně tlak,“ dodal právník Alexandre de Senarclens.

Ke kauze kolem Andreje Babiše ml. promluvil i právník juniora a jeho matky Alexandre de Senarclens. „Pan Babiš ml. je už několik týdnů vystaven silnému tlaku českých médií. Má křehké zdraví. Jak možná víte, byl hospitalizován pro své zdravotní problémy. Byl od těch novinářů vystaven silnému tlaku. Požádal jsem tyto novináře, aby zastavili tento tlak, který je špatný pro zdraví mého klienta,“ řekl v rozhovoru s česko-švýcarským novinářem Alimuddinem Usmanim.

"Předseda vlády, trestně stíhaný. Tomu vy se vyhýbáte obloukem. Vy teď mluvíte v takovém módu, kde sice letmo se toho dotknete, ale okamžitě přeskočíte k úspěchům vlády. Mně to připomíná takovou tu komunistickou sebekritiku, kdy vždycky naznačili, že něco úplně nešlape, ale potom nám vysvětlili, jaké budou úspěchy příští pětiletky,"
reaguje na Zaorálka Miroslava Němcová (ODS).

"Za sebe vám říkám, že já bych nepodpořil tu vládu, kdybych neměl stále silné přesvědčení, že jsme schopni dělat tuto politiku, kterou jsme dělali i v minulých letech (...) Jestliže jsme je (tyto zásadní věci) dokázali dělat čtyři léta ve vládě s Andrejem Babišem, tak jsme prostě pomáhali demokracii v této zemi,"
hájí Lubomír Zaorálek (ČSSD) spojenectví s ANO a upozorňuje, že se sociální demokracii podařilo protlačit třeba proplácení nemocenské od prvního dne.

Babiš je zpět na svém místě, jednání Sněmovny pokračuje i nadále a mezi několika řečníky, kteří ještě mají dnes přijít na řadu, je mj. exministr zahraničí a Babišův kritik Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka Babišova vláda jen odkládá své sliby, neřeší slabou úroveň "zkostnatělé" státní správy, úspory chodu státního aparátu či nedostatek odborníků, kterým stát nenabízí adekvátní ohodnocení a není tak schopen do svých služeb získat "ajťáky či právníky". Výhled není zdaleka tak dobrý, "jak pan premiér předstírá", míní Ferjenčík, vláda dle něj přehlíží některé zásadní ekonomické problémy, jako je třeba "největší balvan na noze naší ekonomiky", tedy odliv zisků z Česka. V celé řadě oblastí nadále zaostáváme. Včetně např. oblasti vzdělávání. "Andrej Babiš se často chlubí, že zažíváme čas bezprecedentní prosperity," říká Ferjenčík s tím, že to je sice pravda, ale podíl vlády na tom je na úrovni "kdo nic nedělá, nic nezkazí".
Babiš nyní ve Sněmovně opět není - kvůli avizovanému rozloučení s estonským premiérem. Na Twitteru Pirát k jeho dnešnímu emotivnímu projevu ve Sněmovně uvedl: "Mrzí mě, že jsme pro pana premiéra zapomněli přinést kapesníčky."
Mrzí mě, že jsme pro pana premiéra zapomněli přinést kapesníčky :-(.
— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) 23. listopadu 2018

"Jak má být premiér vzorem pro občany země, když je podezřelý z dotačního podvodu a maření vyšetřování? Pan premiér dluží nám, ale především samozřejmě veřejnosti, řadu vysvětlení (...) Proč pan premiér navštěvoval a kontroloval stavbu Čapího hnízda v době, kdy s ním neměl údajně nic společného? Proč celý proces získání dotace řešili lidé spjatí s Agrofertem?"
říká poslankyně Veronika Vrecionová (ODS). Podle ní je evidentní, že lidé a firmy napojené na premiéra zdržují vyšetřování, Babiš však nevidí nadále důvod, aby do doby vyšetření případu rezignoval, kárá ho.

"Myslím si, že tu půl hodinu byste mohli přežít beze mně,"
žádá Andrej Babiš, aby mohl opustit Sněmovnu od 13:15 kvůli rozloučení s estonským premiérem. Chvíli předtím padl návrh na to, aby se hlasovalo o přerušení schůze, protože chyběli jak Babiš, tak i vicepremiér Hamáček. Babiš sice kvapem dorazil, poslanci si odhlasovali přesto krátké přerušení schůze. Hamáček po třech minutách dorazil. A zaplnila se i další prázdná křesla v chvílemi poloprázdné vládní lavici. Poslanci se zároveň dohodli, že dnes pojedou "nonstop" - zrušili si plánovanou pauzu na oběd, která měla být od 13:00. Následuje projev exministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), jeho slova však částečně přehlušuje "štěbetání" poslanců, upozornění na klid a ticho však od místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury nepřichází.

Po Markétě Pekarové Adamové, podle které je "smutný obraz toho (...), že tady řešíme místo problémů této země problémy pana premiéra", "dochází velice pravděpodobně k maření vyšetřování" a v "zahraničí se odstupuje za mnohem bagatelnější věci", přichází další z poslanců TOP 09 - čestný předseda Karel Schwarzenberg.
Označuje se za "starého muže", který má však spoustu známých a přátel po celé Evropě. Při posledních výjezdech a setkáních za hranicemi zjišťuje všude "zděšení z toho, co se u nás děje". Lidé v zahraničí prý nechápou, že u nás nevadí ani výjezd premiérova syna do Ruskem obsazeného Krymu. Že Babiš, který v Česku dostal občanství a nabyl velkého jmění, nyní však nechce odstoupit, považuje kníže za projev nevděčnosti. Rozporuje Babišova slova o tom, že je všude respektován. Aktuální kauza je dle něj ostudou po celé Evropě.
"Pane nepřítomný premiére (...), nejsem vyšetřovatel, nejsem soudce a nejsem ani psychiatr, abych posoudil všechny kauzy ve svých složitostech, abych rozhodl, jestli váš syn, vaše dcera nebo vy sám potřebujete lékařskou péči ohledně duševního zdraví, to není můj úkol. (...) Prosím vás, pane premiére, osvoboďte tuto zemi a odstupte."

Proč hlasovat o vládě? Protože se posouvají hranice politické kultury - a na sousloví "trestně stíhaný premiér" jsme si už zvykli! Ale že je Čapí hnízdo v pořádku, musí říct státní zástupce nebo soud, ne trestně stíhaný premiér! Jinak přece nežijeme v právním státu.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) 23. listopadu 2018

Za ČSSD se opozici brání i ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). "Hovořit o trvalé nestabilitě vlády (...) není postaveno na žádném konkrétním faktu. ČSSD právě díky svému působení ve vládě může prosazovat svůj volební program, program pro občany této země (...) Možnost úspěchu vlády může být trnem v oku jejím kritikům (...) Vážený pane předsedo Stanjuro, nízké a populistické argumenty o ministerských postech s limuzínou jsou nehodné vaší osoby. Byl jste ministrem a těchto výhod jste rovněž využíval," uvedl s narážkou na to, že Stanjura byl ministrem dopravy, ale "vystavovat dehonestaci dnešní ministry je lepší". "Nicméně podejme návrh a zrušme si limuzíny," dodal.

V minulém období se jako předseda sněmovny @jhamacek projevoval jako politik s rozhodnými, jasnými názory, které měly i určitý hodnotový základ, za poslední měsíce a týdny jeho vyjádření jsou přesným opakem a tato fotka to bohužel ilustruje. pic.twitter.com/XP7y3ZrqOd
— Marian Jurečka (@MJureka) 23. listopadu 2018

"Můj syn je pod tlakem, který má vliv na jeho křehké zdraví. Obávám se, že se jeho stav zhoršuje,"
řekla švýcarským médiím matka Andreje Babiše mladšího Beata. Více čtěte ZDE

"Vzhledem k tomu, že problémy premiéra ČR přesáhly hranice naší republiky, myslím si, že tuto vládu můžeme směle označit za vládu mezinárodní ostudy. Tato země je ochromena osobními problémy jediného člověka a tím je premiér a premiér v rámci zachování sama sebe se neštítí do této kauzy zatáhnout i vlastní rodinu,"
bouří lidovec Jan Bartošek (KDU-ČSL). Hnutí ANO, které dle něj není standardní demokratickou stranou, si nemůže dovolit, aby Babiš skončil jako premiér, protože by jej to uvrhlo do vnitřního chaosu. Odchodem Andreje Babiše by skončilo celé hnutí, míní Bartošek a rád si prý počká na dobu, kdy v čele ANO nebude stát Babiš. KSČM označuje za tajnou součást koalice, situaci kolem ČSSD považuje za "velice legrační", kdy nechtějí podpořit v hlasování údajně "úspěšnou vládu", jíž jsou součástí. "Mně to připomíná situaci, kdy spolu chodí a žijí dva lidé a jeden z partnerů se za toho druhého natolik stydí, že ho ani nepředstavuje svým kamarádům. To je situace sociální demokracie," dodává.

Podívejte se na celý projev Andreje Babiše dnes ve Sněmovně při jednání o návrhu k vyslovení nedůvěře jeho vládě. Babiš ji považuje za úspěšnou, končit nehodlá a mluví o honu na něj i jeho rodinu:
Kauza Andreje Babiše mladšího
Andrej Babiš mladší Andrej Babiš Manželé Protopopovi
Vládní krizi rozpoutala reportáž Seznam Zpráv, ve které novináři vypátrali syna českého premiéra Andreje Babiše mladšího. Ten jim řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo proti své vůli odvezen na Krym. Premiér Babiš tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný a z ČR vycestoval dobrovolně. Na konci listopadu se pak ukrajinským reportérům ve spolupráci se serverem iRozhlas podařilo vypátrat přítelkyni Andreje Babiše mladšího.
Šesti opozičním stranám se v návaznosti na kauzu podařilo vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, které vláda ustála.
To jako , že měli položit vládu ti řvouni, organizování demokratickou žumpou a piráty a placení Sorosem. Proč by neřvali, když na závěr šaškárny dostal každý, kdo odevzdal přihlouplý transparent 2 500,- Kč a jako bonus odznáček s tlamou Sorose. Víme, odkud vítr vane. Nikdy nevolit demokratickou žumpu a nandárodní rozvračeče Evropy piráty.
