Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Pád ČSSD: Hamáček rezignuje na post předsedy. Vyčerpaná Maláčová měla slzy na krajíčku

Aktualizováno -
9. října 2021
10:19
Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
9. října 2021
18:40

Vicepremiér Jan Hamáček rezignuje na funkci předsedy sociální demokracie poté, co se strana nedostala do Sněmovny. Složit účty a skončit chce na jednání předsednictva strany, které svolalo vedení na 25. října, řekl Hamáček novinářům v pražském Lidovém domě, kde má vládní strana svůj volební štáb. ČSSD popřál, aby chytila druhý dech a za čtyři roky se do Sněmovny vrátila. Sociální demokraté se médiím spíše stranili. Při odchodu ze štábu poznamenala Jana Maláčová, že nepřítomnost levice bude mít za následek plošné zdražování. V její tváři bylo znát vyčerpání i smutek. ČSSD ale překonala tříprocentní hranici pro získávání ročního příspěvku na činnost.

Voliči dali podle Hamáčka najevo, že si přejí pravicovou vládu a levice ve Sněmovně zastoupena nebude. „Mrzí mě to, nicméně je to rozhodnutí našich občanů,“ řekl. Dodrží slib, že v čele ČSSD skončí, pokud se do Sněmovny nedostane. „Na 25. října svoláme předsednictvo, já složím účet a skončím jako předseda ČSSD,“ řekl.

Účty skládal za neúspěch sociální demokracie kdysi i Jiří Paroubek. Jím vedená strana v roce 2010 sice volby vyhrála, její zisk 22,08 procenta ale zůstal hluboko za očekáváním a navíc neměla šanci sestavit vládu

Array

Hamáček poděkoval všem, kdo pro sociální demokraty hlasovali. Při sečtení 100 % hlasů je ČSSD se ziskem 4,67 % pod hranicí vstupu do Sněmovny. Víc procent měla i nová Přísaha (4,68 %), která se sice do dolní komory také nedostala, ale kandidovala poprvé. Společně s ČSSD odchází také KSČM. 

Poprvé za dobu samostatné ČR se tak ČSSD nedostane do Sněmovny. „Bohužel to o pár desetin uteklo,“ uvedl. Hamáček je předsedou ČSSD od února 2018, ve funkci byl potvrzen v březnu 2019 a dubnu 2021.

Maláčová varuje před zdražováním

Tisková konference byla bez dotazů, nebyla ani možnost individuálních rozhovorů. Hamáčka i s Maláčovou se povedlo krátce odchytit při jejich odchodu ze štábu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová si myslí, že nepřítomnost ČSSD a celkově levicových stran bude mít za následek plošné zdražování, ale i zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. 

 „Já z toho mám velký strach. První věc, která přijde, bude masivní zdražování energií. Nevím, kdo lidem pomůže, když sociální demokracie nebude ve Sněmovně,“ řekla dosavadní ministryně práce.

Hamáček zmínil, že strana ale tuto prohru přežije. „Sociální demokracie zaplatila část ceny za účast ve vládě, jakkoliv jsme prosadili spoustu pozitivního. Už jsme nestihli trend otočit jako koaliční partneři z hnutí ANO, kteří asi také úplně nesplnili to, co očekávali (ve volbách). Celá vláda zaplatila za poslední rok, takhle to vidím já,“ řekl ministr vnitra. Dodal, že svého nástupce navrhovat nebude. Zdali bude kandidovat na lídra Maláčová, není známo, exministryně tento případný krok nekomentovala.

Hamáček později okomentoval pro Blesk Zprávy telefonát, který měl s premiérem Andrejem Babišem. „Panu premiérovi jsem poděkoval za spolupráci a řekl jsem, ze pochopím, kdyby chtel promitnout fakt, že ČSSD neuspěla ve volbách do složení vlády,“ reagoval.

Babiše překvapilo, že se ČSSD nedostala do Sněmovny. S Hamáčkem měl podle svých slov dobré vztahy, za dobré ministry označil Kulhánka a Tomana.  

ČSSD se před novináři schovala

Pád sociální demokracie začal být zřejmý už před koncem hlasování. Na počátku před sečtením velkých měst ale balancovali nad 5 %. Před novináři byli nicméně skryti už od počátku sčítání, volební výsledky sledovali z Lidového domu, novináři byli ve vedlejší restauraci Pivo a prase. Občas se do mediálního chumlu podíval brzy bývalý předseda Jan Hamáček, ale také exministr zahraničí Jan Kavan.

Původní opatrný optimismus se s postupujícím sčítáním ztrácel. Stejně tak se ztrácela možnost pro individuální rozhovory. ČSSD se totiž pod 5% hranici poměrně brzy. 

Kavan: Není to konec světa

Podle Hamáčka ČSSD přežila za svou dlouhou historii mnoho zkoušek a přežije i to, že skončila mimo Sněmovnu. Dodal také, že on osobně si teď chce hlavně odpočinout. O tom, že letošní volby nebudou koncem strany, hovořil ještě před koncem sčítání také Kavan. 

„Strana to přežije, ale musí se transformovat a zamyslet. Osobně se domnívám, že bychom si měli zlepšit vztah k seniorům, kteří byli tradičními voliči ČSSD - a mnoho jsme jich nechali odejít k hnutí ANO. Máme 4 roky na to, to napravit, ale 160-170 let stará strana jen tak nezmizí. Je to nepříjemná zkušenost, pokud by se tam nedostala, ale není to konec světa,“ řekl médiím v době, kdy už ČSSD spadla pod magickou hranici. 

ČSSD musela svůj hořký kalich posledních osmi let dopít až do dna, řekl k vypadnutí strany ze Sněmovny někdejší místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podle něj musí strana začít od nuly a trpělivě získávat důvěru voličů.

 „Mrzí mě to, na druhou stranu platí, že od neparlamentní strany odpadnou pijavice a zůstanou srdcaři a ti, kterým jde opravdu o myšlenky sociální demokracie a o levicovou politiku,“ uvedl Hašek.

Připomněl, že za rok budou komunální a senátní volby. „ČSSD bude mít příležitost složit první reparát, velmi pravděpodobně v době, kdy bude mít Česká republika pravicovou vládu. Nic však nepřijde samo, ČSSD musí začít od nuly a trpělivě získávat důvěru lidí,“ dodal Hašek.

Chvojka o sprše, Babiš o překvapení

„Dnešní výsledek voleb je studenou sprchou pro každého, kdo v těchto volbách hájil barvy ČSSD. Jsme mimo sněmovnu a ztratili jsme vliv na chod státu. ČSSD teď musí projít hlubokou sebereflexí a začít pracovat na tom, aby se vrátila zpět. Vzorem by pro nás měla být strana lidová, která v roce 2010 též vypadla a dokázala se vrátit (a dnes je součástí vítězné koalice SPOLU). Následující čtyři roky mohou být kvůli výhře konzervativní pravice dobou, kdy muže dojít k neodvratnému rozbití sociálního státu. Ze sněmovny v podstatě vypadla levice. Udělám vše proto, aby se tam sociálně demokratická politika vrátila co nejrychleji. Jako krajský předseda mám radost, že naše kandidátka je mezi 4 nejúspěšnějšími kandidátkami ČSSD v rámci republiky. Dekuju všem našim voličům za podporu levicové politiky. Osobně jsem moc rád za preferenční hlasy, které jsem obdržel. Vážím si toho,“ uvedl na facebooku poslanec Jan Chvojka. 

Video  Hamáček oznámil rezignaci. ČSSD pro 4 roky končí ve Sněmovně  - Blesk - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

Politolog Daniel Kroupa míní, že sociální demokracii poškodila účast ve vládě. Hnutí ANO podle něj sice získalo nejvíce mandátů, ale fakticky volby prohrálo, protože ztratilo koaliční potenciál. V úspěchu koalice Spolu velkou roli sehrála osobnost Petra Fialy (ODS), který působil po celou volební kampaň věrohodně, řekl ČTK Kroupa, vysokoškolský pedagog a bývalý politik.

O poškození kvůli vládnutí s ANO mluvil i lídr Plzeňského kraje Martin Zrzavecký. ČSSD podle něj narazila na dno a její další osud bude záležet na tom, jak se dokáže zvednout. Aby v budoucnu sociální ČSSD uspěla, bude muset přijmout organizační, ideové i personální změny, řekl dnes ČTK.  

 

E M ( 10. října 2021 03:34 )

chi, jak Kroupa myslí, tož je to "určitě" pravda.
Myslím, žev podstatě socani /Hamajda/ splnili úkol, zlikvidovatr ČSSD a za to mu někdo nějaký post najde.Hlavní chybou byly Vrbětky a "siláctví" proti Rusku. Ale i to má návaznost na němce. Vždyť jasně řekli, že to s nimi nekonzultovali a poslouchali amíky a to se nezapomíná, proto raděj starosti a modroftáci, ti to neříkali tak provokativně suverénně nhlas
Docela mne zajímá jaký postoj proevropští modroftáci zaujmou k americkému Koudelkovi...

muccy ( 10. října 2021 01:14 )

Maláčová, šup do práce ... ať vidíš, jak makají normálí lidi.... a mohla bys zkusit podnikat a mít zaměstnance.... to by byla pro tebe teprve očista za ty žvásty, kterými jsi hanila zaměstnavatele a např. prosazovala zvýšení minimální mzdy ... ty káčo jedna, karma je zdarma!!!

BobyNo1 ( 9. října 2021 23:22 )

Kdyby měl Červenomikiňák pud sebezáchovy, ještě dnes by nasedl do letadla směr např Salvador. Doufám že po něm cajti půjdou za rozkradení prostředků na zdravotnictví.

krapotkin ( 9. října 2021 20:41 )

Neboj, ta už si dávno zařídila výnosnou trafiku.

loft ( 9. října 2021 20:33 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa