Fischer a Drahoš se obuli do Zemana. Vyčítají mu „nečinnost“ i spor o ministra zahraničí

Autor: Jakub Veinlich - 
5. září 2018
05:49

Neúspěšní prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Pavel Fischer zkouší štěstí v dalších volbách. V Praze 4 a Praze 12 kandidují do Senátu. V předvolebním duelu Studia Blesk se oba zostra pustili do prezidenta Miloše Zemana, nejen za to, že nejmenoval „stabilního“ ministra zahraničí, ale i za to, že schvaluje násilné protimigrační protesty v Chemnitzu (Saské Kamenici), nedaleko českých hranic.

„V současné politické situaci v Evropě je takřka skandální, že ministr zahraničí není, že tuto funkci vykonává ministr vnitra, takříkajíc na částečný úvazek,“ kritizoval Drahoš v živě vysílaném duelu počínání prezidenta, že odmítl jmenovat Miroslava Pocheho šéfem české diplomacie a místo toho pověřil řízením ministerstva zahraničí vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka.

„Ukazuje to také, jakou vážnost přikládá této funkci například i pan prezident, případně pan premiér. Z mého pohledu je ta situace krajně neuspokojivá a považuji ji za velmi vážnou,“ dodal Drahoš, kterého Zeman letos v lednu těsně porazil ve druhém kole prezidentské volby.

V duelu Blesk Zpráv s Drahošem diskutoval bývalý diplomat a velvyslanec české republiky ve Francii a Monaku Fischer. Podle něj je důležité, aby naše vláda měla ministra, který bude úřad vykonávat na 100 %.

Video Senátorský duel: Drahoš a Fischer nakládali Zemanovi. - Blesk TV

„Ministra potřebujeme. Je tu nouzová situace. Myslím, že stav nouze ale u nás není,“ tvrdí Fischer, podle kterého je Evropa ve složité situaci a je proto třeba, aby český zástupce nechyběl u žádných důležitých a zásadních jednání.

„Ministr musí cestovat, trávit svůj čas se svými partnery a vyjednávat. To se nedá dělat z Prahy. Když tam ta figura chybí a partneři si to přečtou, tak partneři nemají zakázky, nemají přístup na trhy a chybí nám jeden hlas v zahraničí. Tím spíše, že pan prezident teď nejede do New Yorku na valné shromáždění OSN,“ dodal Fischer.

Oba kandidáti se shodli, že stávající vláda se vložila do jednání o migraci a migračních kvótách, které přináší své „ovoce“. Drahoš ocenil, že premiér Andrej Babiš jezdí vyjednávat podobné otázky do evropských států. Například Itálie nebo Německa, kam míří za kancléřkou Angelou Merkelovou ve středu.

„Premiéra chválím za to, že teď jezdí a jedná – i když raději bych tam viděl ministra zahraničí, popřípadě oba,“ pochválil Babiše Drahoš, který před prezidentskými volbami řekl, že si dovede představit v ČR přijetí 2600 prověřených migrantů, i když si nebyl jistý, zda by tu skutečně chtěli zůstat.

„Musíme udělat maximum proto, aby počet nelegálních migrantů nerostl, aby se vraceli nazpátek. A to nemůže vyřešit jedna země sama,“ je rád za podobná jednání Babiše v zahraničí také Fischer.

Podle obou kandidátů souvisí vnímání migrace také s učebními osnovami na školách. Oba by proto uvítali, kdyby se žáci a studenti věnovali v hodinách finanční gramotnosti, ale také mediální výchově – kde by se naučili rozeznávat relevantní informace od takzvaných fake news.

Kritika Zemana

V duelu přišla řeč také na protesty nedaleko českých hranic. V Chemnitzu (České Kamenici) už několik dní lidé protestují po vraždě 35letého kuchaře, kterého zabil pravděpodobně Syřan a Iráčan. Za protesty podle mnohých stojí radikální skupiny, které podle Drahoše a Fischera sbírají politické body na strachu z přistěhovalců.

Kritiku si od obou kandidátů do Senátu vysloužil také prezident Miloš Zeman, který s protestujícími sympatizuje.

„Já upřímně s těmi demonstranty docela sympatizuji, oni v podstatě říkají Mutti Merkelová sem pozvala migranty a tady máte důsledek,“ řekl Zeman doslova minulý týden v TV Barrandov.

Radikalizace v ulicích

Právě podobná vyjádření politiků podle Drahoše napomáhají k radikalizaci lidí a protesty se pak vyostřují.

„Jako prezident bych se takového výroku nedopustil. Je to nekorektní. Ano, mohu konstatovat, že situace je tam špatná, že těm lidem rozumím, ale abych vyzýval prakticky: lidi, běžte demonstrovat proti Mutti Merkel, to mi přijde nevhodné,“ pustil se Drahoš do Zemana.

Podle Pavla Fischera pak českému prezidentovi v zahraničí nikdo příliš nerozumí.  

„To, co bych viděl jako varující, je, a považuji to za naprosto nepřijatelné, aby prezident republiky komentoval takovou zjitřenou událost v sousední zemi, která je naším nejbližším sousedem a spojencem a závisí na něm i naše ekonomika, i to, jak se nám bude dařit politicky. Proto považuji ten výrok za velmi nešťastný, ublížil a je i neuctivý k paní kancléřce,“ dodal Fischer, podle kterého protesty v Německu podporuje „zezadu“ Rusko.

Kdo rozumí Zemanovi? 

Odpovědi na otázku, zda by spolupodepsali, pokud by ve volbách do Senátu uspěli, žalobu na prezidenta kvůli novičoku, o které mluvili senátoři z hnutí STAN, se oba hosté ve studiu vyhnuli. Víc než novičok jim prý ale vadí, že prezident podle jejich pohledu nevykonává úřad, jak by si od hlavy státu představovali.

„Daleko víc mě znepokojuje, že prezident Zeman z mého pohledu prakticky rezignoval na výkon valné části prezidentské funkce. Na veřejnosti se objevuje tu a tam, provádí nějaké akty, ale prezident by měl být aktivní, prezident by měl vystupovat aktivně v řadě věcí. Zrovna jeho komentář k Saské Kamenici nepovažuji za aktivitu žádoucí,“ kritizoval výkon funkce Zemana Drahoš, který zároveň nepřímo opět spekuloval o zdravotním stavu hlavy státu.

Video Holovská o ghettech: Neřešme je. Kubera: Dokážou neskutečné věci, zaplaceno ale musí dostat ihned. - Blesk TV

„Můžu spekulovat, že buď prezident opravdu rezignoval, nebo má zdravotní problémy,“ což prý Drahoš dokáže pochopit, ale očekával by, že to prezidentská kancelář přizná veřejnosti.

„Stejně jako u prezidenta Havla bych čekal, že kancelář prezidenta oznámí, že se program redukuje z důvodu momentálně něčeho…To je věc, která mě znepokojuje daleko více než otázka, jestli za novičok někoho popohánět před soud, nebo ne,“ uzavřel Drahoš.

Pro Pavla Fischera už je Miloš Zeman minulostí – víc ho prý zajímá, kam bude Česká republika směřovat zhruba za dvacet let, což se prý nedá odpracovat v jednom volebním období ani jedněmi volbami.

„To, že prezident republiky Miloš Zeman je mimo svou roli, že vystoupil z role, že mluví tam, kde nemá a mlčí tam, kde by měl mluvit, to je, myslím, dnes velmi jasně vidět,“ řekl na adresu Zemana Fischer, který prý ale zároveň Zemanovy voliče respektuje.

„Spíš si kladu otázku, jak přemýšlet o naší zemi směrem do budoucna. Miloš Zeman, to je pro mě už spíše minulost,“ uzavřel Fischer, který se už teď dívá do budoucnosti.

Oba kandidáti na senátora odpovídali také na bleskové otázky. V záznamu celého přenosu se tak dozvíte, jak by v případě zvolení hlasovali Jiří Drahoš a Pavel Fischer například o otázce:

Zda je třeba zrušit Senát?

Zda se mají volby do senátu změnit na jednokolové?

Zda vyhovět přání Evropanů a zrušit podle ankety střídání „letního“ a „zimního“ času.

Zda umožnit homosexuálním párům manželství?

 

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš (69) kandiduje v Praze 4 a to jako nezávislý kandidát, ovšem s podporou TOP 09, STAN, Zelení a KDU-ČSL.

Podobně je na tom také bývalý diplomat Pavel Fischer. V Praze 12 kandiduje jako nezávislý kandidát, ovšem s podporou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Oba kandidovali v lednu letošního roku na prezidenta. Pavel Fischer skončil už v prvním kole, když získal 10,23 % hlasů, což znamená 526 694 hlasů.

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola, kde ovšem nestačil na Miloše Zemana a to zhruba o 150 tisíc hlasů, když získal 48,63 % – tedy 2 701 206 hlasů.

Už ve středu odvysíláme další živý přenos s kandidáty do Senátu. Ve studiu v 15 hodin usedne bývalý premiér Jiří Paroubek, který kandiduje v Ostravě jako nezávislý podporovaný místní buňkou ČSSD, a vědkyně Eva Syková, která kandiduje v Praze 4. Tentokrát ale ne za ČSSD jako před šesti lety, ale za hnutí ANO. 

Doporučujeme
monhtik ( 7. září 2018 14:19 )

Zřejmě jste si nevšiml Modrýptáku, Drahoš již dávno v důchodu je.

modryptak ( 6. září 2018 09:29 )

Přesně řečeno.Budou dělat ostudu a loudit a loudit.

modryptak ( 6. září 2018 09:26 )

Ať jdou ty dva šašci lovit do jiných lovišť.Je zjevné že chtějí teplá místečka na důchod.

petr11 ( 6. září 2018 06:53 )

....to se nedalo sledovat

george1957 ( 5. září 2018 15:11 )

 Ti dva apači ať jdou do kelu,ty jejich rozumy,to je pošušnání,Drahoš,to je opravdu extraliga,Fišer- bez komentáře.Pane bože,ty to vidíš!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud