Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Do Sněmovny za Piráty jen čtyři poslanci. STAN obral parťáky téměř o všechny mandáty

Aktualizováno -
9. října 2021
20:30
Autor: mah, amik - 
9. října 2021
16:30

Piráti si ještě v létě pomýšleli na premiérské křeslo pro svého předsedu Ivana Bartoše. Volební výsledky jim ovšem přisuzují zcela jinou roli. Průběžný součet přisuzuje jejich koalici s hnutím STAN 37 mandátů. Celých 33 ovšem díky preferenčním hlasům obsadí zástupci Starostů a nezávislých. Do Sněmovny se tak dostane za Piráty pouze Ivan Bartoš v Ústeckém kraji, Olga Richterová a Jakub Michálek v Praze a Klára Kocmanová ve Středočeském kraji.

Situace je o to překvapivější, protože na kandidátkách měli Piráti vyhrazené dvě třetiny míst a zaplatili většinu nákladů na volební kampaň. Zároveň si Pirátská strana v koaliční smlouvě vynutila, že kandidáti nesměli během kampaně vyzývat voliče ke kroužkování.

„Myslím si, že je to výsledek obrovské dezinformační kampaně, která byla vůči Pirátům vedena,“ řekl Vít Rakušan Blesk Zprávám ke skutečnosti, že Starostové díky preferenčním hlasům na kandidátkách dvoukoalice v drtivé většině přeskákali pirátské kandidáty.

„Je mi to samozřejmě líto v téhle chvíli, uvidíme, jak to ještě bude. V tuhle chvíli se sčítá Praha a tam si myslím, že by Piráti mohli výrazně posílit. Na druhou stranu nemůžeme kádrovat chování voličů za volební plentou. To bychom v žádném případě dělat nechtěli,“ uvedl Rakušan a dodal, že jejich koalice má podepsanou smlouvu o spolupráci, ve které stojí, že půjdou do opozice nebo do vlády vždy společně.

Array

Přehled všech zvolených poslanců za koalici Pirátů a Starostů najdete ZDE

Video Křik a hádky v superdebatě Blesku: Co se voliči dozvěděli od Babiše, Bartoše, Fialy a dalších lídrů - CELÝ ZÁZNAM - Blesk TV a Mall TV

Lomikel ( 11. října 2021 06:00 )

Proč by měl Pirátům pan Rakušan dávat nějaká ministerská křesla??
Pirátek je dost, a mohou si dobře vydělávat s použitím malířského válečku, okurek, nebo i jiné zeleniny. S tím už mají zkušenosti.

Lomikel ( 11. října 2021 05:52 )

A ještě lepší majstrštyk od Rakušana bylo to, že tu volební kampaň jim zaplatili piráti....

Lomikel ( 11. října 2021 05:38 )

A když se Bartoš osvědčí jako harmonikář, pan Kočka ho povýší.
Prý by mohl zastávat vyšší pozici, možná i jako obsluha lochnesky.

soorry ( 10. října 2021 14:25 )

Koalice, které vznikly, těm nejde ani o práci ve sněmovně, ani o lidi, těm šlo jen o sejmutí Babiše, který vše držel zkrátka a oni neměli šanci někde něco sebrat. Těch 5 vlků se ještě pokouše.

soorry ( 10. října 2021 14:23 )

hrál by vesele, když by si zahulil regulérní marjánky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa