Trestní oznámení na Babiše: Máchová uspěla, policie má zahájit stíhání kvůli pomluvě

Autor: ČTK, ivm - 
2. 2. 2018
10:24

Státní zástupce vyhověl námitce státní zástupkyně Dagmar Máchové, která podala trestní oznámení na premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), který se údajně dopustil pomluvy. Babišovy výroky mohly podle státního zástupce naplňovat podstatu trestného činu a policie má zahájit trestní stíhání. Babiš Máchovou v České televizi obvinil ze spolupráce s kmotry v kauze Neograph. Máchová toto tvrzení označila za lež a stěžovala si na postup policisty, který případ odložil, uvedl web Česká justice.

Máchová, kterou ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil funkce kvůli jejímu trestnímu stíhání, si státním zástupcům stěžovala na postup policisty Marka Valenty, který věc odložil.

Máchová na Babiše podala trestní oznámení za jeho výrok v České televizi, že společně s vyšetřovatelem Pavlem Nevtípilem v minulosti spolupracovali s kmotry v kauze, při níž byl podnikatel Vladimír Sitta připraven o papírnu Neograph. Babiš také opakovaně prohlašuje, že jeho kauza Čapí hnízdo je objednávkou mafie. Kauzu Čapí hnízdo vyšetřuje Nevtípil.

Podle státního zástupce je obžalování Babiše oprávněné

Dozorový státní zástupce Jan Vychyta po přezkoumání spisového materiálu dospěl k závěru, že podání Máchové je důvodné. „Předně je třeba konstatovat, že trestní oznámení v předmětné věci bylo postoupeno policejnímu orgánu s výslovným pokynem k vydání záznamu o zahájení úkonů trestního řízení dle § 158 odst. 3 tr. řádu a prověření věci v režimu trestního řízení. Policejnímu orgánu jsem v této souvislosti podal stanovisko k právní kvalifikaci a stanovil základní úkony prověřování, které bude třeba provést,“ sdělil Vychyta České justici.

Policie nečinila

Ze spisového materiálu je podle Vychyty zřejmé, že policejní orgán uvedené pokyny nerespektoval, a aniž provedl jakékoli úkony prověřování, podání odložil s tím, že se ve věci s odkazem na rozhodovací činnost Nejvyššího soudu nemůže již na první pohled jednat o podezření z trestného činu. Postup policisty nelze podle zástupce akceptovat.

Státní zástupkyně je nyní obviněná ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obvinění souvisí s dřívější kauzou Beretta, která se týká vynášení policejních informací z trestních řízení za úplatu. Dozorovala například kauzu Opencard.

Video Co znamená „vyjmout dotaci“ na Čapí hnízdo a kdo to zaplatí? - Martin Bartkovský


 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

marmat ( 3. února 2018 17:50 )

Ale proč...hurá do Moskvy...? A klidně "pod vlivem" NÉÉÉÉ, dopink se tam nuluje

marmat ( 3. února 2018 17:47 )

TRESTNĚ stíhaná Máchová podala TRESTNÍ oznámení za pomluvu její osoby...inu "Lepší to už ASI nebude "

amgal ( 3. února 2018 10:19 )

DRAHOŠŮV VOLIČ nauč se česky

kalina107 ( 2. února 2018 15:03 )

šašku

flora ( 2. února 2018 14:00 )

Neboj, půjde brzy do tepláků, protože uráží a obviňuje kdekoho

Zobrazit celou diskusi
Další videa