Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Dredař Bartoš premiérem? Volby chce vyhrát. A mluví o synovi, Zemanovi i „nesmyslech“ Babiše

Autor: Jaroslav Šimáček - 
13. ledna 2021
06:15

Ivan Bartoš se raduje z toho, že Piráti odsouhlasili koaliční smlouvu se STAN a do voleb půjdou společně. Cíl je jasný: vyhrát! Bartoš vytyčil k pokoření metu 25 procent hlasů voličů. Chce do vlády a pokusit se prosadit společný program, který nyní budou se STAN domlouvat. V rozhovoru pro Blesk Zprávy se pozastavil nad útoky premiéra Andreje Babiše (ANO), chystanou schůzkou s prezidentem Zemanem, ale i předsevzetím pro rok 2021, které se týká jeho rodiny.

Dredy Ivana Bartoše se staly již pevnou součástí české politické scény. Dredatý politik má však nyní novou ambici - po letech v opozici by rád poprvé do vlády.

V ostré sněmovní bitvě, kterou prezident Miloš Zeman naplánoval na 8. a 9. října, má Bartoš jasný cíl. Chce dotáhnout k vítězství koalici Pirátů a STAN. A po volbách nevylučuje možnou spolupráci s rýsující se trojkoalicí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která však má podpis koaliční smlouvy teprve před sebou.

To u Pirátů už je v tomto směru „hotovo“. Bartoše potěšilo, s jak velkou podporou se společný projekt se STAN setkal uvnitř „jeho“ strany. Pro koalici hlasovalo 668 z 848 zúčastněných Pirátů.

Cílem minimálně 25 procent hlasů

„Jedná se o spojení pevné, které stojí na pevných programových základech, ostatně o tom hovoří 105 priorit, které následně rozpracujeme v našem programu. Je to spojení, které se rozhodně nerozpadne po volbách. V blížících se sněmovních volbách chceme společně uspět a myslíme i na tu metu nejvyšší. To je, že chceme ty volby vyhrát,“ říkal v úterý Bartoš na tiskovce a za „spodní metu“ označil 25 procent hlasů voličů.

Bartoš ale upozorňuje, že z pohledu občana není důležité počítání procent, ale plnit to, co politici slíbí. Věří, že se Pirátům společně se STAN povede vyvést zemi z krize a v novém spojenectví vidí naději pro lidi na „férový a bezpečný stát pro 21. století“. Z „montovny“ chce Česko přeměnit na „mozkovku“. A tohle heslo si evidentně oblíbil, zopakoval jej i v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Bartoš se přitom chystá i na jednání za prezidentem Milošem Zemanem, který Blesku v pořadu S prezidentem v Lánech potvrdil, že nemá problém Bartoše přijmout.

Zeman má dvě podmínky

Zeman v pořadu Blesku zároveň uvedl, že nemá problém ani případně jmenovat Bartoše premiérem, pokud Pirát na volební vítězství skutečně dosáhne. Prezident však má i druhou podmínku - vedle vítězství požaduje i zajištění koalice 101 poslanců ve Sněmovně dopředu.

Což je novinka. Po premiérovi Andreji Babišovi (ANO) toto Zeman nevyžadoval v případě menšinové jednobarevné vlády ANO, která však ve Sněmovně důvěru nezískala, ani v případě menšinové koalice ANO a ČSSD, jenž se pro změnu opřela o hlasy KSČM a na komunisty spoléhá dodnes.

„Já si počkám na tu povolební situaci. Ať už to bude kdokoliv, tak bude muset mít kromě vítězství ve volbách také zajištěnou, pokud nedostane 51 procent, nějakou koalici, protože co se stane, když ho jmenuji premiérem? Tak on sestaví vládu, s tou vládou půjde do Sněmovny a požádá o důvěru,“ vypočítával Zeman. Zda tyto podmínky platí, o tom se chce Bartoš ujistit osobně.

Co dalšího řekl předseda Pirátské strany a kandidát na premiéra Blesk Zprávám? Řeč byla o volbách, Zemanovi, Babišovi i rodině, která se loni u Bartošů o jednoho člena rozrostla. Šéf Pirátů je ženatý s Lydií Frankou Bartošovou, Pirátkou na mateřské, vychovávají spolu i dceru Amélii.

Rozhovor s Bartošem: O předsevzetích, schůzce se Zemanem i útocích Babiše

Blesk Zprávy: Pane Bartoši, dal jste si do nového roku nějaké předsevzetí?

Ivan Bartoš: Já jsem si jich dal spoustu – politických, i osobních. Mám pětiměsíčního syna a osobní předsevzetí je, víc se soustředit i na rodinný život, což je v politice vždy v jistém smyslu problém. Ale věřím, že s manželkou jsme kromě toho i dobří přátelé, v politice se pohybujeme oba, takže to společně zvládneme.

A politické ambice? Zvládnout koronakrizi v letošním roce, k tomu i politickou kampaň a nasměrovat zemi k lepší budoucnosti, změnit Českou republiku z montovny na mozkovnu, snažit se vyvést zemi z krize chytrými investicemi a posunout se dál. Volby jsou samozřejmě prostředek, jak získat mandát k tomu, prosazovat tyto cíle silněji ve Sněmovně, popřípadě ve vládním angažmá.

V čem vidíte největší výhodu jít do voleb v koalici? A proč právě koalice se STAN?

My jsme naši spolupráci, kterou nakonec vysokým mandátem schválili i členové našich stran, postavili zejména na programové shodě. Máme 105 vydiskutovaných, společných  pilířů ve všech resortech, které do detailu předvedeme ve společném programu. Tím jsme začali celou diskusi, a to je i v kolační smlouvě.

V kombinaci Pirátů, kteří reprezentují progresivní a inovativní postupy a rozhodování založené na datech a obrovské zkušenosti z regionů a obcí, kterou značka STAN reprezentuje, vidím obrovskou synergii.

Dohromady se budeme ve sněmovním postupu doplňovat a navzájem se inspirovat. Ostatně v řadě oblastí to takto vzájemně funguje i ve sněmovně nyní, ale i k postupům v řešení covidové krize. Máme sdílenou vizi budoucnosti země a máme know-how ho řešit. I toto nám spolupráce na nejvyšší úrovni přináší.

Řeší se nyní i vyhlášení kampaně více než 9 měsíců před volbami. A to i proto, že stranám již nyní oficiálně začala kampaň, na kterou mají ze zákona 90 milionů korun. Podle prezidenta Miloše Zemana však 90 milionů na kampaň bohatě stačí. Vy chcete situaci probrat přímo s prezidentem. Proč?

Je to nestandardně vyhlášené v takovémto předstihu, to asi zaznamenali všichni. Zda to má nějaký důvod? V podstatě je mi to jedno, jaká motivace byla na straně prezidenta. My děláme s Piráty nejefektivnější kampaň, rozhodně jsme ani neplánovali využít horní hranici toho limitu. Necítím to jakkoli omezující.

Na jednu otázku však stále hledám odpověď. Často jdete i jako politik, který má odbornost třeba v oblasti bezpečnosti, IT či digitalizace, do různých debat, které nejsou politické. V kampani zažíváme ostýchavost či nemožnost kandidujícího politika k tomu tématu pozvat. Tady vidím, že to může být v jistém směru limitující, protože se zabýváme širokou agendou a zároveň kandidujeme. Termín se protáhl na 9 měsíců, a když použiju oblíbenou českou hru Dostihy a sázky, z pohledu odborných diskuzí můžete stát na distancu kvůli tomu, že jste kandidující politik, což samozřejmě je škoda. Život není kampaň a je potřeba řešit věci věcně.

Nad schůzkou s panem prezidentem se přitom občas lidé podivují. Já jsem za dobu, co jsme ve Sněmovně, neměl nikdy problém, pokud jsem chtěl něco s panem prezidentem probrat, kontaktovat Kancelář prezidenta republiky a schůzku si domluvit. Zajímal by mě pohled pana prezidenta. Jedno z témat, které bych s ním chtěl probrat, je ČR v době krize s deficitním rozpočtem a jaké jsou plány investic. A pak se s ním pobavit o tom, jakým způsobem bude v roce 2021 přistupovat k výsledku voleb.

Právě o tom mluvil prezident Zeman v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. Bude mít dvě podmínky – nejen samotné vítězství, ale i zajištěnou většinu ve Sněmovně. A nezastírá, že je opět připraven všech možností, které má…

Je to trochu netradiční, protože u pana premiéra Babiše podmínka mít sněmovní většinu v momentě, kdy mu pan prezident svěřil roli sestavování vlády, neplatila. Pan prezident asi trochu přitvrdil (úsměv). Většinu nemělo v roce 2017 ani hnutí ANO. V parlamentní demokracii přitom ten, kdo má ve volbách největší zisk, může být z logiky věci ten nejaktivnější – on by měl oslovovat strany, nebo ony jeho. Ale není pravda, že je to absolutní vítěz, to by musel mít 51 procent. S oběma podmínkami, které zatím zazněly, prostě v politickém prostředí počítáte. Ale doufám, že neexistuje nějaká třetí podmínka, která nebyla vyřčena.

Pro mě je důležité ty podmínky znát. Zda by potom šel pan prezident nějakou jinou cestou? Já si myslím, že by politik měl držet slovo, měl by umět zdůvodnit ta svá rozhodnutí, neměl by je, pokud možno, za pochodu měnit jednou tak, podruhé onak. Ale to je v rukách pana prezidenta, takže já věřím tomu, že to, co řekl vašim čtenářům v rozhovoru, ale třeba i to, co zazní, budu moci brát jako parametry, ve kterých se ta zdravá politická soutěž ve volbách i po volbách pohybuje.

Rýsuje se termín schůzky s prezidentem?

Bylo mi řečeno, že až bude epidemiologická situace lepší. Což může znamenat cokoliv, ale nijak na to nespěchám.

Video  Jak se stal Bartoš Pirátem a jak to má s marihuanou?  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Prezident Zeman si chce ve svém povolebním postupu počkat právě na povolební situaci, protože jeho slovy: „Něco jiného je předvolební situace, kdy říkáte: nikdy, nikdy, s tímhle nikdy nepůjdu. A pak je povolební situace, kdy opatrně naznačujete: tak s tímhle bych možná šel“. Můžete skutečně vyloučit, že s hnutím ANO v roce 2021 do koalice nepůjdete?

My jsme už minule šli do voleb s povolební strategií, jsme tím dost netradiční oproti jiným politickým stranám, že dopředu říkáme, jak budeme postupovat. Byly tam bloky pro to, aby Piráti byli v případné vládě, samozřejmě jsme se stranami po volbách jednali. Strategii zveřejníme i tentokrát. Členská základna Pirátů se rozhodla jít do voleb v koalici, povolební strategie proto bude formulována oběma stranami této koalice.

Já si ale myslím, že je to vysoce pravděpodobné, což se asi blíží k tomu, že to prostě nepůjde (koalice s ANO – pozn. red.). A to i z dalšího, ne tolik řešeného důvodu toho, když se podíváte na personální kapitál hnutí ANO. Vezměte si třeba, kdo byl ochoten nastoupit do role koordinátora očkování v ČR. Už to není tak, že by to pan premiér potřeboval jen tak, jak je zvyklý: já, vše řeším jen já. Ale jména odborníků, která v prostoru zaznívala, jenom nikdo nechtěl sehrát roli, že je Andrej Babiš využije, a když se nedaří, tak je hodí přes palubu.

Když se podívám i na současné ministry a na jejich politiky, které reprezentují v resortu: pan ministr Havlíček jako dvojministr, pan ministr životního prostředí Brabec… pro mě je důležité i to, jací lidé reprezentují tu kterou politiku, jaké kompetence mají. Nejen, že nemají střet zájmů, ale jsou skutečně lidmi, kteří dokážou řídit resort ku prospěchu ČR. Velmi těžko bych teď hledal ministra, u kterého bych si řekl: ano, toto je ten ministr, o kterém by se dalo uvažovat v budoucí vládě z týmu, který do vlády nominuje hnutí ANO.

Není to jen osoba a politika Andreje Babiše, není to jen střet zájmů, který podle našich analýz má i třeba pan Toman, který je teď ve vládě (ministr zemědělství z ČSSD – pozn. red.), ale je to skutečně i kapitál člověka, který vstupuje do resortu jako ten nejvyšší v daném resortu a musí fungovat v jisté vládní synergii. Myslím si, že ANO je lidsky i kapacitně vyčerpáno. Ostatně o tom svědčí i složitost hledání nástupce na postu ministra zdravotnictví, kterým se stal pan Blatný.

Piráti dle vás naopak mají na ministry „kvalitnější“ lidi? Koho konkrétně? Olgu Richterovou, Jakuba Michálka, Mikuláše Ferjenčíka?

Pan Ferjenčík nemá žádné vládní ambice, což ostatně už sám řekl. Věnuje se ve Sněmovně Hospodářskému výboru a jeho kompetence ve věci daní či sestavování rozpočtů a dalších otázek je velmi vysoká.

My máme s Piráty nominační proces do tzv. vládního týmu, který bude probíhat na přelomu ledna a února. V jednotlivých resortních týmech máme stovky lidí. Tyto týmy představí své nominanty - někteří jsou z Pirátské strany, někteří jsou mimo – a teprve po této prezentaci proběhne nominační proces v rámci strany, kdy se sestaví tzv. vládní tým, což ale není stínová vláda. Bude mít pravděpodobně větší počet lidí s danými kompetenci. V tomto procesu už budou i nominanti vzešlí ze STAN, které do týmu zařadíme. Budou tam důležité i otázky případného vládního angažmá a priorit jednotlivých stran v oblasti ministerstev.

Co říkáte na občas uštěpačné podmínky, že se možná již premiérem vidíte a přitom volby jsou ještě relativně daleko?

Mě to v některém směru trochu baví. Že Bartoš CHCE být premiérem, tedy tímto až lehce spratkovským slovem, jsem nikdy takto neřekl. Vždy jsem vysvětlil všechny důvody, které k tomu vedou. Je to spíše mediální spin. Lídr každé strany či koalice, která jde do voleb, je logicky kandidátem té strany na premiéra ČR.

Pokud to teď takto rezonovalo, tak mě to těší z pohledu Pirátské strany, protože už i Andrej Babiš akceptoval, že tato možnost není nereálná. Cílem každé strany, která jde do voleb, je přitom ve volbách uspět, aby získala možnost realizovat svůj program. A ten se nejlépe realizuje z vládního angažmá. Kandidátem Pirátské strany na případný post premiéra jsem ve faktické rovině byl nicméně i v roce 2017, ačkoliv v té době o 4 roky zkušeností z práce ve Sněmovně, řešení komplexních projektů i zákonných úprav a mechaniky vysoké politiky chudší.

Právě premiér Babiš o vás prohlásil: Extrémní levice, neomarxisti, kteří zjišťovali, jestli náhodou někdo v Praze nemá nějaký velký byt, největší ohrožení země, promigrantská parta podporovaná z Evropského parlamentu. Jak tyto útoky vnímáte?

To jste fakticky shrnul největší hoaxy, které jsou o Pirátech publikovány nejen na internetu, často tedy od kruhů bližších SPD.

A nyní to říká pan premiér…

Asi přebírá rétoriku pana Okamury a jeho mediálního týmu. On má mediální sílu ty věci říkat. To máte, jako když soutěžíte na nějakém mistrovství či olympiádě a to vítězství si vezmete nějakým dopingem. Jste sice vítěz, máte mediální pozornost a slávu, ale sám dobře víte, že to nebylo čisté. Pan premiér evidentně tyhle vnitřní brzdy nemá, nebo je má nějak výrazně posunuty, takže opakuje hoaxy a výmysly.

Já bych mu doporučil, aby se podíval na to, že v roce 2015 Piráti vydali snad nejkomplexnější stanovisko k migrační krizi, k tehdejší vlně, kde jsme řešili ekonomické migranty, problematiku společného azylového řízení, kde vidíme problémy s ochranou společných hranic Evropy apod. Ty útoky jsme vysvětlovali již před dvěma lety, když si je vymyslel Tomio Okamura a jeho mediální tým. Pan Babiš jen nastoupil do rozjetého vlaku a přijde mi to i trochu legrační, že i člověk, který chce, aby si o něm lidi mysleli, že jedná důstojně a je suprový manažer, vykřikuje u pultíku nějaké nesmysly.

Zvýhodňuje premiéra Babiše právě to, že Miloš Zeman vyhlásil termín voleb takto s předstihem? I proto, že coby lídr vlády má pozornost zaručenou, i když nedělá kampaň, ale řeší běžnou agendu?

Ve vládě máte zkrátka mediální pozornost garantovanou. Když si ministr škytne a rozhodne se o tom udělat tiskovou konferenci, tak mu tam přijdou zástupci veřejnoprávních i soukromých médií. Mně spíš vadí, když jsou věci, které jsou za peníze resortů následně stáčeny jako kampaně hnutí ANO, když třeba projekty, které jdou z evropských peněz, prezentuje ministerstvo pro místní rozvoj internetovou reklamou, kde hovoří o lepším Česku, což je kampaňové heslo premiéra Babiše. Je vidět, že pan premiér to prostě hraje všemi cestami, bohužel i za státní peníze občanů.

Podle prezidenta Zemana hrozí kvůli pandemii omezení kontaktní kampaně před volbami, i tím zdůvodňoval své rozhodnutí, že strany budou potřebovat více času se s tím vyrovnat, když nemusí mít možnost se na náměstích setkat se svými potenciálními voliči. Jak vnímáte tenhle argument? A máte obavu kvůli covidu, jak bude kampaň vypadat?

Jen jestli tohle není tak trochu kritika pana premiéra Babiše a té slavné vládní strategie… Nebo i počtu vakcín, které ČR mohla i po vlastní ose vyjednávat nad rámec společného nákupu EU.

Může to znamenat jediné, že do letních měsíců nebude proočkováno patřičné množství lidí a epidemiologická situace na to, aby se lidé mohli potkávat, nebude.To není dobrá představa pro lidi.

My jsme ale v letních měsících minulého roku za dodržení všech zdravotních podmínek – a umožňovala to i situace, kdy nebyly vyhlášeny zákazy vlády – jistou část kontaktní kampaně (do krajských a senátních voleb – pozn.red.), zvládli. Může to být jistým způsobem limitující, ale ty podmínky jsou stejné pro všechny.

Váš názor na očkování? Prezident Zeman ho absolvuje, premiér Babiš již na první dávce byl, exprezident Klaus jej odmítá…

Já jsem člověk, který se setkává s poměrně velkým množstvím lidí z různých regionů. Očkování samozřejmě podstoupím, nechám se očkovat. Ale i dle té strategie nepředpokládám, že by moje věková skupina se někdy výhledově v následujících 5 měsících dostala na řadu. Je ale spousta skupin a důležitých povolání, které by měly mít přednost a které je potřeba ochránit.

Začali jsme předsevzetím a vaší rodinou, rovněž tím i skončíme. Rok 2020 pro vás přinesl změnu doma – a i když byl nesnadný, vám udělal radost malý Bertram. Daří se vám doma vyhýbat virům?

Manželka měla v sobotu narozeniny a my měli o víkendu celostátní fórum - online. Syn kašlík už měl, roste jako z vody, každý den se mění, má 9 kilo, je překvapivě agilní.. Lozí a tak všechno (smích).

Video  Ivan Bartoš na Národní třídě  - Aleš Brunclík, Sabina Dračková
Video se připravuje ...

yokky ( 2. června 2021 17:38 )

Jojo....zoologicka zahrada,,,a loutkove diva­dlo🤣🤣🤣­🤣🤣🤣😂😂😂­😂😂🐒🐒🐒🐒­🐒👍👍👍👍👍­🆒🆒🆒🆒🆒

marmat ( 14. ledna 2021 16:22 )

A vejtahy tuplém nikdo nemusí !!!
To je něco, jako když se v hospodě chlubí pivař milostnými "zářezy"....
Každej totiž ihned ví, že je to platonik s nepatrným moudím.
Kdo umí, ten umí a nemluví.....

marmat ( 14. ledna 2021 16:18 )

I malej Lojza ve 4.třídě pochopí, že pokud bude někoho nenávidět, šikanovat, stalkovat, tak z něj postupně vyrobí velmi chráněného a oblíbeného "trpitele"

marmat ( 14. ledna 2021 16:13 )

roxin :Je to dokonce tak, že "taktika" opozice je min. 3 roky
tak hystericky "přetočená", že se stává úplně kontraproduktivní ...
Vynese touto úpornou honitbou ANO ke 40% !!!
Piráti mají už dlouho nečinnou figurku paní Colom­bovou­/Hři­ba..­....
podle něj a jeho NIKÝM nekomentované nečinnosti poznáte objektivitu medií.

roxin ( 14. ledna 2021 12:43 )

Mají piráti a hlavně jejich šéf Bartoš v programu ještě něco jiného než likvidaci Babiše?Vždyť o politice vědí tak velké kulaté a to je na dredového premiéra hodně málo první co by udělal jako premiér by zlegalizoval drogy, tak jak to už udělali s mariánkou.Tak že pokrokovi by se líbil dredový premiér?Věřím že ANO v čele s Babišem vyhraje volby znova a samo a nepotřebuje ani troj nebo čtyřkoalici.A i kdyby se spojila celá opozice a Babiš by musel odejít, tak odejde ZASE JAKO VÍTĚZ, takový premiér jako Babiš se ještě nenarodil,aby ho voliči tak dlouho drželi na špici navzdory celé opozici.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud