Miliardáři zemřeli při ponoru k Titaniku: Co prožívali před smrtí?!
Je tomu už více než čtrnáct dní, kdy se pětičlenná posádka ponorky Titan vydala k vraku slavné výletní lodi Titanik. Z hlubin už se ale nikdo z pasažérů živý nedostal, plavidlo totiž v oceánu implodovalo. Christine Dawoodová, která měla na palubě syna Sulemana a manžela Shahzadu, se médiím svěřila s tím, jak pasažéři trávili poslední chvíle naživu.
Rodina Dawoodových odletěla z britského hrabství Surrey do Toronta 14. června. Tam měli následně přestoupit na navazující let do města St. John's, kde se měli připojit k domluvené expedici. Jejich let byl ale zrušen, a rodina tak musela v Torontu zůstat o den déle.
„Tehdy jsme se docela báli. Co když nám zruší i další let a my to nestihneme? Při zpětném pohledu si samozřejmě přeji, aby se to stalo,“ vzpomínala Christine Dawoodová pro deník Daily Mail.
Ta měla být jednou z pasažérek ponorky Titan, která 18. června vyplula do hlubin směrem k vraku slavné výletní lodi Titanik. Žena však přenechala své místo synovi Sulemanovi. Se synem byl na palubě i Christinin manžel Shahzada, podnikatel s pákistánskými kořeny. Ten se k vraku slavné lodi velmi těšil.
„Byl jako třesoucí se batole. Ten den to bylo dobré ráno,“ vzpomíná na jeho nadšení Dawoodová. V neděli 18. června viděla společně s dcerou Alinou (17) svého manžela Shahzadu a syna Sulemana naposledy.
Smrt nastala během pár okamžiků
Necelé dvě hodiny po ponoru Titanu došlo k přerušení spojení. Krátce poté začala americká a kanadská pobřežní stráž po zmizelém plavidle pátrat. Na palubě byli kromě Dawoodových i šéf OceanGate Expeditions Stockton Rush, britský dobrodruh Hamish Harding a francouzský znalec Titaniku Paul-Henri Nargeolet. Nikdo z nich plavbu bohužel nepřežil. O čtyři dny později byly americkou pobřežní stráží nalezeny trosky ponorky, která v hlubinách implodovala.
Podle odborníků posádka zemřela během několika okamžiků a zřejmě si ani nestihli uvědomit, že se s plavidlem pod vodou něco děje. Christine Dawoodová popsala, co zřejmě pasažéři Titanu dělali v posledních chvílích svého života.
Dieta a teplé oblečení
„Před tím než ponorka implodovala, poslouchali staženou hudbu v naprosté tmě a malým oknem pozorovali bioluminiscenční tvory, kteří se vyskytují v hlubinách,“ prozradila žena. Podle její výpovědi se museli pasažéři před vstupem do ponorky také pořádně teple obléknout, aby v hloubce několika tisíc metrů nenachladli. Před plavbou také museli držet dietu a nesměli pít kávu.
Ten to uz vedel.