Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Konec kauzy Čapí hnízdo v nedohlednu: Žalobce znovu prodloužil lhůtu pro vyšetřování

Aktualizováno -
11. ledna 2021
11:05
7. ledna 2021
16:25

Státní zástupce akceptoval prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo do konce února. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Lhůta podle něj nemusí být konečná, v odůvodněném případě může být znovu prodloužena. V kauze je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

„Státní zástupce akceptoval policejním orgánem prodlouženou lhůtu pro skončení vyšetřování kauzy v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo. Vyšetřování by mělo pokračovat nejméně do 28. února tohoto roku. Tato lhůta nemusí být nutně konečná, v odůvodněném případě, pokud by nebyly provedeny všechny nezbytné úkony, může být lhůta prodloužena,“ uvedl Cimbala.

Lhůtu pro vyšetřování prodlužuje policie v návaznosti na aktuální stav věci, prodloužení lhůty pak předloží dozorovému státnímu zástupci. Ten provede ve věci prověrku a v odůvodněném případě lhůtu akceptuje, nebo uloží jinou. Lhůta byla naposledy stanovena do poloviny prosince, policie ji v minulosti několikrát prodlužovala. Už dříve Cimbala uvedl, že se v případu dělají úkony vyšetřování mimo jiné spojené s vyžádáním právní pomoci v zahraničí, u kterých nelze ovlivnit, jaký čas si vyžádají.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman 4. prosince 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Video  Andrej Babiš v Epicentru speciál: Neodstoupí kvůli auditu ani Čapímu hnízdu. Syna viděl loni, homeopatika na křivdu nebere  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jiří Turek ( 28. července 2021 23:44 )

Hrozí také, že pan prémier může jít po volbách do teplákové soupravy.Ale to rozhodnout jiní.

hafblaf ( 17. května 2021 18:44 )

Jak je vidět, poctivost se u nás nezabydlela, asi jsme dlouho žili pod heslem, kdo nekrade.......

Tara-Tara ( 11. ledna 2021 15:47 )

protoze se nevi, jak to ukoncit s noblesou...kazdy soudny vi, ze se nic nespachalo, ale jak to ukoncit, ze, no mozna to jeste vezme na sile pred volbami, ale je to uz takova bezmezna blbost, ze se clovek jen divi

Matos7 ( 11. ledna 2021 15:15 )

Pozavirat opoziční udavače. Todle v Česku nikdy nebylo, co ten hnůj tady ted děla

e.lesanova ( 7. ledna 2021 18:52 )

No jo, musí se "udržovat" jediné opoziční polínko v ohni To se před volbami hodí, ne? Nač prokázat, že jsou "lepší" či schopnější než Babiš, když umí tak báječně udávat, kritizovat, házet špínu??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud