Bývalý pracovník varoval před ponorkou smrti: Kvůli egu zabije sebe i ostatní, napsal o svém šéfovi!

Autor: rc, ČTK - 
5. července 2023
05:00

Ponorka Titan byla podle bývalého zaměstnance společnosti OceanGate odsouzena k zániku. David Lochridge pracoval pro společnost tři roky, než byl propuštěn. Zodpovídal za zajištění bezpečnosti všech členů posádky a klientů, přičemž odmítl dát zelenou testům prvních modelů ponorky s posádkou kvůli obavám o jejich bezpečnost. Před katastrofou poslal mrazivý e-mail. 

Zkáza ponorky Titan zasáhla celý svět. Do turistického miniplavidla společnosti OceanGate nasedlo pět cestujících, aby se vydali k vraku zaoceánského parníku Titanik. Z cesty se už ale nevrátili. Všichni členové posádky zahynuli při implozi. Při ponoru zemřel i šéf společnosti Stockton Rush.

Obavy o bezpečnost

Na bezpečnost ponorky si podle zjištění listu The New Republic v minulosti stěžoval firemní zaměstnanec. David Lochridge, bývalý pilot ponorek a v té době ředitel námořních operací, vyjádřil v roce 2018 podle soudních dokumentů obavy týkající se bezpečnosti ponorky.

Zodpovídal tehdy za zajištění bezpečnosti všech členů posádky a klientů a odmítl dát zelenou testům prvních modelů ponorky s posádkou kvůli obavám o bezpečnost. Poukázal mimo jiné na to, že stroj není schopen sestoupit do tak extrémní hloubky, v níž se nachází vrak Titaniku. Ten je od svého ztroskotání v roce 1912 na dně oceánu v hloubce kolem 3800 metrů.

Lochridge pro společnost pracoval mezi lety 2015–2018 a podle informací britského deníku Daily Mail vyjadřoval znepokojení nad bezpečností ponorky již během stavebního procesu. Své obavy vyjádřil v e-mailu, který odeslal svému spolupracovníkovi. „Nechci být škarohlíd, ale mám velké obavy, že zabije sebe i ostatní ve snaze nahnat si ego,“ napsal údajně Lochridge o Rushovi. „Dokud nebudou přijata a uzavřena vhodná nápravná opatření, neměl by být Titan obsazen během žádné z nadcházejících zkoušek,“ trval na svém Lochridge. „Ta ponorka je věc čekající na nehodu,“ dodal. Posléze dostal výpověď.

Samozvaný inovátor

Společnost OceanGate jej ještě k tomu zažalovala za vyzrazení důvěrných informací o ponorce. V reakci na to podal protižalobu, v níž tvrdil, že byl propuštěn, protože na bezpečnostní problémy upozornil. Právní spor podle The New Republic skončil dohodou.

Generální ředitel OceanGate Stockton Rush nicméně před kamerou v minulosti připustil, že v rámci inovací porušil řadu pravidel. „Chci, aby si mne lidé pamatovali jako inovátora... porušil jsem nějaká pravidla, abych tohle vyrobil. Myslím, že jsem je porušil na základě logiky a dobře navržené konstrukce, karbonová vlákna a titan se nepoužívají, ale já to udělal,“ řekl.

Video  Paul-Henri Nargeolet krátce předtím, než nastoupil na osudné plavidlo.  - TikTok
Video se připravuje ...

nnnnnnnnnnnnnnnnnn ( 14. ledna 2024 11:13 )

Opravdu honba za penězi, nejspíš nevyzkoušená ponorka ve větší hloubce bez posádky..

Karel Procházka ( 5. července 2023 11:01 )

Ponorka mi připadala poněkud chlupatá. tedy příliš mnoho míst, kterými by bylo možno se zachytit a jen obtížně se uvoňovat. Pro tento účel by byla nejvhodnější koule, případně vejce s čistým povrchem, na kterém se nic nemůže zachytit. Pokud ponorku vyzkoušeli bez posádky v plánované hloubce plus 100 metrů, tak se teoreticky nemohlo nic stát. Pokud jeli na hraně, tak není zase takový div, že to bouchlo. V každém případě čest jejich památce, v hloubkách nás čeká ještě mnoho úkolů a mnohá překvapení. Škoda, že měli smůlu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání