Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Babiše urazilo nařčení z „rozkrádání dotací“. Žádá potrestání Piráta Peksy

Autor: ČTK, ivm - 
30. dubna 2018
13:16

Pirátský poslanec Mikuláš Peksa se ohradil proti požadavku premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby vůči němu sněmovní mandátový a imunitní výbor zahájil disciplinární řízení. Babiš podnět podal kvůli výrokům poslance o tom, že premiér zneužívá evropské dotace. Podle Peksy to bylo konstatování faktu.

Na Babišův požadavek dnes upozornil deník Právo. Premiér tvrdí, že ho Peksa na jednání se švédskými poslanci urazil, když o něm hovořil jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace a je trestně stíhaný. „Vyjádření Mikuláše Peksy ve vztahu k mé osobě, že zneužívám a rozkrádám dotace, považuji s ohledem na zásadu presumpce neviny za urážku,“ uvedl Babiš.

Peksa dnes v tiskové zprávě uvedl, že o Babišovi a dotacích mluvil na jednání delegace zahraničního výboru Sněmovny se zástupci švédského výboru pro evropské záležitosti v rámci debaty o rozpočtovém výhledu EU a o reformě evropské zemědělské politiky.

„Premiér, který je trestně stíhaný za dotační podvod, by neměl v Bruselu dojednávat dotace ve výši stovek miliard. A co více, vlastník obrovského agropodniku by vůbec neměl dojednávat dotace v oblasti zemědělství,“ uvedl Peksa.

V disciplinárním řízení hrozí pokuta až ve výši poslaneckého platu

„Chápu, že pan premiér nechce, aby se o jeho střetu zájmů v zahraničí mluvilo. Ve fungující demokracii by ale takový premiér dávno odstoupil a morální zásady by mu vůbec nedovolily takto ponižovat politickou kulturu v zemi,“ zareagoval také Pirát Peksa.

V disciplinárním řízení před mandátovým a imunitním výborem hrozí pokuta až do výše jednoho poslaneckého platu.

Disciplinární řízení v případech, kdy jsou ve sporu dva poslanci, nejsou příliš časté. Před třemi lety výbor nakonec nezahájil řízení s Babišem na podnět tehdejšího poslance ČSSD Ladislava Šincla.

Nové vedení Pirátů. Zleva: Radek Holomčík, Jakub Michálek, Ivan Bartoš, Mikuláš Peksa a pod nimi drobná poslankyně Olga Richterová. Nové vedení Pirátů. Zleva: Radek Holomčík, Jakub Michálek, Ivan Bartoš, Mikuláš Peksa a pod nimi drobná poslankyně Olga Richterová. | David Malík

Oba politici se dostali do sporu kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k vládní novele zákona o pojišťovnictví. Šincl tvrdil, že Babiš ho a jeho rodinu při neveřejné diskusi o zákonu obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš nařčení odmítl. Výbor nakonec podnět odložil se zdůvodněním, že sporná slova nezazněla na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory, ale na koaliční schůzce.

K*rvy a zloději ve Sněmovně za pět tisíc

Zkraje roku 2012 unikli možnému trestu v disciplinárním řízení tehdejší poslanci ČSSD David Rath a Věcí veřejných Vít Bárta. Výbor se tehdy zabýval Rathovými slovy o „užitečném idiotovi“, které pronesl při sněmovní schůzi na adresu někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Bártu zachytil na plénu fotograf se vztyčeným prostředníčkem.

Naopak o rok dříve výbor uložil Rathovi desetitisícovou pokutu za výrok o údajně opilém tehdejším ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Rovněž v roce 2011 dostal pětitisícový postih Jiří Krátký (ČSSD). Ve Sněmovně v souvislosti s nočním jednání pléna řekl, že v noci pracují jen „k*rvy a zloději“.

Video  Babiš se naštval: Celý případ Čapího hnízda je prasárna a svinstvo  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

osinek ( 2. května 2018 00:07 )

Ty nevíš retarde Řího, že Andyho čerpače (dotací) nazvali novináři hlavou sekty jménem Hnutí ANO ANO? Copak se poslanci a sympatizantí Hnutí ANO nechovají jako členové sekty, kde o všem rozhoduje velký guru Babiš? Je to až trapné jak sekta pochlebuj posluhuj svému guru Babišovi. Ty žvásty Říhy to potvrzují

osinek ( 1. května 2018 23:54 )

Ty odporný párky z Kosteleckých uzenin vlastněných Babišem s kuřecím separátem . spoustou mouky a různými éčky již nechtějí žrát ani hafani Pouze kobliháři fandící Andymu čerpači (dotací¨) typu Říhy zde pějí ódy o velkém guru Babišákovi, který je vyšetřován za finanční podvody

cezar8 ( 1. května 2018 15:47 )

riha: nenech prchlivost cloumat svým majestátem, s takovýma "sichlhamrama" je zbytečné komunikovat. Nejhorší je, že nevzdělaná většina může přehlasovat vzdělanou menšinu a to je velice nebezpečný aspekt demokracie.....

cezar8 ( 1. května 2018 15:40 )

sichlhamr: to, že nežereš koblihy asi málo koho zajímá, nicméně z tvé výše uvedené definice vyplývá jediné, slabomyslný, plně náchylný a ovlivnitelný jedinec, který je bez svého názoru, ale co mu jde na výbornou, poučovat ostatní a tlačit svůj velmi chabý a nepodložený názor...jak ubohé sokolíku.....

cezar8 ( 1. května 2018 10:31 )

sichlhamr: ...už podle vašeho schátralého morálního kreditu je zřejmá vaše až nadstandartní závist ke všemu, co je lepší nežli vy, nicméně i to se dá za určitých podmínek změnit, tak zapracuj příteli, neházej hned flintu do žita a budeš se cítit daleko líp....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa