Duel: Paroubkovi se vypařily miliony. Sykovou odstavila ČSSD kvůli vládě

1080p720p360p
Autor: Zuzana Štíchová - 
6. 9. 2018
05:02

Návrat Jiřího Paroubka (nestr.) do vysoké politiky. To je jedno z hlavních témat letošních senátních voleb. Někdejší premiér a šéf ČSSD kandiduje v Ostravě. V duelu Blesk Zpráv promluvil i o tom, jak to bylo s 3,5 miliony korun v dolarech, které měl v sejfu. Jeho sokyní v duelu byla senátorka hájící svůj post na Praze 4 Eva Syková (za ANO). I ona měla vazby na ČSSD, když za ně před 6 lety kandidovala. Teď jde ale do boje za hnutí ANO.

Měsíc před volbami se znovu rozvířily vody kolem expremiéra Paroubka a jeho příjmů. Podle Radiožurnálu měl v sejfu 3,5 milionu korun v dolarech na burzovní transakce. Co se s nimi stalo, že už je bývalý šéf ČSSD nemá?

Paroubek pro Blesk Zprávy v živě vysílaném speciálu před senátními volbami přiznal, že neví, kam se obnos ztratil. Viníka ale prý zná. „Jsou ve správě mojí budoucí bývalé paní,“ nezaváhal a ukázal na svoji ženu Petru, která od něj loni v únoru odešla. Peníze si expremiér údajně půjčil na investice, hlavně do komodit a akcií.

Peníze podnikateli Petru Michkovi ale hodlá vrátit. Ne v hotovosti, nýbrž formou rad, na kterých vydělá obnos zpět. Už tak prý vrátil zhruba třetinu. „Já jsem uznal tento závazek, že mu to odpracuji svými radami. On bude investovat a já mu v tom radím,“ přiznal Paroubek. „V tomhle roce vydělal třetinu toho, co mi půjčil. Předpokládám, že do 3 nebo 4 let mu ty peníze vrátím,“ dodal s tím, že peníze byly u něj, protože Michek vlastní sejf neměl.

Video Celý záznam duelu kandidátů do Senátu: Syková a Paroubek o vztahu k ČSSD i problematických penězích - Blesk TV
1080p 720p 360p

Podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy ale celý příběh vyznívá podezřele. Podobné transakce se totiž prý nedělají v hotovosti. „Já bych nad tím okamžitě pozvedl obočí a první, co by mě napadlo, je, že je to za účelem, aby ty peníze byly nějak legalizovány,“ řekl Radiožurnálu.

„Když jsem odešla od muže, peníze jsem neměla, ač on tvrdí, že jsem zcizila společné peníze z domácího trezoru,“ řekla k tomu už dříve pro Blesk Petra Paroubková. Expremiér hodlá během čtvrtka ukázat dokumenty o tom, že s miliony nebylo nic špatně.

Syková má problém s penězi za léčení za uzavřený

Ani Evě Sykové se přitom v minulosti nevyhnula aféra spojená s financemi. V roce 2016 musela skončit na Akademii věd, protože její tým údajně vybíral peníze od pacientů podstupujících klinickou studii, což je zakázáno. Syková se od začátku bránila, že si od pacientů peníze nebrala.

„Tato aféra je u konce,“ řekla Syková, přestože vyhrožovala, že se bude kvůli nařčení soudit. „Já osobně, ani nikdo z mých spolupracovníků si nikdy nevzal ani jednu korunu českou od žádného pacienta. Pokud, a to je dovoleno, chtějí dobrovolně přispět nějakým darem, tak to dělali do nadace,“ vysvětlila svůj pohled na věc.

Syková má řešení pro dusící se Prahu: Zákaz vjezdu kamionů.Syková má řešení pro dusící se Prahu: Zákaz vjezdu kamionů. | 

„Mám dvoje vysvětlení právníků, která ukazují, že jsem nepochybila. Policie mě předvolala jako svědka, pak to odložila,“ brání se dodneška senátorka, která získala za své lékařské schopnosti i řadu ocenění.

Kolegové z ČSSD, se kterými sdílí v Senátu klub, se za Sykovou v tu chvíli podle jejích slov postavili. „Mám 25 podpisů pod prohlášením, kde říkají, že jsem se ničeho nedopustila a že mě podporují, abych zůstala v Senátu,“ řekla.

Vztahy s ČSSD. Paroubek je bude řešit po volbách, Syková vysvětlila „zběhnutí“

Vinu za to, kam se sociální demokracie dostala, nesou Sobotka a Chovanec, řekl otevřeně k volebním výsledkům posledních několika let Paroubek, který by se rád do ČSSD vrátil. „Ta sobotkovská část předsednictva strany mimo jiné rozhodla o tom, abych nebyl kandidátem sociální demokracie. Já jim děkuji, protože tím jsem se stal nezávislým kandidátem, dnes je dobré být nezávislým kandidátem,“ poznamenal k tomu expremiér.

K žádosti o „stranickou knížku“ se prý může Paroubek vrátit po volbách, zatím svou snahu „pozdržel“. „Volby pro mě nebudou žádným velkým debaklem,“ věří si v boji o senátorské křeslo. Na dotaz, zda by nabídku ČSSD po případných úspěšných volbách přijal, Paroubek odpovídat nechtěl.

3,5 milionu korun v dolarech měl Paroubek loni investovat. Peníze se ale prý ze sejfu vypařily. Dluh si prý odpracuje...3,5 milionu korun v dolarech měl Paroubek loni investovat. Peníze se ale prý ze sejfu vypařily. Dluh si prý odpracuje... | 

„Pokud prokážu svoji schopnost a řekněme budu schopen získat hodně voličů, tak třeba i ti sociální demokraté, kteří jsou proti tomu, to je buňka na Praze 5, a já jsem zvědav na jejich výsledky v komunálních volbách, pak si budeme moci poměřit ty svoje výkony a říct si, kdo má třeba větší právo za tu stranu mluvit,“ vzkázal svým odpůrcům.

I Eva Syková je spjata se sociální demokracií, jejíž barvy chtěla podle svých slov hájit i v letošních volbách. Někteří členové ČSSD ale prý byli proti. „Nebyla bych zrádce. Když byla nominace, hovořila jsem o tom s předsedou strany (Hamáčkem - pozn. red.). Všude byla velká vůle mě podpořit. Potom, když OVV (okresní výk. výbor - pozn. red.) rozhodovalo, tak tam docházelo k manipulování. O několik hlasů se nakonec rozhodlo, že podpoří paní doktorku Skovajsovou,“ popsala dění uznávaná lékařka.

„Myslím, že to bylo tím, že zastávám názor, že podporuji koalici hnutí ANO s ČSSD,“ vysvětlila otočku v soc. dem. 

Volby do Senátu 2018

Volební obvody Seznam kandidátů Systém senátních voleb Voličský průkaz Volební komise

5. a 6. října vyrazí lidé znovu k volebním urnám. Čekají je totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Případné druhé kolo senátních voleb proběhne čtrnáct dní po prvním kole.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018

Doporučujeme
bullshit ( 6. září 2018 15:30 )

Standa Gross - hadr. Kdo může volit takového bulíka, to mi není jasné. Pokud investuje do akcií, musí mít peníze na účtu a obchodovat elektronicky, jinak to moc nejde. Navíc platby nad 500 litrů nesmí být v hotovosti. Taky je dobré, že míče si odpracuje radami, to mně docela pobavilo. Jinak je to ale smutný příběh. Zamotá se do toho jako Bureš s čapím hnízdem. Je to křupan, ani nemá připravenou smysluplnou verzi, ještě chybí strýček Vik a palírna směnek Simkanič...

Pokr ( 6. září 2018 13:43 )

 Tam jsou všechny zloději vtÿ vládě od začátku 1989 aš do teď mimo Havla jinak samej Z.MRD Č.ÁK ZLODĚJ

sekebo ( 6. září 2018 13:33 )

Takže manželka mu odklonila melouny a jakpak se ty melouny asi priklonily? Každému je snad jasné, ze Paroubek potřebuje přiklonit další, proto ta kandidatura do senátu.

demokratura ( 6. září 2018 12:32 )

jo parub dph 5% ,nemocnice v rukou státu ,ve všem měl pravdu před čím varoval občany pro ty kdo mají krátkou paměť mafiánské struktury ods, topstan,kdu, zel ...........a velké zklamání hitlerjugend ods ,top piráti jak vládly mafiánské struktury loutek USA eu ,islamovítačů havlofašistických zločinců ods, topstan, kdu,zel, ..od krádeží volebních mandátů po církevní tunel kolaborantům s nacisty katolické církvi za stamiliardy ,po zavádění nových daní, + zvyšování současných daní+škrcení ekonomiky+ rekordní zadlužování+ stagnující důchody+stagnující minimální mzda +nepřetržité korupční kauzy jako izip.pandur, tatra, promopro,čističky, openkrad, jen namátkou ... DPH z 5% za Paroubka ZVÝŠILA PRAVICE na 19% za Kalouska ,ZAVEDLA : nové daně pro občany, jako ekologická dan, z uhlíku, prodej staršího vozu 10 000kč,povodnová daň, daně z položky na receptu, daně za vyšetření, daně za lůžko v nemocnici, stavební povolení zvýšili na 5000 kč, zápis do katastru nemovitosti zvýšili na 1000 kč, zvýšili ceny za odvoz odpadků, zvýšili výpočet důchodů vysokopříjmovým snížili ostatním, zavedli a snížili stropy pojištění pro bohaté , snížili nemocenskou zavedli neplacení prvních 3 dnů každý rok zvyšovali dane občanům a snižovali vysokopříjmovým, firmám, zavedli 3 dny neplacení nemocenské, zvýšili daně z pohoných hmot, cigaret, alkoholu, jen namátkou z korupčních kauz havlofašistických mafií ods, topstan,kdu, zel každá pro ČR nevýhodná smlouva=porušení povinností při správě veřejného majetku,viz CASA,církevní tunel,Pandur,Tatra, církevní zlodějina 300 mld, zdvojnásobení ceny výkupu energií fotovoltaiky pravicí 2006 PROMOPRO ,Drobil a 3000 milionů čistička , drábekcard,drábeksystem,IKEM,IZIP,pandur,iveco,dingo,samopaly,minomety, opencard ,kocourkova konta z daňových rájů, babákův strýček, bártovy kapříky, ,john oraprint, nechali 12.2 mld z MUS švýcarsku ,liberecká lyžovačka, 650 mega key investments ,dpp praha, tunel blanka 1

dyskrymynaclja ( 6. září 2018 12:21 )

Peníze mu šlohl Egon Olsen,ten otevíral sejfy bez násilí jen se stetoskopem

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa