Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Pekarová: Zeman je škodolibý, pomáhá Babišovi. 90 milionů na kampaň stačí, míní prezident

Autor: simao - 
12. ledna 2021
06:15

Podle Miloše Zemana je 90 milionů korun na kampaň před volbami do Sněmovny dostatečná suma. Prezident čelí kritice opozice za to, že vyhlásil termín voleb příliš brzy, takže již od Nového roku musí strany bedlivě počítat výdaje během kampaně. Zeman odrážel kritiku v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech, Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) však míní, že jen škodolibě škodí. A přisadil si i šéf Pirátů Ivan Bartoš, který se chce se Zemanem sejít.

Volby 2021 slibují řež - vládní hnutí ANO chtějí vyzvat hned dvě rodící se koalice. Na jedné straně se formuje spojenectví Pirátů a STAN, na druhé trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. A další strany a hnutí, včetně vládní ČSSD, doufají, že uhájí, nebo třeba i vylepší své pozice ve Sněmovně.

Tím, že Miloš Zeman vyhlásil termín voleb již loni, běží od začátku roku oficiálně kampaň - a na tu mají strany a hnutí 90 milionů. Opozice záhy Zemanovo rozhodnutí kritizovala, hlava státu jej však hájila s řadou argumentů v neděli v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech.

Zeman: Nebylo to naschvál, ale dobře jim tak

„Nebylo to naschvál, mohl bych říci: Dobře jim tak, protože i 90 milionů je hodně. Ale kvůli tomu to nebylo,“ bránil se Zeman v reakci pro Blesk. Upozorňoval, že prezident má dle Ústavy ČR právo vyhlásit volby, ale není daný limit, v jakém to přesně musí udělat.

Podle hlavy státu je navíc problém v tom, že nikdo neví, nakolik kampaň poznamená pandemie koronaviru, která znemožňuje v současné době např. kampaň kontaktní, včetně setkávání se lidí na náměstích.

Strany tak mají mít podle Zemana dostatek času, aby připravily přenesení kampaně do online prostředí. Ke svému kroku Zeman přistoupil prý především proto, aby byli před volbami voliči dostatečně informováni o programech a kandidátech. „Peníze jsou důležité, ale 90 milionů bohatě stačí,“ vzkázal protestující opozici.

Pekarová Adamová: Bude to muset stačit

Je 90 milionů na kampaň dost i přesto, že bude trvat oficiálně přes devět měsíců? „Bude to muset stačit, i kdyby nám to přišlo jako nedostatečný limit, tak je to prostě zákonem dané a my se s tím rozhodně vypořádáme. My umíme dít kampaň i velmi nízkonákladově a jsme schopni práce zastat i dobrovolnicky,“ reagovala pro Blesk Zprávy Markéta Pekarová Adamová.

„My ten limit samozřejmě dodržíme, bereme ho jako jasný, daný, i když platí pro nás jako pro trojkoalici stejný jako pro jednotlivou stranu,“ dodala šéfka TOP 09.

Nad stranami a jejich kampaněmi přitom coby kontrolní orgán bdí Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH).

Mimochodem, za kampaň před volbami 2017 utratila nejvíce ČSSD - 85,3 milionu. ANO utratilo 84,5 milionu, ODS 82,7 milionu, zmiňovaná TOP 09 vykázala útraty ve výši 74,8 milionu, zatímco Piráti tehdy pouze pak 16,3 milionu.

Video  Babiše bych volil jako svého nástupce, řekl Zeman.  - Blesk
Video se připravuje ...

Zemana přitom Pekarová Adamová kritizuje. „Střílí si z nás všech a jeho argumenty jsou liché. Realitou je, že chtěl pomoci zejména hnutí ANO,“ míní jediná žena mezi předsedy sněmovních stran a hnutí.

Nyní upozorňuje, že již jedny volby prezident Zeman v době covidové vyhlašoval - byly to ty krajské a senátní. „Tehdy už také bylo jasné, že kontaktní kampaň nebude běžná, stýkání lidí nebude možné, ale přitom ty volby vyhlásil v běžném termínu tak, jak bylo zvykem, nijak výrazně to neuspíšil, na rozdíl od teď, kdy to uspíšil o několik měsíců,“ poznamenává.

Zeman je škodolibý, míní šéfka TOP 09

Argumenty Miloše Zemana, že se na kampaně vynakládá příliš prostředků, Pekarová Adamová smetla slovy: „Pan prezident není zrovna tím, který by nám měl nějak radit. Pan prezident už se jako škodolibý jedinec projevil mnohokrát, řekla bych, že je to jemu vlastní, že si chce takto rýpnout do té scény a trochu napomoci svému dlouhodobému spojenci, kterým hnutí ANO prostě je. S Andrejem Babišem si vzájemně pomáhají. Viděla bych to jednoznačně, že tím chtěl pomoci panu premiérovi.“

Motivace pomoci Babišovi je dle Pekarové tou hlavní, co Zemana k oznámení termínu voleb již 28. prosince 2020 vedlo. Termín byl následně vydán 31. prosince ve Sbírce zákonů a začátek kampaně tím byl stvrzen.

„Určitě to nahrává vládním stranám, protože vládní strany i z povahy věci, a navíc ještě dané tou současnou situací, si v médiích uzurpují větší prostor. A uzurpují si ho teď nebývale velký právě proto, co se děje. Myslím, že to nesnese srovnání s žádnou předchozí kampaní,“ míní Pekarová, která doufá, že v průběhu letošního roku bude možné uspořádat i klasickou kontaktní kampaň a setkávat se s voliči.

„Kontaktní kampaň je gró kampaně a je to jeden z těch nejlepších způsobů. I my jako politici jsme rádi v kontaktu s občany, rádi s nimi diskutujeme. A já pevně věřím, že se to podaří, mít tu situaci pod kontrolou, a že k té kontaktní kampani bude moci docházet několik týdnů či měsíců před volbami,“ uvádí předsedkyně TOP 09.

„Pokud bychom řekli, že ne, tak tím říkáme, že i v létě tady budeme mít omezeno stýkání lidí a kontakt, což pevně doufám, že zas tak neúčinná strategie vlády k očkování nebude, protože to je ta cesta z celé této situace, kdy platí plošná opatření,“ poznamenává Pekarová Adamová.

Bartoš chce za Zemanem

Vysvětlit si nejen situaci kolem vyhlášení termínu voleb chce přímo s prezidentem zástupce druhé z opozičních formujících se koalic - Pirát Ivan Bartoš. „Já se s panem Bartošem samozřejmě rád sejdu, stejně jako jsem se setkal a setkávám s řadou jiných lidí,“ řekl v neděli Blesku Miloš Zeman.

„Je to nestandardně vyhlášené v takovémto předstihu, to asi zaznamenali všichni. Zda to má nějaký důvod? V podstatě je mi to jedno, jaká motivace byla na straně prezidenta. My děláme s Piráty nejefektivnější kampaň, rozhodně jsme ani neplánovali využít horní hranici toho limitu. Necítím to jakkoli omezující,“ řekl Blesk Zprávám Bartoš.

Se Zemanem však chce mimo jiné řešit, jakým způsobem bude přistupovat k výsledku voleb. Zeman v pořadu Blesku při dotazu, zda by Bartoše jmenoval premiérem, uvedl, že ano - ale má dvě podmínky.

Zemanovými podmínkami jsou totiž nejen vítězství ve volbách, ale i zajištěná koalice, která bude mít dost hlasů na prosazení důvěry vládě ve Sněmovně. „Je to trochu netradiční, protože u pana premiéra Babiše podmínka mít sněmovní většinu v momentě, kdy mu pan prezident svěřil roli sestavování vlády, neplatila. Pan prezident asi trochu přitvrdil,“ podotkl Bartoš.

Zvýhodňuje dřívější termín voleb Babiše? „Ve vládě máte mediální pozornost garantovanou. Když si ministr škytne a rozhodne se o tom udělat tiskovou konferenci, tak mu tam přijdou zástupci veřejnoprávní i soukromých médií. Mně spíš vadí, když jsou věci, které jsou za peníze resortů následně stáčeny jako kampaně hnutí ANO, když třeba projekty, které jdou z evropských peněz, prezentuje ministerstvo pro místní rozvoj internetovou reklamou, kde hovoří o lepším Česku, což je kampaňové heslo premiéra Babiše,“ dodává Bartoš s narážkou na heslo „ANO, bude líp“.

Zeman zmínil paralelu s Havlem

Prezident Zeman se přitom během své obhajoby ohledně vyhlášení termínu voleb odkázal poněkud nezvykle i na svého dřívějšího předchůdce Václava Havla.

„Moji kolegové mě upozornili, že něco podobného, dokonce dvakrát, udělal i Václav Havel, tzn. zhruba stejný interval,“ uvedl Zeman.

Fakta v případě sněmovních voleb však hovoří o něčem jiném - Havel tak dlouhý interval od vyhlášení voleb po samotné volby do české Poslanecké sněmovny nedopustil. 21. prosince 1995 vyhlásil Havel volby, které se uskutečnily 31. května a 1. června 1996. 2. dubna 1998 vyhlásil volby, které následně připadly na 19. a 20. června 1998. A 30. ledna 2002 určil první český prezident termín voleb na 14. a 15. června 2002.

Video  Zeman pro Blesk: O očkování, koronaviru, Kate i výběru příštího premiéra  - Blesk - Vera Renovica
Video se připravuje ...

denisz ( 16. prosince 2021 12:12 )

Pekarová je zlá, zlomyslná škodolibá dračice, co se do vysoké politiky neměla vůbec dostat. Svědčí to, jak TOP09 na tom byla bídně. Naopak Zeman a Babiš se zachovalí státnicky, oba nechtěli protahovat jmenování nové vlády 5 stran, které se šikovným právním trikem koalic dostala konečně k moci. Zkušený nebojácný Zeman poukázal na diletanta Lipavského. Fiala mu slíbil, že si ho pohlídá, když už Piráti mají větší ambice (vlezlost), nezasloužené výhody, než mandát od voličů. Piráti i Lipavský budou hodní, dostanou hodně místeček na ministerstvech pro své neúspěšné zasloužilé straníky.

sorguf ( 14. srpna 2021 12:47 )

Je to zlá hydra.

sorguf ( 14. srpna 2021 12:46 )

Toto ji nezajímá. ...............Víte proč se v žádných médiích nemluví o ORLÍKU? - zajímavý po všech stránkách
Slyšeli jste někdy v ČT nebo v jiných médiích o megadotacích, které byly přiděleny Orlíku? Že ne? To je divné, vždyť tam se doslova valily stamiliony. Kam se na Orlík hrabe Čapí hnízdo. A víte proč se o tom v žádných médiích nemluví? No to proto, že v kauze Orlík jede Schwarzenberg a Kalousek.
Orlík = "MEGA-Čapí hnízdo"!!!
S přátelským pozdravem Vladimír Tišer, mobil: +420 608 324 382
Vraťme se o pár let zpátky, do roku 2013: Kníže Schwarzenberg sám, jako ministr vlády ČR podniká po celou dobu ministrování se svou firmou, kde drží 99,82% podíl:
ORLÍK NAD VLTAVOU s.r.o.,Bělohorská 165 Praha 6, IČ: 450 23930, Kalousek této firmě převedl víc jak 100 milionů Kč dotací ze státního rozpočtu a mnoho desítek milionů Kč z Evropské unie!!!
Schwarzenberg, jen za poslední 2 roky ministrování obdržel prostřednictvím této firmy od Kalouska a Ing.Čiernika z MZE přes 70 milionů „na odbahnění písčitých rybníků Sobík, Silvestr a Zhoř“, kde ale místo bahna těžil písek, který pak prodával cestářům na opravu cest. Je naprosto neuvěřitelné, že to všechno bylo a je (na rozdíl od kauzy Čapí hnízdo) v naprostém pořádku!?!?!
Žádné ostouzení, hysterie, útoky ani žádný humbuk v mediích se nekoná!
PROČ ASI ???Tato utajovaná mega-rozkrádačka veřejných financí musí být známa co nejvíce občanům ČR!

sorguf ( 14. srpna 2021 12:41 )

To je zlá baba, jen uráží a pomlouvá.

sorguf ( 14. srpna 2021 12:39 )

Zlá hydra je hydra.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud