Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Pirát prý Babiše urazil „rozkrádáním dotací“. Pokutu nedostane, rozhodl výbor

Autor: ČTK - 
22. května 2018
14:41

Poslanci Pirátů Mikuláši Peksovi nehrozí postih za výroky o zneužívání evropských dotací na adresu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes s Peksou disciplinární řízení nezahájil, prozradil předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Výbor ale v usnesení vyzval všechny poslance, aby se v zahraničí zdrželi nevhodných výroků.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že ho poslanec Pirátů Mikuláš Peksa na jednání se švédskými poslanci urazil, když o něm hovořil jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace a je trestně stíhaný. Pirátský poslanec se bránil slovy, že šlo o konstatování faktu.

Vyzvali poslance ke slušnému chování

Babiše policie podezírá z dotačního podvodu v případu Čapí hnízdo. „Zjevně to nebylo urážkou,“ komentoval dnešní verdikt výboru o nezahájení disciplinárního řízení jeho člen za Piráty Jakub Michálek. Nedovede si ale také představit, co by na seznamu politicky nevhodných výroků mělo být.

„Výbor dal jasný signál, že je potřeba, aby každý poslanec bez ohledu na politickou stranu zachovával principy slušného chování, vyjadřování a byl si vědom, že má hájit Českou republiku, nikoli sehrávat roli, která by ji poškozovala v zahraničí,“ řekl k tomu Grospič.

Piráti vytáhli Nietzscheho

Místopředseda Pirátů Peksa po dnešním jednání výboru uvedl: „Současná vláda reprezentuje Českou republiku při jednáních o dotacích z evropského rozpočtu, přestože její předseda je trestně stíhán za dotační podvod. Tato skutečnost poškozuje zájmy České republiky a nelze ji pomíjet a zamlčovat. Pro všechny případy jsme proto s Piráti připravili kuchařku, která shrnuje seznam v zahraničí zaručeně povolených výroků.“ 

Kuchařka přitom obsahuje jediné motto. A to citát filosofa Friedricha Nietzscheho: „Na světě existují věci, které jsou tak odporné, že je nutno je skrývat a zamlčovat, nejen z důvodů estetických, nýbrž z důvodů čistě humánních. Pravda například.“

Řešili i Válkovou

Členové výboru dnes neřešili jen Peksu. Odmítli však také podnět směřující vůči poslankyni ANO a exministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Poslankyně podle serveru Novinky.cz na jednání jednoho z výborů při kritice postupů orgánů sociálně-právní ochrany dětí a opatrovnických soudů použila pro své argumenty osobní údaje konkrétního dítěte.

Výbor nevyhověl podnětu právní zástupkyně, Válkové výrok je podle Grospiče plně krytý svobodou projevu poslance ve Sněmovně. V disciplinárních řízeních hrozí peněžitý postih až do výše jednoho poslaneckého platu.

Video  Babiš je familiérní a říká nám kluci, otázkám na skandály se vyhýbá, říká Pirát Bartoš  - Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

osinek ( 22. května 2018 15:48 )

Ten Říha je pěkný pomatenec! Též Evropský úřad pro boj proti finančním podvodům ve své zprávě o kauze Čapí Hnízdo dospěl k závěru, že žádost sepsaná Babišovými manažery nesplňuje požadavky na udělení dotace EU;jinými slovy , že tvrzení Babiše, že vyšetřování Čapího Hnízda je účelovka je nepravdivé Detailněji diskuse o Čapím Hnízdu v Českém rozhlase- viz níže Babiš prokazatelně lže. Čapí hnízdo je podle Evropské komise dotační ... https://www.irozhlas.cz/zpravy.../andrej-babis-lez-capi-hnizdo-olaf-evropska-komise-... 19. 1. 2018 - Čapí hnízdo je podle Evropské komise dotační podvod

osinek ( 22. května 2018 15:32 )

Jak vnímají obyvatelé malé obce Třemešná na Jesenicku "špičkového" podnikatele a manažera Andyho Babiše? Stewjný názor jako Peksa Ve vesnické hospodě "U Huberta" je fotografie Babiše, pod kterou je text ANO, kudy chodím lžu a krady. EET v nejchudším koutu Česka: Babiš na lednici, jídlonosiče i strach z ... https://zpravy.aktualne.cz/.../eet-v.../r~c0d4dd40b86011e6ae080025900fea04/ 2. 12. 2016 - V Třemešné nyní funguje jediná hospoda U Huberta, vybudovaná v části ... Andreje Babiše a nápisem “ANO, kudy chodím, lžu a kradu”.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud