Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

„Populista a boháč Babiš prohrál. Bod zvratu v Česku.“ Prohru ANO řeší sousedi i v USA

 • Autor: ČTK,simao - 
  Aktualizováno -
  10. 10. 2021
  21:43
  10. 10. 2021
  14:34

  Populista a miliardář Andrej Babiš prohrál, nepomohlo mu ani přátelství s Viktorem Orbánem, píší zahraniční média o českých volbách, kterých si všímají u sousedů, v západní Evropě i v USA. Češi nečekaně ukázali Babišovi červenou a zastavili se na cestě k neliberální demokracii, píše Gazeta Wyborcza.

 • 1.Němci: Těsná prohra populisty

  Poraženým v parlamentních volbách v České republice se stalo populistické hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, ale i přes vítězství opozice hrozí na politické scéně patová situace. Záležet bude totiž nyní na prezidentovi Miloši Zemanovi. Na tomto hodnocení se shodují německá média. Saský deník Sächsische Zeitung výsledek označil za bod zvratu.

  „Dlouho to vypadalo, že premiér, který byl pod tlakem, to ustojí. Nyní ho ale opozice bude moci nahradit,“ uvedla německá stanice Deutsche Welle (DW) s poznámkou, že sociální demokraté, Babišův stávající koaliční partner, se do parlamentu dostat nedokázali. Babiš už podle DW uznal porážku. „Zároveň obvinil opozici, že proti němu vedla špinavou kampaň. Nechal si ale také otevřená zadní vrátka. Pokud ho prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády, bude vyjednávat,“ uvedla DW. Ta rovněž poznamenala, že Zeman vychází Babišovi dlouhodobě vstříc.

  „Populistická strana ANO premiéra Andreje Babiše parlamentní volby v Česku těsně prohrála. Teď po volbách ale hrozí patová situace, všechno závisí totiž na prezidentovi Miloši Zemanovi,“ napsal list Die Welt. Podle něj Babiš očividně doplatil na „fatální řízení koronavirové krize, mnoho korupčních afér a také na kauzu Pandora Papers“. Investigativní projekt Pandora Papers odhalil, jak si mimo jiné Babiš před lety pořídil skrytě přes offshorové společnosti nemovitosti v jižní Francii.

  Die Zeit okomentoval i samotný průběh voleb, který byl těsný a nejistý do posledního okamžiku. „Takové volby Češi ještě nezažili. Hnutí ANO úřadujícího premiéra Andreje Babiše se propadlo na posledních metrech,“ dodal deník.

  Volby jako porážku Andreje Babiše vidí i veřejnoprávní televize ZDF. „Dvojice opozičních bloků ve volbách překvapivě získala většinu,“ uvedla. Také ZDF se domnívá, že po volbách v Česku hrozí patová situace. „Zeman v minulosti opakovaně zdůraznil, že sestavením vlády nepověří koalici, ale nejsilnější stranu, což je v každém případě ANO,“ dodala televize.

  „Bod zvratu v Česku. Voliči ukončili premiérskou éru Andreje Babiše,“ napsal saský deník Sächsische Zeitung o výsledku voleb. Babiš ale i tak podle deníku předpokládá, že ho prezident pověří sestavením vlády, neboť ANO zůstalo nejsilnější politickou stranou.

  Video  Babiš prohru nečekal  - Blesk
  Video se připravuje ...

 • 2.NY Times: Vlna populismu opadává

  Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v České republice mohou naznačovat, že populismus ve střední Evropě je na ústupu, napsal deník The New York Times. Za jednu z příčin této tendence deník označil i porážku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledních volbách. Trumpův neúspěch podle něj vedl ke ztrátě důvěry v populistické lídry.

  Jako jasné odmítnutí krajně pravicového populismu poslední volby v Česku ale vnímat nelze, podotkl deník a poukázal na skutečnost, že hnutí SPD získalo 9,56 procenta hlasů. Úspěch koalic Spolu a Pirátů a STAN však naznačují, že vlna populismu opadává, napsal americký deník. Dynamiku této vlny podle něj zastavilo spojení jejích dříve rozhádaných odpůrců i Trumpův neúspěch v loňských listopadových volbách.

  Babiše a Okamuru dal The New York Times do souvislosti s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, známým svým nesmlouvavým postojem vůči přijímání migrantů, předsedou slovinské vlády a Orbánovým spojencem Janezem Janšou či s představiteli vládnoucí polské konzervativní a nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS). Deník podotkl, že Orbánova strana Fidesz by mohla prohrát příští rok ve volbách, pokud se její protivníci dokážou spojit, a že podle průzkumů veřejného mínění klesá také popularita Janšovy strany SDS.

  Přestože Babiš se dlouho držel stranou od silné antiimigrační rétoriky, která zaznívá od maďarských, polských či slovinských lídrů, před volbami se ve snaze mobilizovat voliče s gustem tématu migrace zhostil, píše newyorský list. Připomíná také, že Babiš se v září vydal k maďarsko-srbským hranicím, kde ho Orbán provedl podél plotu, který Maďarsko v roce 2015 postavilo, aby zastavilo migranty, a že o několik dní později se setkal se svým maďarským protějškem v Česku.

  Video  Příjezd Andreje Babiše do štábu ANO  - Blesk
  Video se připravuje ...

 • 3.V USA řeší i dopady Pandory

  Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) byl Babiš v čele středoevropské populistické fronty. Jeho prohra může být povzbuzením pro koalici středopravých stran v Maďarsku, která se bude snažit porazit Orbána také s antikorupčním poselstvím, píše deník. Dodává, že Babiš v kampani přemýšlel o zrušení Evropského parlamentu, který nazval „zcela zbytečnou institucí“.

  WSJ i britský ekonomický list Financial Times (FT) uvádějí, že k Babišově prohře přispěla i kauza Pandora Papers, v níž vyšly najevo jeho neprůhledné nákupy nemovitostí přes offshorové společnosti.

  WSJ zdůrazňuje, že nové koalice úspěšně vyplnily mezeru vzniklou po kolapsu tradičních stran. Připomíná, že ČSSD, která tvořila s ANO koalici a do parlamentu se nedostala, je jednou z nejstarších sociálnědemokratických stran v Evropě, a že KSČM, kterou potkal stejný osud a na jejíž podporu také spoléhala odcházející Babišova vláda, nebude v Poslanecké sněmovně zastoupena poprvé od druhé světové války.

  FT v popisu voleb v České republice Babiše do středoevropského kontextu nezasazuje. Babiše s ostatními lídry ve střední Evropě vůbec nesrovnává a píše o něm jen jako o premiéru-miliardáři. Podrobně popisuje vnitropolitickou situaci v zemi před volbami a možný vývoj po volbách. Píše, že Babiš byl v minulých volbách zvolen mimo jiné díky slibům, že skončí s rozšířenou korupcí a k jeho popularitě pak přispěl mimo jiné růst důchodů a snížení daně z příjmu. Kritiky se mu ale dostalo za vedení země v pandemii a za rychlé zvyšování státního dluhu. Po většinu času také sám čelil obvinění z podvodů a ze střetu zájmů.

  List FT rovněž upozornil, že Babiš může dostat šanci vytvořit novou vládu i přes nečekané vítězství koalice Spolu. Britský list ale zdůrazňuje, že Babišovy šance zůstávají nízké, přestože jeho blízkým spojencem je prezident Miloš Zeman.

  Obě opoziční koalice proti českému premiérovi Andreji Babišovi získaly v sobotu parlamentní většinu, což zvyšuje možnost, že Babiš - otřesený finančními odhaleními v kauze Pandora Papers - může být po volbách odstraněn z funkce, píše americký deník The Washington Post. List si všímá, že Babiš sice po volbách přiznal, že středopravá koalice vyhrála. Zároveň ale označil koncept koalic za podvod. Připomíná také, že prezident Miloš Zeman by mohl pověřit sestavením vlády předsedu ANO, protože vede nejsilnější politickou stranu, která není koalicí. Zeman už dříve avizoval, že právě takto bude po volbách postupovat, připomíná list.

  Video  Obří radost ve štábu Spolu: Fiala, Pekarová a Adamová se radovali z volebního triumfu  - Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 4.Francie: Nepomohl mu ani Orbán

  Francouzská média spojují prohru Babiše v parlamentních volbách mimo jiné s kauzou Pandora Papers, v níž vyšly týden před jejich konáním najevo Babišovy neprůhledné nákupy nemovitostí přes offshorové společnosti. Babiš si v minulosti podle mezinárodního týmu investigativních novinářů poslal přes své offshorové firmy téměř 400 milionů korun na nákup nemovitostí včetně luxusní vily na francouzské Riviéře. Listy ve svých internetových vydáních připomínají, že podle předvolebních průzkumů bylo Babišovo hnutí ANO favoritem, a výsledek byl proto překvapením.

  Deník Le Figaro popisuje, jak se náskok Babišova ANO začal snižovat, když postupně přicházely volební výsledky z velkých měst. Česká středopravá aliance v sobotu těsně vyhrála parlamentní volby proti miliardářskému populistickému premiérovi Andreji Babišovi, píše francouzský list. Zároveň připomněl, že podle ústavy jmenuje premiéra proruský prezident Miloš Zeman a že ten už dříve naznačil, že si k tomu vybere dosluhujícího premiéra. Přináší ale také výrok šéfa koalice Spolu Petra Fialy, že jeho mandát pro vytvoření příští vlády je „silný“. „Prezident s tím bude muset počítat,“ cituje pravicový francouzský deník Fialu.

  Video  Babiš po návratu od Zemana točil Čau lidi: Mám špatnou zprávu... Ve Sněmovně zůstane  - Facebook - A. Babiš
  Video se připravuje ...

  „(Babiš) vyzkoušel úplně všechno, od kampaně proti Bruselu po přátelství s Viktorem Orbánem, ale stejně mu to nepomohlo,“ konstatuje levicový deník Le Monde. Podle listu se po těchto volbách Česká republika opět přikloní k Evropské unii, přesto ale není nic předem dáno a připomíná, že možný budoucí premiér Petr Fiala odmítá euro. Koaliční partneři také budou muset pracně hledat názorovou shodu na svatby homosexuálů nebo legalizaci konopí, které prosazují Piráti, píše deník.

  Podle listu Les Echos měla Babišova popularita kořeny v ekonomické prosperitě země. Nedávné zvýšení důchodů a platů státních zaměstnanců ale způsobilo, že veřejný deficit explodoval, připomněl francouzský hospodářský list.

  Toho, že Babiš prohrál volby krátce po propuknutí kauzy Pandora Papers, si všímá i web franceinfo. Právě politicko-finanční skandály dosavadního premiéra podle tohoto serveru vzaly hnutí ANO hlasy ve velkých městech. Franceinfo píše, že Babiš čelí i podezření, že podváděl při pobírání dotací z Evropské unie a že dříve byl zvolen díky slibu boje proti korupci.

  Array

 • 5.Poláci připomněli Čapí hnízdo

  V sázce bylo více než jen funkce premiéra: Češi zastavili svou zemi na cestě k neliberální demokracii, kterou už dávno kráčí Polsko a Maďarsko. V dnešním komentáři to napsal polský opoziční list Gazeta Wyborcza. Polskou opozici v něm vyzval, aby se poučila z české lekce: jedině sjednocena bude s to porazit vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) a vrátit Polsko do Evropy. List Rzeczpospolita předpokládá, že po vítězství liberální opozice se Praha odvrátí od Visegrádu, tedy od Polska a Maďarska.

  „Babiš, který je jedním z nejbohatších českých podnikatelů, je obviňován z využívání politického vlivu k osobnímu obohacování. Letité vyšetřování ohledně nezákonně získané unijní dotace na jeho konferenční středisko se nemůže pohnout z místa. Premiér neskrývá nechuť k nezávislým médiím a nejhlasitěji kritizuje veřejnoprávní média, která se nebojí ptát na zdroje jeho majetku. Podobně jako pravicoví populisté v Polsku a Maďarku nechápe jejich roli. Myslí si, že mají být nástrojem k mlácení odpůrce po hlavě a k šíření dezinformací,“ poznamenal komentátor.

  Napsal také, že v předchozích kampaních si Babiš „koupil pár redakcí, které jsou mu nakloněné“. Byly podle něj vážným prvkem i teď - informovaly o setkání premiéra Babiše s (maďarským premiérem) Viktorem Orbánem, kterého český premiér chválil za počínání v Maďarsku. Děkoval mu za zastavení migrantů na jižní hranici EU, kde Orbán postavil plot.

  Deník zdůraznil, že velká část kampaně Babišova hnutí ANO byla střežena podle maďarského vzoru: „Poprvé vládnoucí strana v Česku v takové míře strašila uprchlíky, házela blátem po Evropské unii a šířila lži o politických odpůrcích. Jejich hlavní obětí se stali liberální a proevropští Piráti, jejich výsledek se ukázal katastrofou - získali v Poslanecké sněmovně jen čtyři mandáty.“

  Babišovu hnutí populistická kampaň přinesla pár procentních bodů, ale skutečným vítězem voleb se ukázala středopravá koalice Spolu, tvořená euroskeptickou ODS společně s lidovci a centristickou TOP 09. „Politiky těchto tří uskupení dělí hodně, ale spojuje je respekt k demokracii, právu a ústavě,“ píše Gazeta Wyborcza. „Poučení z tohoto spojenectví by měla vyvodit i polská opozice, která jedině sjednocená má šanci porazit PiS a vrátit Polsko tam, kde bylo dřív: na cestu do Evropy,“ zdůraznil deník.

  Video  Veselí ve štábu SPOLU: Už je to tady! Petr do Strakovky! A pusa Pekarové a jejího muže  - Blesk - Jaroslav Šimáček
  Video se připravuje ...

   

Lomikel ( 10. října 2021 22:51 )

no a co jako??
Bezmasé Kostelecké uzeniny vhodné pro vegetariány, lahůdka pro vegany.
Dobrou chuť...

Lomikel ( 10. října 2021 22:46 )

s tím botoxem to drobátko přepískla. Vypadá jak ptakopysk. Snad to časem splaskne...

Lomikel ( 10. října 2021 22:43 )

Buď v klídku, Babinskej je tvrdej týpek. Ten svou kůži jen tak lacino neprodá. Ještě si s ním užijeme hodně srandy.

frantacizek ( 10. října 2021 20:21 )

my se nebráníme ani Visegradu, pokud v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku vyhrají rozumná uskupení, ale momentálně jsme otočili kormidlem konečně jednoznačně směrem na západ směr Německo a Francie, Evropská unie, určitě setrvání v NATO a přejeme tenhle stav i Polákům, Ma´darům a bratrům..

bullshit ( 10. října 2021 18:41 )

sarina - podle uvažování a řeči - jseš to Ty, Andy ??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa