Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Čapí hnízdo bralo dotace na ovce i kozy. Babiš: Nemám s tím nic společného

Autor: ČTK, bru - 
2. února 2018
16:10

Farma Čapí hnízdo dostávala od státu dotace na chov zvířat nebo přepravu koní na výstavy. Šlo většinou o několik tisíc korun, peníze z rozpočtu ministerstva zemědělství byly ale určené pro malé a střední podniky. Vlastník farmy společnost Imoba je přitom součástí koncernu SynBiol, který měl předloni tržby 3,4 miliardy korun. Informovaly o tom páteční Hospodářské noviny (HN). Imoba po medializaci zprávy oznámila, že dotace na chov zvířat vrátila, řekl její mluvčí Karel Hanzelka. Šlo prý o administrativní chybu.

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro Čapí hnízdo z roku 2008 obvinila policie z podvodu 11 lidí včetně premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Babiš v pátek informaci o dotacích odmítl komentovat.

Ministerstvo zemědělství dřív tvrdilo, že farma státní dotace nikdy nebrala. Z přehledu vyplacených podpor ale podle HN vyplývá, že Čapí hnízdo loni dostalo 21.290 korun na chov koz a ovcí, o rok dříve to bylo více než 30 tisíc korun. Podle pravidel o tyto dotace může žádat jen podnik, který má maximálně 250 zaměstnanců a roční obrat do 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Podmínkám vyhovuje Imoba, ale nikoliv SynBiol.

Čapí hnízdo vrátilo 90 tisíc zpět

„Já se tím nebudu zabývat, protože já se SynBiolem nemám nic společného,“ reagoval dnes Babiš na dotaz novinářů ohledně dotací pro Čapí hnízdo, SynBiol vložil do svěřenského fondu.

Podle ministerstva je odpovědný žadatel, který podepisuje čestné prohlášení. Bez zvýšení byrokratické zátěže žadatelů podle něj nelze posoudit, jestli podmínky splňují. Neumějí to ani chovatelské svazy, které dotace přerozdělují. „Ročně vyřizujeme kolem čtyř a půl tisíce žádostí. Většinou jsou od drobných chovatelů,“ řekl HN předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Vít Mareš. Potvrdil, že svaz od Imoby a Farmy Čapí hnízdo dostal v minulých letech žádost s čestným prohlášením, že podmínky splňují.

„Víme o této administrativní nesrovnalosti. V loňském roce byla provedena interní kontrola. Byly zjištěny administrativní nesrovnalosti u dotačních titulů kozy, ovce, krávy. Dotace v celkové výši 90 000 korun byly neprodleně vráceny dotačnímu orgánu. Přijali jsme opatření, aby se situace neopakovala,“ uvedl Hanzelka.

Video  Babiš se naštval: Celý případ Čapího hnízda je prasárna a svinstvo.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Ještě loni byl Babiš jediným akcionářem

Jediným akcionářem SynBiolu byl do loňského února Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů tehdy vložil akcie SynBiolu spolu s akciemi holdingu Agrofert do svěřenských fondů. Imoba v minulosti patřila pod Agrofert, Čapí hnízdo koupila v roce 2013.

Sedm let Čapí hnízdo bralo také dotace na hektar a podle počtu zvířat, které byly hrazené především z EU. Celkem farma dostala 2,7 milionu korun. Od roku 2015 má ale na tyto peníze nárok jen ten, kdo má alespoň třetinu příjmu ze zemědělství, což Imoba není, uvedly HN.

marmat ( 3. února 2018 18:30 )

Za odposlechy a další honitbou psaly media stojí spolek Šuman...Šefredaktor Reflexu slíbil, že ho v září 2017 odhalí...čekáme DODNES !!!!

marmat ( 3. února 2018 18:28 )

A kdo je spolek Šuman !!!??? Má to VŠECHNO připsaný "k dobru"

marmat ( 3. února 2018 18:25 )

No a teď svěřenecké krmivo pro kozy a ovce.....Týýýýýýý bláááááho

marmat ( 3. února 2018 18:23 )

SVĚŘENECKÝ FOND = A co všechno už na něj ušili...jen aby TO vzdal!!! Sestříhané odposlechy, nákup dividend,prodej novin,Čapí hnízdo TO ONI Z NĚJ UDĚLALI IKONU Takovýho "řízka" jsme tu fakt ještě neměli

marmat ( 2. února 2018 23:45 )

TOTO pode mnou je opravdu DISKUZNÍ ŽUMPA I.A.kat.- PIŠTE SI A NOTUJTE SI

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud