Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Oblačno, déšť 15°C

Izrael už naočkoval milion nejzranitelnějších. Proč zvládá pandemii líp než zbytek světa?

Autor: mav, The New York Times - 
5. ledna 2021
05:30

Izraelští zdravotníci už od konce prosince zvládli píchnout první ze dvou dávek vakcíny na covid-19 každému osmému obyvateli. Izrael v rychlosti očkování výrazně předčil všechny ostatní země světa. Neměl přitom náskok, začal 20. prosince – dva týdny po Británii, týden po USA a týden před EU. Píchá ale 150 tisíc injekcí denně. V čele iniciativy stojí premiér Benjamin Netanjahu a vylepšuje si tak svůj pochroumaný obraz, píše izraelská zpravodajka The New York Times.

Druhý v pomyslném závodě je Bahrajn, malé království v Perském zálivu, jež naočkovalo asi tři a půl procenta lidí, ukazují statistiky na webu Our World in Data. Třetí je podle dostupných dat Británie (1,39 %), jež začala přípravkem od Pfizeru očkovat už 8. prosince.

„Je to dost ohromující,“ citují New York Times profesora Rana Balicera, předsedu týmu expertů, kteří radí izraelské vládě kolem covidu. Podle odborníků v zemi dobře zafungovalo zdravotnictví; jednak je dost digitalizované, jednak je zdravotní pojištění povinné. A pomohlo brzké úsilí vlády vakcínu od výrobců zajistit.

„Světový závod vedeme díky raným přípravám,“ komentoval ministr zdravotnictví Juli-Joel Edelstein. Výrobci vakcín podle něj byli ochotní se dohodnout i díky slušné reputaci izraelského zdravotnictví co do efektivity i sběru dat. Druhé dávky se začnou dávat koncem ledna. První na řadě byli zdravotníci a lidé starší šedesáti let.

Izrael jako Česko

V říjnu přitom situace nevypadala tak slavně. Konflikty ve vládě, zmatečné pokyny občanům i nedostatek důvěry rozhodně nepřispívaly k předcházení infekcí, a tak v zemi udeřila druhá vlna. Tehdy na tom byla podobně jako o trochu větší Česko.

„Vlády obou zemí stojí před velkým dilematem mezi nutností nechat zemi a ekonomiku otevřenou a na druhé straně řešením pandemie, zdravím lidu. Mezi oběma je to velmi choulostivá rovnováha,“ konstatoval tehdy izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron v Epicentru Blesku.

Podzimní opatření šíření viru v Izraeli docela úspěšně zarazila, v minulých týdnech však muselo dojít na třetí (částečný) lockdown, když denně přibývalo i přes pět tisíc případů. Celkem už se nakazilo na 440 tisíc občanů; přes 3400 lidí s covidem zemřelo.

Vláda nezveřejnila, kolik za vakcínu firmě Pfizer platí, ani kolik jich kupuje, prý je to tajná informace. I kdyby to bylo víc, než kolik platí jiné země, pořád se to vyplatí, když se ekonomika otevře byť jen o týden dříve, ujišťuje ministr Edelstein.

Video Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron - Martin Valeš, Jan Jedlička

Očkovací, nebo předvolební kampaň?

Podle New York Times se premiér Netanjahu, který čelí soudům jako obžalovaný z korupce a podvodů, do očkovacího projektu pustil s osobním nasazením, chlubí se podpisem smluv a zajištěním milionů dávek od Pfizeru, Moderny a dalších firem.

V březnu čekají Izrael parlamentní volby, už čtvrté za dva roky. Pro Netanjahua tak je klíčové zemi rychle nasměrovat ze zdravotní a ekonomické krize. Slíbil z Izraele učinit první plně proočkovanou zemí.

I kdyby to vše premiér dělal jen kvůli své předvolební kampani, někteří odpůrci očkovací úspěchy kvitují. „V Izraeli je toho ke kritice tolik – pásmo Gazy je klec, Západní břeh Jordánu kolonie, Izrael je apartheid. Premiéra soudí za tři různé korupční žaloby a investigativní televize odhalila také ošklivost opozičního tábora. Ale i Satana je třeba pochválit, když občas udělá něco chvályhodného,“ vyjádřil se košatě Gid'on (Gideon) Levy, komentátor levicově liberálního listu Ha'arec. „Jedním z těch momentů je koronavirová očkovací kampaň. Benjamin Netanjahu a izraelské zdravotnictví zaslouží vlídné slovo,“ dodal.

Premiér šel příkladem, 19. prosince se jako první v zemi nechal naočkovat, následovaný ministrem Edelsteinem. V následujících dnech Netanjahu navštěvoval očkovací centra: v Jeruzalémě pogratuloval k půlmiliontému očkovanému, v Tiře zase arabsky vybízel arabské občany, ať se vakcín nebojí: „Dovezli jsme miliony vakcín, vzhledem k populaci víc než kterákoli jiná země světa. Dovezli jsme je pro všechny: Židy i Araby, věřící i sekulární.“

Zatímco mezi arabskými občany panuje vůči vakcíně jistá nedůvěra, překvapivě tomu tak není u ortodoxních židů. V jejich komunitách se v dřívějších měsících koronavirus šířil neúměrně, jak kvůli velkým rodinám v husté zástavbě, tak kvůli odmítání rizik i roušek. Nyní se ale výrazné osobnosti těchto radikálů vyjádřily pro vakcíny.

Jak připomíná New York Times, izraelské očkování se netýká palestinských území, jejich samospráva vakcínu poptává jako ostatní chudé země z dobročinného programu Covax.

Video Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron - Martin Valeš, Jan Jedlička

e.lesanova ( 5. ledna 2021 14:47 )

Piscaba...musím s vámi souhla­sit.­..pr­even­tivní opatření jsou solidárností a zodpovědností k druhým...ale o vakcíně tvrdí každý lékař, vědec, politik dle svého názoru či profitu...nikdo nemůže vědět, co proočkovanost s tělem a imunitou vyvede za pár let...teď to lze brát jako "dobrý úmysl" na zastavení viru, ale též obrovský byznys...

jussuf ( 5. ledna 2021 13:41 )

Áno, máš pravdu. Kráľovská švédska akadémia vied je samý Žid.

jussuf ( 5. ledna 2021 11:51 )

Proč zvládá pandemii líp než zbytek světa? PREČO ASI ?
Židia tvoria tvoria 0,2% svetovej populácie pričom tvoria 22% nositeľov Nobelovej ceny. PREČO ASI ?

brugal ( 5. ledna 2021 10:52 )

Izrael je tak prťavý(cca 1/4 rozlohy ČR),že do blízké nemocnice je to max 30 minut autem.Velká část Izraele není zaostalá,ale je prostě neobývaná a jsou tam jen vojáci - lékařské péče pro všechny je na vyšší úrovni než u nás.Ta čísla úmrtí prostě sedí.

brugal ( 5. ledna 2021 09:10 )

Izrael opravdu není SAE s jejich kočovníky.Prostě jsem se jen podíval do tabulky ... a ano,líbí se mi jak rychle a v jakém množství dokázali proočkovat populaci a jak se jejich vláda o lidi stará.

Zobrazit celou diskusi
Další videa