Jmenování Babiše premiérem: I podruhé to bude velké a i podruhé jiné, než bylo zvykem

Autor: Jakub Veinlich - 
6. června 2018
05:40

Andrej Babiš se stane na den přesně po půl roce od svého prvního jmenování premiérem. Poprvé proběhl slavnostní ceremoniál 6. prosince 2017. I když už má tedy vše nacvičené – ceremoniál nechtějí na Pražském hradě podcenit ani teď. Trůnní sál proto prochází posledními kontrolami. Blesk Zprávy zjistily zákulisní přípravy, i kdo vše je na slavnostní akt pozvaný. Prezident Miloš Zeman si se staronovým premiérem připije sektem, který ale moc nemusí. 

Prezident Miloš Zeman ani Andrej Babiš nejsou při jmenování premiéra žádnými nováčky. Hlavním středobodem slavnostního aktu bude tradičně Pražský hrad – respektive Trůnní sál – nejvýznamnější a největší salon Jižního křídla Nového paláce.

Právě zde se odehrávají ta nejvýznamnější přijetí, jmenování i nástupní audience velvyslanců cizích států, velvyslanci zde předávají pověřovací listiny.

„Je to standardní ceremoniální akt ve smyslu jmenování s podobným aranžmá, ať už se jedná o premiéra nebo ministra,“ řekl Blesk Zprávám k přípravě slavnostního ceremoniálu ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. 

Video  Prezident Miloše Zeman jmenoval Andreje Babiše poprvé premiérem 6. 12. 2017  - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Andrej Babiš dorazí na Pražský hrad krátce před jmenováním. To je na programu ve 14 hodin. 

„Designovaný premiér přijede do Matyášovy brány, odkud slavnostním schodištěm lemovaným vojáky Hradní stráže ve slavnostních uniformách vystoupá do prvního patra Nového královského paláce a zde do Vstupního salonu,“ popsal první kroky Babiše na Pražském hradě Kruliš, který by měl premiéra v demisi také po výstupu z vládní limuzíny přivítat a doprovodit. 

Chvilku na vydechnutí bude mít Babiš ve Vstupním sále před Trůnním sálem, kde se setká se spolupracovníky jak z Úřadu vlády, tak i s vedoucími odborů Pražského hradu, kteří budou jeho jmenování přihlížet. Za Pražský hrad je to například vedoucí prezidentské kanceláře, šéf právního odboru, nebo tiskový mluvčí. Premiéra doprovodí například šéfka jeho kabinetu. 

Jmenování bez manželek

Chybět ale budou například manželky prezidenta i premiéra. „Je to pracovní ceremoniální akt a není to předávání ocenění 28. října – proto se k těmto pracovním aktům rodinní příslušníci nezvou,“ vysvětluje Kruliš absenci obou dam. 

Krátce před 14. hodinou se všichni z předsálí přesunou do Trůnního sálu. Hosté stojí naproti novinářům. Andrej Babiš, čekající na jmenování, bude míst své místo tradičně zády k oknu. 

Přímo před ním visí na zdi obraz od vídeňského malíře Leopolda Buchera z roku 1847, který zachycuje poslední korunovaci v katedrále svatého Víta, a to ze září roku 1836, kdy si korunu nasadil Ferdinand V. Habsburský. Této korunovace se zúčastnily významné osobnosti a představitelé české, uherské i rakouské šlechty, na obraze je zachycen i kancléř Metternich. 

Prezident Miloš Zeman jmenuje 6. 6. Andreje Babiše podruhé premiérem v Trůnním sálu Pražského hradu. Sál skrývá několik historických pokladůPrezident Miloš Zeman jmenuje 6. 6. Andreje Babiše podruhé premiérem v Trůnním sálu Pražského hradu. Sál skrývá několik historických pokladů | Blesk Zprávy

Jmenování Andreje Babiše ale zástupci významných českých institucí – jako například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předsedové Senátu, nebo Poslanecké sněmovny - Milan Štěch (ČSSD) a Radek Vondráček (ANO), ani kardinál Dominik Duka tentokrát přihlížet nebudou. 

„Domnívám se, že teď je pro všechny prioritou především to, aby byla složena vláda,“ doplnil pro Blesk Zprávy Kruliš. 

Sláva na pár minut

Slavnostní ceremoniál jmenování premiéra Andreje Babiše by měl začít úderem 14. hodiny, a to příchodem vojáků hradní stráže ve slavnostních uniformách se státní vlajkou a standartou prezidenta republiky. Miloš Zeman přijde do sálu až jako poslední. Prezident a premiér čekající na jmenování stojí v sále naproti sobě. 

Samotné jmenování přitom trvá jen pár minut. „Kancléř Vratislav Mynář přečte rozhodnutí prezidenta republiky o jmenování pana Andreje Babiše premiérem. Ten přistoupí k panu prezidentovi a podáním ruky a řečením slova „Slibuji“ složí slib,“ popisuje průběh slavnostní chvíle Kruliš. 

Nově jmenovaný premiér pak převezme od prezidenta jmenovací dekret a Andrej Babiš stvrdí svůj slib podpisem. „Po něm podepíše protokol o jmenování ještě vedoucí Kanceláře prezidenta republiky jako svědek,“ dodal poslední oficialitu ze jmenování šéf hradního protokolu. 

Prezident je podepsaný jen na jmenovacím dekretu, jehož originál si premiér odnáší a kopie zůstane na Pražském hradě pro archivní účely.

Vzácné koberce

Bez většího povšimnutí zůstává téměř vždy důležitá rekvizita Trůnního sálu, po které se prochází státníci i velvyslanci. I obrovský koberec o rozměrech 10 x 5 metrů má ale svou historii. 

Jde o jednu ze tří existujících kopií perského koberce - vzácného originálu utkaného v roce 1580 pro mešitu a poutní místo v Ardabílu (severozápadní část Iránu). Originál je v Londýně ve Victoria and Albert Museu. „Koberec také slouží k optické symetrii při důležitých protokolárních aktech,“ doplnil Kruliš i praktickou stránku koberce. 

Video  Andrej Babiš se stal nejstarším premiérem v historii ČR (6. 12. 2017)  - Jakub Veinlich

Na menším koberci přitom stojí také hosté, kteří přihlížejí jmenování a dalším ceremoniím v Trůnním sále. Tento koberec pochází také ze severního Íránu, z počátku 20. století. Jedná se o dar íránského šejcha Mohameda Páhlavího doktoru Edvardu Benešovi a koberec získal Pražský hrad teprve před 43 lety z dědictví po Haně Benešové.

Přípitek suchým sektem

Závěr jmenování Andreje Babiše už podruhé premiérem bude i tentokrát – stejně jako před půl rokem - odlišný od dosavadních jmenování premiérů. Přímo v Trůnním sále po skončení ceremoniálu totiž spolu Andrej Babiš a Miloš Zeman vystoupí na společné tiskové konferenci.

Chybět nebude ani slavnostní přípitek. Podávat se bude sekt, i když Miloš Zeman dává přednost raději vínu. 

„Pan prezident nemá příliš rád šampaňské ani sekt, raději dá přednost sklence dobrého moravského vína, na symbolický přípitek ovšem tradičně podáváme sekt ve variantě brut (suchý sekt, pozn. redakce), uzavřel hradní protokolista Kruliš.  

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

monhtik ( 6. června 2018 17:31 )

Paní Anno1234, pokud jste si ještě nevšimla, Babiš dává celý svůj ministerský plat na charitu. Čili chce to nejdříve myslet, potom psát.

anna1234 ( 6. června 2018 13:46 )

.. čekat od tebe nějaký názor by bylo asi zbytečné, že? Tak se vysmívej, když na nic jiného nemáš

cezar8 ( 6. června 2018 13:21 )

Miloši - tzn., že celej tvůj život je jen totální zkouška marnosti, snad toho co jsi zde vyprodukoval se jednou dočkáš, moc držím palce.....

anna1234 ( 6. června 2018 12:30 )

.. myslet si, že velkokapitalista má velký majetek a už ho nebude chtít rozšiřovat je dětinský názor. Vždycky bude chtít víc a větší vliv. To je totiž taková povaha. Žralok, jak ho nazval váš oblíbený prezident Zeman. Ostatně měl s Babišem svoje zkušenosti, kdy Andreje dokonce nazval nedůvěryhodným. Jo jo, prezident občas řekne i pravdu

anna1234 ( 6. června 2018 12:19 )

.. jestli je pro tebe úspěšný = zloděj, nazýváš tedy zlodějem i Babiše, protože ať je jaký chce, finančně je úspěšný

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud