Bitva o Čapí hnízdo: OLAF sepsul Babiše, ten na kritice vyšetřování trvá

Autor: ČTK, AKu - 
6. června 2018
13:20

Úřadující šéf Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Nicholas Ilett se ve středu důrazně ohradil proti tvrzení českého premiéra Andreje Babiše. Ten v lednu v souvislosti s kauzou Čapího hnízda uvedl, že OLAF není nezávislý a věc je zpolitizovaná jak v České republice, tak v Bruselu. Za dvě desetiletí své existence úřad podle Iletta prokázal praktickým způsobem svého fungování, že nezávislý je a svou nezávislost si brání. Babiš následně na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že na svém vyjádření trvá.

„Jen velmi zřídka o tom teď někdo pochybuje. Zásadně trvám na tom, aby naše nezávislost nebyla zpochybňována. Nebyli jsme vystaveni vnějšímu vlivu ani v tomto vyšetřování, ani v žádném jiném,“ řekl Ilett na tiskové konferenci k výroční zprávě OLAF za uplynulý rok.

Babiš: Vylhaná politická kauza

Babiš je kvůli možnému dotačnímu podvodu trestně stíhán, záležitost ale pokládá za „vylhanou politickou kauzu“. Ilettův úřad koncem loňského roku uzavřel vyšetřování Čapího hnízda s tím, že existuje podezření na dotační podvod. České ministerstvo financí pak na konci ledna oznámilo, že farma, která jako malý podnik původně získala padesátimilionovou dotaci, byla vyjmuta z evropského financování.

Šéf OLAF připomněl, že Babiše jako soukromou osobu jeho úřad nikdy nevyšetřoval. „Řešili jsme dotace související s určitou firmou,“ uvedl. Dotčené společnosti podle Iletta mají právo se v případě pochybností obrátit na soudy jak v České republice, tak i na unijní soud v Lucembursku. „Pokud skutečně mají důvod, ať to udělají. Uvidíme, jak soud rozhodne,“ řekl.

Ilett, který je britským občanem a OLAF vede od loňského října, ve středu také upozornil, že v některých „administrativních kulturách“ - včetně jeho vlastní země - je už po několik stovek let běžně uznáváno, že instituce může fungovat, aniž by podléhala vnějším vlivům. „V jiných zemích ale není tak zřejmé, že by vysoký úředník mohl svou činnost vykonávat nezávisle,“ podotkl.

Šéf ANO nemá, co by na svých slovech měnil

Premiér v demisi Andrej Babiš na Ilettovo prohlášení zaregoval ještě ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády. „Na svém vyjádření trvám a nemám na tom co měnit. OLAF měl v minulosti své korupční aféry,“ prohlásil Babiš. Dodal, že se prokázalo, že činnost úřadu byla zpolitizovaná. V lednu Babiš řekl, že vyšetřování, které vede OLAF kvůli dotačnímu podvodu při stavbě farmy Čapí hnízdo, je podle něj zpolitizované jak v Česku, tak v Bruselu.

Evropský úřad proti podvodům vznikl v roce 1999, jeho posláním je chránit finanční zájmy EU. Formálně je součástí struktury Evropské komise.

Video Co je OLAF a jakou váhu má jeho zpráva? - Martin Bartkovský

AliAlice ( 21. června 2018 10:23 )

hejhej....

tomik007 ( 6. června 2018 23:31 )

Copak neumis zadnou rzec ???

marmat ( 6. června 2018 22:55 )

OK- NIKDY NEBYLA V PŘEKLADU CELÁ ZVEŘEJNĚNA !!!

marmat ( 6. června 2018 22:53 )

Jak si chrochtají OPRAVDOVÍ tuneláři, když se ta pozornost věnuje 50 dohledatelným milionům!!! To oni mají stěží pro kohosi "na pivo" !!!

marmat ( 6. června 2018 22:51 )

PODNĚT / udání k Olafu bylo Anonymní....dozvíme se ASPOŇ jak znělo ??? Z Olafu znělo především doporučení zabývat se tím z d e ...kde se "náš" anonymní udavač narodil ! Každopádně tak zavinil rozmatlání 50.milionů, použitých na stavbě, jako by se jednalo třeba o likvidaci 50 nevinných lidí vrahem !!!???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud