Poslanci budou „grilovat“ vládu v pátek. Babiš jde pro podporu k ČSSD a komunistům

Autor: ČTK - 
19. 11. 2018
12:23

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) svolal zvláštní sněmovní schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě hnutí ANO a ČSSD na pátek 23. listopadu v 09:00, jak se očekávalo. O svolání schůze informoval sněmovní tiskový odbor. Schůzi vyvolali poslanci šestice opozičních stran kvůli posledním informacím v případu Čapí hnízdo premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a o údajném únosu jeho syna na ukrajinský Krym anektovaný Ruskem.

U schůzí o vyslovení nedůvěry vládě Sněmovna nehlasuje o programu, uskutečnit se musejí. K vyjádření nedůvěry vládě jsou potřeba hlasy nejméně 101 ze 200 poslanců.

Tábor opozice čítá 92 hlasů. Aby se mu podařilo kabinet svrhnout, muselo by se k němu přidat nejméně devět poslanců z řad koaličních sociálních demokratů nebo komunistů, kteří vládu tolerují. Klub ANO se za Babiše postavil a žádný z poslanců vládního hnutí návrh opozice nepodpoří.

Vedení KSČM se bude záležitostí zabývat v úterý. V pátek ráno ještě zasednou komunističtí poslanci, na klub přijde sdělit svůj pohled na kauzu Babiš. U poslanců ČSSD byl premiér už minulý týden. Sociální demokraté naplánovali jednání předsednictva a svých poslanců na středu.

Dosavadní vyjádření představitelů ČSSD a KSČM zatím ukazují na to, že opozici se kabinet svrhnout nepodaří. Prezident Miloš Zeman navíc avizoval, že pokud by vláda padla, pověřil by jednáním o sestavení nového kabinetu opět Babiše.

Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně, uspěly zatím jen jednou. V březnu 2009 Sněmovna vyslovila nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka (ODS).

Poslanci hlasují o vládě vždy po jménech podle abecedy od vylosovaného člena dolní komory. Předchází tomu zpravidla několikahodinová debata.

Kauza Andreje Babiše mladšího

Andrej Babiš mladší Andrej Babiš Manželé Protopopovi

Vládní krizi rozpoutala reportáž Seznam Zpráv, ve které novináři vypátrali syna českého premiéra Andreje Babiše mladšího. Ten jim řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo proti své vůli odvezen na Krym. Premiér Babiš tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný a z ČR vycestoval dobrovolně. Na konci listopadu se pak ukrajinským reportérům ve spolupráci se serverem iRozhlas podařilo vypátrat přítelkyni Andreje Babiše mladšího.

Šesti opozičním stranám se v návaznosti na kauzu podařilo vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, které vláda ustála.

Další vývoj v kauze jsme sledovali v online přenosu

willi48 ( 20. listopadu 2018 08:11 )

Jsi stejný vůl, marmate, jako mlátička Ondráček. Gratuluji oběma.

willi48 ( 20. listopadu 2018 08:08 )

Včera večer jsem sledoval diskusní pořad na čt24 o kauze Babiš ml. Jedním z hlavních diskutujících byl i "mlátička" Ondráček. Opravdu většího vola se už dlouho televizi na obrazovky přivést nepodařilo. Tento mladý a perspektivní komunista se předvedl jako odporná babišova vlezdopr.elka. Bylo to nechutné až komické, jak zarytý komunista bojuje za hnusného kapitalistu. Spolu s několika posledními vystoupeními předsedy Filipa a ještě nedávno celkem normálního Dolejše jsem nabyl přesvědčení, že mezi komunisty se už nenajde ani jeden normální, který by hlasoval proti Burešovi. Škoda pro komunisty, ještě větší škoda pro tuto republiku.

marmat ( 19. listopadu 2018 20:47 )

Je nutné se nad toto šílené období s šílenci v patách POVZNÉST! Všichni od trollů k poslancům zašli DALEKO...dál, než jsme si kdokoliv dokázali představit HODNÉ SIL PANE BABIŠ

petrw ( 19. listopadu 2018 17:16 )

vraci se cerveni a v horsi podobe...

tomik007 ( 19. listopadu 2018 15:38 )

MAS SMULU MARATE - zradils guru a Protopopovci jsou ti v patach...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa