Duel: Přejmenujme KSČM, navrhuje komunista Mňuk. Ústavní právník ji má za demokratickou

1080p720p360p
Autor: Zuzana Štíchová - 
7. 9. 2018
05:02

Kandidát na senátora na Svitavsku Milan Mňuk (KSČM) by přejmenoval svou stranu tak, aby se „odřízla“ od minulého režimu. Ten prý je pro něj stále hendikepem. Ústavní právník Aleš Gerloch (nestr.) pak překvapivě přitakal Mňukovi v názoru, že KSČM je demokratická strana. Podle něj by ji jinak z právního hlediska už soud rozpustil.

Brežněv byl Ukrajinec, Rusové za okupaci Československa nemohou. To jsou slova šéfa komunistů Vojtěcha Filipa u příležitosti výročí 50 let od invaze, která řada politiků i odborníků odsoudila. Straní se ho ale i někteří Filipovi spolustraníci, jak ukázal Milan Mňuk. „S tímto výrokem bych se ne úplně ztotožnil,“ řekl v živě vysílaném duelu k senátním volbám ve Studiu Blesk. 

Tento mocenský krok nebyl správný. Ať už je to v jakémkoliv koutu světa. Já ten vpád odsuzuji, ale bohužel to vidíme i na druhé straně - Spojené státy dělají vojenské vpády. To není na tomto světe nic neobvyklého,“ přidal pak svůj pohled na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Video Senátní duel - Gerloch a Mňuk - Blesk TV
1080p 720p 360p

Právě s minulostí je komunistická strana i dnes spojována, což bere kandidát na senátora na Svitavsku jako hendikep. Nebyl by proti stranu dokonce přejmenovat. „Určitě je to hendikep, spojuje nás s tím ten název. Byla by jedna možnost stranu přejmenovat. Já bych byl třeba i pro,“ překvapil a dodal, že kovaní komunisté minulého režimu už jsou vesměs staří lidé, nebo už nežijí. Poukázal i na to, že řada bývalých komunistů „se schovává“ v jiných stranách. 

„KSČM se stala stranou demokratickou. Totalitní systém v této době už nepřichází v úvahu,“ zdůraznil.

Gerloch má KSČM za demokratickou, jinak by prý byla rozpuštěna

Za účelové tvrzení pak slova Vojtěcha Filipa označil ústavní právník Aleš Gerloch. „Tehdy to nehrálo roli. Je pravda, že tady silnou roli hrálo ukrajinské vedení. Sám Brežněv prý dosti váhal. To bylo v éře SSSR, kde Ukrajina nebyla samostatným státem, hrála roli autonomní oblasti,“ řekl.

Připomněl Chartu OSN, podle které je okupace zakázána. Přiznal ale také, že je i v současnosti občas porušována. „Maskuje se to pod preventivní obranu. Není ale běžné, aby to bylo vůči spojenci, že je obsazen spojenecký stát. Většinou je okupace spojena s tím, co známe z roku 1939. Tam najdeme nepochybně společné rysy i rozdíly,“ míní.

Podle Gerlocha také nacistická okupace zapříčinila tu sovětskou. „Domnívám se, že bez Mnichova by nebylo srpna 68,“ řekl. S názorem, že KSČM je demokratickou stranou, ale překvapivě souhlasil. 

„Pokud by nebyla demokratickou stranou, tak máme mechanismy, jak dosáhnout jejího rozpuštění,“ připomněl možnosti rozhodnutí Nejvyšího správního soudu. Ten například v minulosti zakázal Dělnickou stranu, ta se transformovala do Dělnické strany sociální spravedlnosti. „Nikdo nic takového nejen nerozhodl, ale ani nevyvolal, takže je (KSČM) demokratickou stranou,“ řekl právník.

Nedostupnost bydlení v Česku

Pořídit si v Česku vlastní bydlení je čím dál složitější. Na nový byt vyděláváme dvakrát déle než Němci a jsme na tom z celé EU téměř nejhůře, potřebujeme na to v průměru 12 let. Mezi nejohroženější skupiny patří mladé rodiny a osamělí senioři.

V Praze se mluví mimo jiné o nedostatku bydlení v souvislosti se sdílenou ekonomikou, tedy například Airbnb, nebo se skupováním nemovitostí cizinci. Jak se k tomu problému oba kandidáti staví?

Aleš Gerloch: „Přímý zákaz je problematický, predevším u vlastnictví. Regulace, velmi silná, osobního vlastnictví byla právě za minulého režimu. Jde jít cestou daňovou, nebo podpory nájemního bydlení a zejména sociálního bydlení. Něco by mohly samy o sobě udělat obce. Tam, kde chtějí učitele nebo lékaře, tam by jim měli zařídit obecní byt.“

Milan Mňuk: „Je nouze o bydlení, mladé rodiny, pokud nemají podporu rodiny, nedostanou hypotéku, nemají takové příjmy. Pracuji 40 let v investiční politice. Stát by měl podpořit výstavbu například formou daňových úlev, ano. Podniky nemají lidi kde ubytovat. Další spektrum by tedy bylo novým podnikům nařídit, aby pro určitý počet zaměstnanců připravily výstavbu bytů.

Aleš Gerloch (nestr.)

Třiašedesátiletý Aleš Gerloch je právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde od roku 2014 zastává funkci prorektora pro akademické kvalifikace a v letech 2006 až 2014 tam působil jako děkan. Kromě toho externě vyučuje na Právnické fakultě Západočeské univerzity. Působí také jako samostatný advokát. Kandiduje jako nezávislý v obvodu Prahy 12. V jeho programu je posílení Senátu v legislativním procesu, zakotvení českého národa a češtiny do ústavy, stejně jako celostátního referenda. Chce se věnovat oblasti školství a vzdělanosti, a také lokálním problémům, jako je výstavba metra D.

Jeden ústavní právník ze Senátu v říjnu 2018 odchází. Končí Eliška Wagnerová. Druhý by mohl přijít. Kandiduje totiž Aleš Gerloch.Jeden ústavní právník ze Senátu v říjnu 2018 odchází. Končí Eliška Wagnerová. Druhý by mohl přijít. Kandiduje totiž Aleš Gerloch. | 

Milan Mňuk (KSČM)

Jedenašedesátiletý Milan Mňuk je v současné době zaměstnancem Krajského úřadu Pardubického kraje, kde má na starosti přípravu a realizaci investic. Předtím podnikal v realitách, působil také jako projektant, technický dozor nebo stavbyvedoucí. V minulosti dvakrát neúspěšně kandidoval do obecního zastupitelstva v Osíku na Svitavsku, předloni pak do krajského zastupitelstva Pardubického kraje a loni do Poslanecké sněmovny. Letos v kampani komunistů nahradil Josefa Bohatce, který v červenci z kandidátky do Senátu odstoupil kvůli tomu, že ho policie přistihla za volantem pod vlivem alkoholu.

Milan Mňuk (KSČM) se dostal na pozici kandidáta na poslední chvíli. Jeho předchůdce nachytali policisté pod vlivem alkoholu za volantem.Milan Mňuk (KSČM) se dostal na pozici kandidáta na poslední chvíli. Jeho předchůdce nachytali policisté pod vlivem alkoholu za volantem. | 

Doporučujeme
tomik007 ( 9. září 2018 23:25 )

ANO - prejmenujte to na "HNUTI"

satanas ( 7. září 2018 16:09 )

A zu si stim byl u doktora? NEpodcenuj to! TObe fakt neudivuje ze je to samej rasista, ale kdyz davaj goly nebo lamou rekordy tak bilejm EVropanum nevadi? Cesi bysi taky meli par poridit, vzdyt ten CZ Sport je jedna katastrofa! ZLaty komunisti!

satanas ( 7. září 2018 16:05 )

UZ to hlasi i Radio Jerevan?? Vim, ty uveris az to ohlasi "Ceska televize"! TAkac osobne! Sleduj UK!

marmat ( 7. září 2018 14:14 )

satanastatanas: TOTO je ovšem chlast říznutej paranoiou a těžkou !!! nepodceňovat.

marmat ( 7. září 2018 14:11 )

satanastatanas:To bylo radio Jerevan...flakonek na parfém s obsahem Novičoku po otravě Skripalových "opustil ze sejfu MI-6 vyšetřování" a čekal KDESI týdny až si z něj "šlehne" ideálně solidní Britský pár...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa