Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Komentář: Masakr levice, Piráti se hodili přes palubu a Spolu porazilo Babiše. A co Zeman?

Autor: Petr Holec - 
10. října 2021
05:00

Bylo to drama až do konce. Trojkoalice Spolu složená z ODS, TOP 09 a lidovců nakonec ve volbách těsně porazila hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Navíc ale „vyhrála“ i sněmovní většinu s koalicí Pirátů a STAN, která skončila třetí a s níž chce vládnout. Poslední velké prezidentské finále si teď užije prezident Miloš Zeman, jenž podle ústavy rozdává povolební karty.

Ten už předem řekl, že obě antibabišovské koalice považuje za „podvod“, a poprvé proto jmenuje sestavením vlády lídra nejsilnější samostatné strany, tedy šéfa ANO Babiše. Ústava mu v tom sice dává volnou ruku, blokovat ale vítězné Spolu a PirStan se sněmovní většinou by byla silná ústavní mlha i na něj. Babiš každopádně může zkusit rozložit jednotu obou antibabišovských koalic a vytrhnout z nich hlavně ODS, jak už naznačil před volbami.

Video  Obří radost ve štábu Spolu: Fiala, Pekarová a Adamová se radovali z volebního triumfu  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Právě v ní totiž děsí i některé přední členy vláda s levicovými a nesmiřitelnými Piráty hůř než ANO, navíc s ním by ODS vládu snadno složila i sama. A ve dvou se to vždycky lépe táhne než v pěti. Jenže je tu problém: Spolu může Piráty klidně hodit přes palubu, protože má se Starosty ve Sněmovně většinu i bez nich. Otázka samozřejmě je, jestli by je přes palubu hodili i parťáci ze STAN. Ti se ale podobně kdysi zbavili už TOP 09, když se začala potápět podobně jako Piráti. Ze STAN je totiž ze všeho nejvíc strana moci.

Array

Piráti jako poražení voleb

Zatímco Piráti jsou určitě největším poraženým těchto voleb. Ještě na jaře jejich koalice se STAN virtuálně vyhrávala volby a jejich šéf Ivan Bartoš si hrál na presumptivního premiéra. Nakonec je ale Starostové brutálně přeskákali a Piráti skončili se čtyřmi poslanci. ANO sice nevyhrálo, přesto ale od jara slušně vstalo z covidového popela; to Piráti se potopili téměř na dno, když svým parťákům ze STAN v kampani ještě zaplatili za to, že je ve volbách kamarádsky vykroužkovali. Kdyby šli do voleb sami, nejspíš by dopadli líp.

Ještě větší ponor než Piráti ale nabrali komunisti a ČSSD, obě strany vypadly ze Sněmovny. Šéf ČSSD Jan Hamáček už oznámil konec v čele partaje a Bartoš by ho mohl následovat. Radost ale voliči neudělali ani SPD a Přísaze Roberta Šlachty: parta Tomia Okamury oslabila a „plukovník“ zůstal těsně před vchodem do Sněmovny. Ani jedna strana tak nebude případně korunovat příští vládu, jak jejich lídři doufali. Přísaha nejspíš skončí a Okamura se zatím vrátí na periferii Sněmovny.

Video  Tisková konference po jednání koalic  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Volby jako referendum o Babišovi

Volby určitě byly referendem o Babišovi a ten velmi těsně prohrál. Nenechte se ale zmást: ANO stále zůstává jasně nejsilnější politickou stranou a otázka je, co s ním udělá případná opoziční premiéra. Babiš už naznačil, že se obejde bez něj ve Sněmovně, ostatně málokdo si ho umí představit jako opozičního poslance, co interpeluje pirátské ministry. Jenže tím určitě nekončí celé ANO.

Video  Jan Kubáček a Petr Holec o volbách 2021  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

Navíc jestli příští vládu sestaví dvě koalice SPOLU a Piráti a STAN, určitě je nečeká bezstarostná ekonomická jízda, do níž se svým vletem do politiky v roce 2013 tak perfektně trefil Babiš. Čeká je spíš opak sanování rozpočtu, což vždycky bolí. A taky se ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátům i STAN jako bumerang vrátí jejich politické rozpory ohledně daní, eura, migrace, „Zeleného údělu“ či našeho vztahu k EU. Pět stran opobloku je kvůli volbám zametlo pod koberec, teď jim ale neutečou.

Video  Jurečka pro Blesk: Historický úspěch lidovců! Politoval Hamáčka, rýpl si do Babiše a bude ministrem zemědělství?  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

lepabrena ( 10. října 2021 11:46 )

Piráti udělají obrovskou chybu, jestli z koalice nevystoupí a nepůjdou do opozice. V opačném případě budou hrát roli užitečného idiota a v příštích volbách jejich strana končí. A to by byla chyba- nebudou mít potom ani příspěvky na politickou stranu ze státního rozpočtu, kterou občané ČR platí nedobrovolně politickým stranám, které překročí při volbách 1%. Na to, že tuto roli hrála KSČM teď právě doplatila- ale alespoň dostane příspěvky na svou politickou stranu, stejně jako ČSSD a Šlachta. Piráti budou po tomto angažmá nevolitelní a skončí v propadlišti dějin.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa