Pátek 15. leden 2021
Svátek slaví Alice, zítra Ctirad
Zataženo, sněžení -1°C

Pavilon 61 v Plzni na Borech: Očkovat proti koronaviru tu chtějí až 500 lidí denně

Očkování proti koronaviru na Vysočině (2. 1. 2021)  (Autor: ČTK / Pavlíček Luboš)
Autor: ČTK, rum - 
4. ledna 2021
12:44

Nejdříve zaměstnanci, pak ostatní zájemci budou očkováni proti koronaviru ve FN Plzeň. Připraveno bude šest očkovacích týmů, zájem z řad zdravotníků je zatím velký.

Prvních 975 dávek vakcíny dostala nemocnice 30. prosince, zpočátku očkovala 50 lidí denně, od 5. ledna počty navýší. Denně tak chce naočkovat až 500 zaměstnanců.

V borském areálu v bývalé vojenské nemocnici FN upravila pavilon 61, kde budou nejdřív očkováni zaměstnanci a později i veřejnost. „Celkem bude v nemocnici ve dvou areálech šest očkovaných týmů,“ řekl náměstek pro léčebně preventivní péči FN Plzeň Eduard Kasal.

Další dodávka vakcín má do FN přijít 7. ledna a pak v týdenních intervalech. V lednu má být do nemocnice dodáno 17 550 dávek. Ve spolupráci s krajem se řeší distribuce do dalších zdravotnických zařízení.

Zájem je

„Z víc než 4100 zdravotnických pracovníků projevilo zájem o očkování 75 procent, podobný zájem je i u nezdravotnických profesí, ve kterých pracuje 850 zaměstnanců,“ řekl ředitel FN Václav Šimánek.

V první fázi se očkují zaměstnanci covidových pracovišť, odběrových míst, očkovacích center, seniorských pracovišť, management FN a rizikoví pacienti starší 65 let či chroničtí pacienti s rizikovými faktory. Jsou očkováni při pobytu v nemocnici.

Jak to probíhá?

Pro očkování je v pavilonu 61 vyhrazeno celé třetí patro. V každém týmu bude lékař se sestrou, na recepci bude administrativní pracovník, další člověk bude obsluhovat infolinku a distribuci pacientů do ambulancí.

V ambulanci s každým zájemcem před aplikací hovoří lékař a zjišťuje zdravotní stav a anamnézu. Klient podepíše informovaný souhlas, po aplikaci vakcíny se generuje druhý termín očkování. Součástí procesu je vydání očkovacího průkazu, vydání mezinárodního očkovacího průkazu je zpoplatněno. Posledním krokem je 30 minut strávených v čekárně pro případné nežádoucí reakce.

Další vakcinační centra budou ve FN na Borech v Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny a na Lochotíně v Ústavu imunologie a alergologie a na Klinice pracovního lékařství.

VIDEO: „Symbol plný naděje.“ Spot vlády ke startu očkování v Česku.

Video „Symbol plný naděje.“ Spot vlády ke startu očkování v Česku - Úřad vlády ČR

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud