Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Adam kradl pult z Kapitolu, zatkli ho. Zastřelená žena šířila konspirace o pedofilech

Autor: ČTK, simao - 
9. ledna 2021
21:33

Po násilném vniknutí příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu bylo u federálního soudu obviněno 13 osob, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo spravedlnosti. Mezi stíhanými je muž, který se vyfotil v kanceláři šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, a také zákonodárce státu Západní Virginie Derrick Evans. Ten své zapojení do nepokojů natočil. Zatčen byl i Adam Johnson, muž, který kradl z Kapitolu s úsměvem na tváři pult.

„Pokud zjistíme, že jste byli součástí kriminálních aktivit v Kapitolu, můžete stále očekávat zaklepání na dveře,“ varoval asistent ředitele úřadu FBI ve Washingtonu Steven D'Antuono.

FBI také podle BBC apeluje na veřejnost, aby pomohla s rozpoznáním dosud neidentifikovaných osob zachycených na fotografiích při vpádu do Kapitolu.

Zákonodárce ze Západní Virginie Evans se přímo natočil, kterak bere sídlo Kongresu útokem.

„Bereme si tuhle zemi zpět, ať už se vám to líbí, nebo ne. Dneska je to zkušební kolo,“ křičel zákonodárce podle stanice BBC ve svém přenosu, v němž se objevil s helmou na hlavě. Nyní je jedním z těch, kteří čelí obvinění ze spáchání trestného činu. Mnoho republikánů i demokratů požaduje jeho rezignaci.

Zatkli muže, který pronikl až ke stolu Pelosiové

Kromě Evanse se na středeční demonstraci Trumpových příznivců do Washingtonu sjeli další zákonodárci jednotlivých států z celé země, není však jasné, zda se některý další z volených představitelů zúčastnil také samotného vpádu do budovy Kongresu.

Richard Barnett, který si pořídil fotografii z kanceláře demokratky Pelosiové, byl také zatčen. Barnett přezdívaný Bingo je lídrem arkansaské skupiny za práva držet zbraň. Barnett byl obviněn mimo jiné z násilného vniknutí a krádeže veřejného majetku.

Obviněním čelí také muž z Alabamy, který ve svém voze zaparkovaném poblíž budovy Kapitolu přechovával Molotovovy koktejly a střelné zbraně, informuje agentura Reuters.

Šokovaný papež

Papež František dnes ve svém prvním veřejném komentáři ke středečním událostem ve Washingtonu řekl, že byl útokem příznivců Donalda Trumpa na Kapitol šokován. Vyjádřil velké překvapení, že se taková událost mohla stát v zemi s tak dlouhou demokratickou historií. Papež to uvedl v rozhovoru s italskou televizí TgCom24. Celé interview, v němž se hlava katolické církve vyjadřuje k různým tématům, televize odvysílá v neděli.

„Byl jsem velmi překvapen, protože lidé tam jsou tak disciplinovaní v demokracii,“ řekl papež. Podle něj tyto nepokoje, které stály život pět lidí, dokládají, že „něco nefunguje“, když lidé „jdou proti společnosti, proti demokracii, proti společnému dobru“.

Hlava katolické církve připomněla, že násilí zažívají všechny společnosti. „Žádný národ se nemůže pochlubit tím, že nikdy nezažil násilí,“ dodal papež. Lidé by se ale měli podle něj z historie poučit, aby se takové případy už neopakovaly.

Zastřelená žena šířila konspirace

Koncem prosince zvolená americká viceprezidentka Kamala Harrisová napsala na twitteru o plánech prvních sto dní vlády prezidenta Joe Bidena. Slíbila „zajistit, že Američané začnou nosit roušky, rozdělí se 100 miliónů dávek očkovací látky a žáci se bezpečně vrátí do škol“. Mezi tisíci reakcí byl i naštvaný tweet od 35leté bývalé příslušnice vojenského letectva ze San Diega, napsal dnes list The Guardian.

„Ne, k*rva, to tedy ne!“ odpověděla Harrisové Ashli Babbittová. „Žádné roušky, ani ty, ani Biden znásilňující děti, a žádné vakcíny... dřepni si na svou podvodnickou prd*l...“

Babbittová ale nezůstala jen u psaní tweetů. Měla v plánu hned další týden odletět do Washingtonu, aby se zúčastnila velké demonstrace požadující, aby byl do prezidentského úřadu uveden Donald Trump, nikoli Biden. A byla zastřelena během chaotické invaze Trumpových stoupenců do Kapitolu, během níž zemřeli čtyři další lidé včetně policisty střežícího tuto budovu.

Ministr spravedlnosti Jeffrey Rosen oznámil, že FBI bude společně s metropolitní policií ve Washingtonu vyšetřovat okolnosti smrti policisty Briana Sicknicka. Ten byl zraněn, když chránil kongresový areál, a později zraněním podlehl.

Babbittová a konspirace o pedofilech

Od 6. ledna, kdy Babbittová a další Trumpovi stoupenci vpadli do budovy Kapitolu a přinutili členy Kongresu, aby utekli nebo se schovali, se sociální sítě staly zdrojem informací o její radikalizaci.

Účet Babbittové na twitteru ukazuje ženu, která se po celé měsíce zaníceně zabývala konspirační teorií líčící demokratické zákonodárce jako odporné pedofily, a pak ji přesvědčily - a rozlítily - lži Trumpa a jeho spojenců o volebním podvodu.

Po celé týdny, než se připojila k davu ve Washingtonu, přeposílala Babbittová nepravdivá tvrzení jak samotného Trumpa, tak jeho právních zástupců Lincolna Wooda a Sidneyho Powella o masivním podvodu s hlasy a o tom, že prezidentské volby v roce 2020 ve skutečnosti vyhrál Trump.

Mnoho z tweetů Babbittové ji podle odborníků na extremismus řadilo mezi ty, kdo věří konspirační teorii QAnon, podle níž se Donald Trump snaží zachránit svět před spiknutím satanistických pedofilů včetně demokratických politiků, jako je Biden, a hollywoodských celebrit, a že brzy své nepřátele požene před spravedlnost.

Babbittová nebyla vůdčí osobností nebo člověkem s větším vlivem v rámci hnutí QAnon, uvádí expert Marc-André Argentino, který studuje QAnon a další extremistické skupiny. Nevkládala příliš mnoho vlastního obsahu, ani neprodávala témata QAnonu. Ale od února 2020 pravidelně o této konspirační teorii psala na twitter a její příspěvky byly velmi četné - asi 50 denně; v den prezidentských voleb vložila na twitter celkem 77 příspěvků.

Na jejích sociálních účtech se také objevovaly vzkazy skeptické vůči rouškám a opatřením na ochranu veřejného zdraví. Začátkem prosince reagovala vztekle na zprávu, že kalifornské úřady veřejného zdraví znovu vyhlásí nařízení nevycházet z domu, aby zabránili šíření koronaviru, které sílilo v jižní části Kalifornie. „To jsou ty komoušské voloviny,“ napsala.

Konspirační teorie QAnon je navzdory šokujícím tvrzením o týrání dětí v podstatě politickým hnutím, a ne jen osobním bludem, uvádějí odborníci. „Lidé, co se vydali ke Kapitolu, se nesnažili pouze zachránit Trumpa; snažili se zastavit nastupující multirasovou demokracii, o níž věřili, že zavede radikální levicovou globalistickou agendu,“ řekla Joan Donovanová, ředitelka výzkumu Shorensteinova centra pro média, politiku a veřejnou politiku.

Bouře už je tady, psala před smrtí

Babbittová na twitter napsala, že protest 6. ledna bude klíčovým okamžikem pro celou zemi. „Nic nás nezastaví... můžou se snažit a snažit a snažit, ale bouře už je tady a za necelých 24 hodin se snese na (Washington) DC...(změníme) temnotu na světlo!“ uvedla s odvoláním na klíčová hesla QAnonu.

Během shromáždění 6. ledna Babbittová poslouchala, jak Trump vyzývá své stoupence, aby se vydali ke Kapitolu, kde zákonodárci oficiálně potvrzovali výsledky voleb. „Slabostí nikdy zemi zpátky nezískáte. Musíte ukázat sílu. Musíte být silní,“ řekl jim Trump.

„Bylo úžasné vidět prezidenta mluvit,“ prohlásila poté Babbittová podle videonahrávky umístěné na facebook, kterou získal zpravodajský server TMZ. „Celý dav nás půjde ke Kapitolu. Tohle je moře červeno-bílo-modrých vlastenců,“ dodala s širokým úsměvem před smrtí.

Video Co bude s Trumpem? Možná vlastní reality show, říká analytik - Markéta Volfová, Lukáš Červený

starypes ( 10. ledna 2021 08:44 )

Se mnou nikdo vrtět nebude!!

starypes ( 10. ledna 2021 08:42 )

Ano, měli by tu fíču zakopat aspoň 10m pod zem.

tomik007 ( 10. ledna 2021 01:32 )

VRTENI PSEM - prave začíná

denisz ( 10. ledna 2021 01:25 )

Četl jsem vyjádření Kohouta, Čecha žijícího v USA v Bostonu.
"Lotři" spontánně vnikli do budovy Kapitolu. Je to opravdu ten
symbol americké demokracie? Voliči Trumpa zažívali desítky
let diskriminace. Polovina občanů, co volila Trumpa. Za vlády
demokratů ubylo na "venkově" pro ně pracovních míst, zatímco
městská populace, i levicoví snobi v akademiích, bohatla ve
finančním či počítačovém průmyslu.Dnes by rušili svobodu slova,
vnucují politickou korektnost, aby si udrželi své pozice a kontrolu
nad společností a aby zakryli vlastní pokry­tectví­.Roz­děluj a panuj.
V USA panuje chudoba u 65 mil. bílých a 24 mil. černých. Těm
došla trpělivost. Cítí, že se společnost vrátí do starých pořádků,
které zplodily Trumpa. Myslel na dělníky s pracovními místy.
To končí a při demonstraci u Kapitolu vnikli i dovnitř. Ochranka s
nimi do jisté míry sympatizovala, nebaví je řešit kriminalitu lidí v
chudobě, která je jen výsledek šíleně nespravedlivého rozdělování
společenského produktu. Cítí, že Biden je loutka těch amerických
zazobanců, korporací a velkého finančního kapitálu. Bude vládnout
neomezenou totalitní mocí, protože bude kontrolovat obě komory
Kongresu i prezidentství. Trump byl, mimo jiné, proti globalizaci a
chtěl vrátit produkci do Ameriky,nechtěl pokračovat ve válkách,čímž
by ušetřil. Dnešní demokracie v USA je tvrdá diktatura nepatrné
většiny nad menšinou.Chudoba "lotry" plodí,což může vést k revoluci,
ale musely by se sjednotit chudé třídy všech etnik, ras a identit.
Pokud se USA nezmění, bude mít někdo jako Trump šanci.

reenata ( 10. ledna 2021 01:11 )

Vždyť ta žena měla svatou P R A V D U !!!! Ať je jí zem lehká 🖤🖤🖤🖤

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud