Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Drancovali Kapitol, ale spadla klec. FBI zatkla „Šamana“ a výtržníka s řečnickým pultem

Autor: ČTK - 
10. ledna 2021
09:20

Američtí federální agenti zatkli další dva účastníky středečních nepokojů v sídle amerického Kongresu, jejichž fotografie obletěly celý svět na sociálních sítích a stránkách novin. Jedná se o muže, který byl vyfocen s řečnickým pultíkem předsedy Sněmovny reprezentantů a takzvaného Šamana QAnon, který do Kongresu vtrhl s kožešinovou čepicí s rohy, napsal list The Guardian.

Jacob Chansley, známý také jako Jake Angeli, se stal zřejmě nejzapamatovatelnější tváří výtržností, při nichž příznivci prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu Kongresu, kde kradli a ničili vybavení. Chansley je známým vyznavačem spiklenecké teorie QAnon oblíbené na krajní pravici a na protestní shromáždění ve Washingtonu přijel s pomalovaným obličejem, svlečený do půl těla a s kopím, na němž byla americká vlajka.

Podle ministerstva spravedlnosti se sám nahlásil na Washingtonské pobočce Federálního úřadu pro vyšetřování a agentům řekl, že přijel se skupinou dalších podobně smýšlejících lidí z Arizony kvůli výzvám prezidenta. Ten opakovaně vyzýval, aby všichni „patrioti“ dorazili 6. ledna do Washingtonu, kde měl Kongres oficiálně potvrdit vítězství demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách.

FBI zatkla rovněž Adama Christiana Johnsona, který na fotografii velmi často zobrazované v médiích mává do objektivu s rozjařeným výrazem, zatímco v druhé ruce nese řečnický pultík ze sálu dolní komory Kongresu. Johnson, který pochází z Floridy, svůj pochod Kapitolem rovněž živě vysílal na sociálních sítích.

Chansley před svým zatčením vyjadřoval nadšení ohledně toho, jak se jemu a dalším Trumpovým příznivcům podařilo ovládnout Kapitol. „To, že jsme přiměli skupinu zrádců ve funkcích dřepnout si, nasadit si plynové masky a utéct do jejich podzemního bunkru, to považuji za výhru,“ řekl stanici NBC. Nyní čelí stíhání kvůli násilnému vniknutí a výtržnictví na půdě Kapitolu.

Úřady zatkly rovněž jednoho muže, který dorazil do Washingtonu až den po nepokojích, policie u něj však našla útočnou pušku, pistoli a stovky nábojů. Do hledáčku úřadů se dostal kvůli textovým zprávám, v nichž hrozil zavražděním demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

U federálního soudu čelí obviněním nejméně 13 dalších lidí a asi 40 stíhají také úřady federálního okrsku District of Columbia, v němž se nachází Washington. Je mezi nimi například muž, který byl vyfocen v kanceláří Pelosiové s nohama na jejím pracovním stole.

Video  Trumpovi příznivci řádili v Kapitolu: Čtyři mrtví, infarkt v davu a Biden završil výhru  - Reuters
Video se připravuje ...

yokky ( 10. ledna 2021 16:00 )

yokky ( 10. ledna 2021 15:59 )

yokky ( 10. ledna 2021 15:58 )

yokky ( 10. ledna 2021 15:58 )

PPP150W ( 10. ledna 2021 15:43 )

Rozebrat by jste to měl, protože tady něco tvrdíte a nemáte k tomu, stejně jako Trump, žádné důkazy. Opravdu si myslíte, že se proti Trumpovi spikla celá Amerika? Byly to zcela normální volby. Ostatně v průběhu voleb v r. 2016 se také kolem nich děly věci. Podezření z ovlivňování Ruskem, přiznání Trumpova muže k finančním machinacím, které mu sám Trump prý nařídil..... Všechno bylo "prý" a nakonec se "ukázalo, že to byly jen spekulace". Tedy prý to byly spekulace. A dělal někdo to co udělal Trump? Nikoli. Ať byl Trump prezident jakýkoli, závěr jeho mandátu je především jeho ostudou a důkazem toho, jaký je to člověk. Panovačný, sebestředný, sobecký a zlý. A tohle Američani pochopili. Proto dopadly volby tak, jak dopadly. A jeho vztah k Evropě, zavádění cel, označování Evrooy za skutečného nepřítele USA vede jen k další eskalaci napětí a oslabení NATO. Jednou by to mohlo dopadnout tak, že USA by stálo samo proti celému světu. Nebo myslíte, že se vztahy USA, Ruska a Číny natolik zlepší, že by se mohl jede na druhého vojensky i ekonomicky spolehnout? America first, ale bez ohledu na druhé. Jenže bez nich žádné first nebude. Jen ekonomická celosvětová krize.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud