Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Po Babišovi zlomil hůl nad Trumpem další premiér. Netanjahu smazal důležitou fotku

Autor: ČTK - 
12. ledna 2021
10:03

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odstranil fotografii s dosluhujícím prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem ze záhlaví svého účtu na sociální síti Twitter. Podle agentury Reuters se jedná o zjevnou snahu distancovat se od svého politického spojence, který kvůli násilnostem v Kapitolu čelí možné ústavní žalobě.

Fotografie Netanjahua sedícího vedle Trumpa dlouho zaujímala na twitterovém profilu @netanyahu prominentní místo, měla demonstrovat blízké vztahy konzervativního premiéra Izraele s republikánským prezidentem Spojených států i jeho popularitu v Izraeli.

Od úterních brzkých ranních hodin je místo ní snímek zachycující Netanjahua, kterak dostává covidovou vakcínu. Fotografii doprovází slogan izraelské vakcinační kampaně: „Občané Izraele, vracíme se k životu“.

Netanjahu nesundal Trumpovu fotografii ze svého profilu ani poté, co republikánského prezidenta v listopadových volbách porazil jeho demokratický rival Joe Biden. Snímek byl v prosinci během chanuky krátce nahrazen jiným, což vyvolalo spekulace, že si chce izraelský předseda vlády od Trumpa napříště udržovat odstup. Po uplynutí osmidenního židovského svátku se ale Trump na Netanjahuově profilu objevil znovu, byť na jiné fotografii.

Fotografii si změnil i Babiš

Zmizení amerického prezidenta z twitteru izraelského premiéra se odehrálo pouhý den před očekávaným hlasováním ve Sněmovně reprezentantů o ústavní žalobě na Trumpa kvůli „podněcování vzpoury“. Tou byl podle předkladatelů útok Trumpových přívrženců na sídlo amerického Kongresu během středeční schůze k volebním výsledkům. K násilí a výtržnostem výrazně přispěl sám prezident, který soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku chaosu při vpádu výtržníků do Kongresu zemřelo pět lidí.

Podobně jako Netanjahu se již dříve zachoval i český premiér Andrej Babiš, který měl až do minulého týdne na profilové fotografii na twitteru červenou čepici s nápisem „Silné Česko“ po Trumpově vzoru, na což někteří jeho kritici poukazovali i po nepokojích v Kongresu. Ve čtvrtek se na Babišově profilu objevila jiná fotografie, na níž má místo červené kšiltovky bílou roušku s českou vlajkou.

Video Co bude s Trumpem? Možná vlastní reality show, říká analytik. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

tomik007 ( 12. ledna 2021 12:48 )

KLUCI opusteji potapejici se lod...

Cenzorova_matka ( 12. ledna 2021 10:08 )

Žid ten vždycky uhne

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud