Přehledně: 22 lídrů, kteří chtějí vaše hlasy! Kdo také kandiduje do Sněmovny?
Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2021 kandiduje dohromady 22 politických stran hnutí a jejich koalic. Post premiéra by chtěl obhájit Andrej Babiš se svým hnutím ANO. Kdo všechno se rozhodl aktuálně nejsilnější sněmovní stranu ve volbách vyzvat?
Strany jsou seřazené podle vylosovaných čísel.
1 - Zelení | 2 - Švýcarská demokracie | 3 - Volný blok | 4 - SPD | 5 - ČSSD | 6 - Pravý Blok | 7 - Aliance národních sil | 8 - Trikolora, Svobodní, Soukromníci | 9 - Aliance pro budoucnost | 10 - Prameny | 11 - Levice | 12 - Přísaha | 13 - Spolu | 14 - Senioři 21 | 15 - Nevolte Urza.cz | 16 - Koruna Česká | 17 - Piráti a Starostové | 18 - KSČM | 19 - Moravské zemské hnutí | 20 - ANO | 21 - Otevřeme Česko | 22 - Moravané
1) Zelení – Magdalena Davis
Zelení jdou do voleb samostatně. Do voleb je povede jejich spolupředsedkyně Magdalena Davis. Ta od roku 2018 působí jako starostka Mníšku pod Brdy a za Zelené bude kandidovat z prvního místa středočeské kandidátky. Do čela strany byla zvolena společně s Michalem Bergem v roce 2020.
2) Švýcarská demokracie – Tomáš Raždík
Politické hnutí Švýcarská demokracie jde do voleb v čele se svým předsedou Tomášem Raždíkem. Ten kandiduje v Moravskoslezském kraji. Dříve působil v hnutí SPD, za které se v roce 2018 dostal do zastupitelstva Ostravy. Následně stál u vzniku hnutí Jednotní. Předsedou hnutí Švýcarská demokracie se stal na začátku roku 2021.
3) Volný blok – Lubomír Volný
Volný blok vede do voleb jeho zakladatel Lubomír Volný. Ten se do Poslanecké sněmovny dostal poprvé v roce 2017 jako člen hnutí Svoboda a přímá demokracie. V roce 2019 se ovšem nepohodl s předsedou hnutí Tomio Okamurou a vystoupil z něj.
4) SPD – Tomio Okamura
SPD vede stejně jako před čtyřmi lety do voleb Tomio Okamura. Ten se do parlamentu objevil původně v Senátu, kam byl zvolen v roce 2012. O rok později už ovšem kandidoval do Poslanecké sněmovny s hnutím Úsvit přímé demokracie. O čtyři roky později kandidoval v čele svého současného hnutí Svoboda a přímá demokracie.
5) ČSSD – Jan Hamáček
ČSSD jde do voleb v čele s Janem Hamáčkem. Vicepremiér a ministr vnitra současné vlády není v politice nováčkem. Do poslaneckých lavic usedl poprvé v roce 2006. Poprvé jde ovšem do sněmovních voleb jako předseda strany.
6) Pravý blok – Petr Cibulka
Uskupení pravý blok postavilo kandidátku pouze v Praze. V jejím čele stojí disident a aktivista Petr Cibulka. Ten proslul především v 90. letech, kdy zveřejnil část seznamů agentů a spolupracovníků StB.
7) Aliance národních sil – Vladimíra Vítová
Alianci národních sil vede do voleb Vladimíra Vítová. Bývalá členka ČSSD se s ANS spojila poprvé v roce 2018, kdy kandidovala do Senátu na Praze 8. Neuspěla ovšem ani v prvním kole. O dva roky zkoušela zabojovat o Senát v Praze 9.
8) Trikolora Svobodní Soukromníci – Zuzana Majerová Zahradníková
Trikoloru zakládal Václav Klaus mladší. Poté, co oznámil, že se z politiky stahuje, vede společnou kandidátku Trikolory se Svobodnými a Soukromníky další bývalá členka ODS Zuzana Majerová Zahradníková. Ta se do Sněmovny dostala poprvé právě na kandidátce Občanských demokratů v roce 2017. Ze ODS odešla poté, co strana vyloučila Václava Klause mladšího. Společně s ním pak stála u vzniku Trikolory a po jeho odchodu se stala předsedkyní hnutí.
9) Aliance pro budoucnost – Pavel Sehnal
Aliance pro budoucnost je přejmenovaná obnovená ODA. Za tou stojí dlouhodobě miliardář Pavel Sehnal, který je i jejím volebním lídrem. Poprvé kandidoval ve sněmovních volbách 2017, kdy ODA nezískala ani jedno procento hlasů. V roce 2021 se strana přejmenovala na Alianci pro budoucnost.
10) Hnutí Prameny – bez celostátního lídra
Hnutí Prameny nemá celorepublikového lídra.
11) Levice – bez celostátního lídra
Strana Levice nemá celorepublikového lídra pro volby do Poslanecké sněmovny.
12) Přísaha – Robert Šlachta
Hnutí Přísaha založil a vede do voleb bývalý elitní policista Robert Šlachta. Ten v letech 2008 až 2016 působil jako ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V čele útvaru stál i v roce 2013, kdy policisté z ÚOOZ provedli razii na Úřadu vlády ČR, při které zatkli šéfku kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Janu Nagyovou.
13) Spolu – Petr Fiala
Koalice Spolu sdružuje hned tři parlamentní strany – ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Celostátním lídrem a kandidátem na premiéra se stal předseda ODS Petr Fiala. Případný úspěch ve volbách by pro něj znamenal návrat do vládních funkcí. V letech 2012-2013 totiž působil jako ministr školství, v Poslanecké sněmovně zasedá od roku 2013. Kromě něj se na kandidátkách objeví i předsedové zbylých stran. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vede kandidátku koalice v Praze, předseda lidovců Marian Jurečka je pak jedničkou v Olomouckém kraji.
14) Senioři 21 – Jaromír Fojtík
Předseda strany Senioři 21 Jaromír Fojtík kandiduje z čela kandidátky v Moravskoslezském kraji. Strana přitom postavila kandidátky jen v pěti krajích. Pro Fojtíka jde o začátek v politice.
15) Nevolte Urza.cz – Martin Urza
Protestní stranu založil Martin Urza, který je zároveň jediný na pražské kandidátce, patří k předním českým propagátorům anarchokapitalismu. S výjimkou Plzeňského kraje postavila strana všude jediného kandidáta.
16) Koruna Česká – Radim Špaček
Koruna Česká kandiduje ve všech krajích. Jejím předsedou je od roku 2018 Radim Špaček, který si funkci poslance mohl vyzkoušet již v 90. letech jako člen ODA. Špaček kandiduje z prvního místa středočeské kandidátky.
17) Piráti a Starostové – Ivan Bartoš
Koalici Pirátské strany a hnutí STAN vede jako celorepublikový lídr předseda Pirátů Ivan Bartoš, který by po volbách rád získal funkci premiéra, kandiduje jako jednička v Ústeckém kraji. Ve Sněmovně stejně jako jeho strana působí od voleb v roce 2017. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan vede kandidátku ve Středočeském kraji.
18) KSČM – Vojtěch Filip
KSČM do voleb opět vede její dlouholetý předseda Vojtěch Filip. V čele kandidátky jej ovšem nenajdete. V Jihočeském kraji kandiduje z druhého místa. V politice přitom Filip není žádným nováčkem, svou stranu vede již od roku 2005. Politickou kariéru začal jako poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění v letech 1990-1992. Do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR usedl v roce 1996.
19) Moravské zemské hnutí – Ondřej Hýsek
Moravské zemské hnutí postavilo kandidáty pouze ve třech krajích. Jeho předseda Ondřej Hýsek kandiduje z čela jihomoravské kandidátky. Od roku 2014 je Hýsek zastupitelem brněnské městské části Královo Pole. Kromě Jihomoravského kraje strana postavila kandidátky i na Vysočině a v Olomouckém kraji.
20) ANO – Andrej Babiš
Hnutí ANO bude ve volbách obhajovat vítězství z roku 2017. Jeho předseda a současný premiér Andrej Babiš bude kandidovat jako jednička kandidátky v Ústeckém kraji. Hnutí ANO i Andrej Babiš vstoupili do politiky úspěšně v roce 2013. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny skončilo hnutí druhé za ČSSD. Andrej Babiš se pak stal ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky. V roce 2017 pak hnutí zcela ovládlo a Andrej Babiš se tak stal 12. premiérem České republiky.
21) – Otevřeme Česko – Jakub Olbert
Hnutí Otevřeme Česko vzniklo v protestu proti vládním opatřením v rámci koronavirové pandemie. Jeho předseda a zakladatel Jakub Olbert kandiduje jako jednička pražské kandidátky.
22) Moravané – Ctirad Musil
Strana Moravané postavila kandidátky pouze v Moravských krajích a v Praze. Její předseda Ctirad Musil bude jedničkou kandidátky v Olomouckém kraji.
vítěznou stranu, to budou mít ta hnutí smůlu