Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Ústupek Agrofertu: Lhůta na vrácení dotace na Čapí hnízdo byla prodloužena

Autor: ČTK - 
5. června 2018
16:53

Firmě Imoba z holdingu Agrofert měla v noci na včerejšek vypršet třicetidenní lhůta k dobrovolnému vrácení padesátimilionovou dotaci na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Coby nástupnickou společnost původního příjemce dotace ji k tomu vyzval Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné dotaci čelí trestnímu stíhání premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Agentura ČTK však dnes oznámila, že dotační úřad Imobě na její žádost prodloužil lhůtu k vrácení dotace do 29.června. 

Až do včerejška se k tomu odmítali činitelé Agrofertu i úřadu regionální rady vyjadrovat. „My tu věc nebudeme komentovat, protože není co komentovat,“ řekl v pondělí Blesk Zprávám i ČTK bez dalších podrobností mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Ani mluvčí úřadu regionální rady Klára Fronková se nechtěla vyjádřit, zda byla dotace vrácena nebo ne. Odkázala na tiskovou zprávu, kterou chce úřad v příštích dnech zveřejnit. „Budeme k tomu tento týden vydávat tiskovou zprávu a jinou informaci podat nemohu,“ řekla Fronková.

Výzvu k dobrovolnému vrácení sporné dotace poslal úřad 4. května. Peníze měla Imoba poslat do 30 dní. V opačném případě jí hrozilo zahájení správního řízení, které bude mít formu daňové kontroly. Kdyby po něm bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje. Ředitel dotačního úřadu Kamil Munia v únoru uvedl, že úřad k tomu bude potřebovat právní výklad. Už dříve se úřad přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.

Farma Čapí hnízdo (zima 2017/2018) Farma Čapí hnízdo (zima 2017/2018) | MARTIN PŘIBYL / Paparazzi

Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

gabreta ( 6. června 2018 12:06 )

K tomu připočítej korunový dluhopisy, nebo třeba zákon o prokazatelnosti majetku!! To jsou věci, které stály státní pokladnu majlant!! Ale o tom soudruzi novináři nepíšou, protože nedostali pokyn!!

Dannero ( 5. června 2018 17:52 )

V prvním případě pokud někdo chce soudit skutečný zločin tak to bylo právě zavedení anonymních akcií na doručitele, které krylo 25 let rozkrádání ČR.

kukuku ( 5. června 2018 17:42 )

A po vrácení dotace (pro Babiše je těch 50 milionů směšných pár šestek) budou jednoduše myslící pravičáci (a úplní hňupové jako jsi Ty) vykřikovat, že to je přiznání viny.

kukuku ( 5. června 2018 15:33 )

Nebudeš kvákat, ale kvokat, pipinko.

kukuku ( 5. června 2018 12:17 )

Měla ses vyjádřit na téma "mají pražští úderníci proti Babišovi důkazy" ? Asi jejich důkazy jsou zakrslí vrabci - pořádného holuba z nosu vytáhnout nedokážou, ale na oblbování negramotek, jako jsi Ty to stačí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa