Nejlepší záplatou na nenadálé výdaje je finanční rezerva. Nemáte-li ji, je zapotřebí si ji vytvořit. Půjčka od banky, nebankovní společnosti, rodiny či přátel rozhodně není tím správným řešením finančních problémů.

Nežijte ze dne na den. Plánujte dopředu

Sotva s příjmy vycházíte, a tak máte pocit, že nemůžete měsíčně odložit ani korunu navíc? Pak začněte plánovat. Nežijte přítomností, ale myslete na budoucnost. Rozpočítejte si, kolik peněz na měsíc potřebujete a zbytek si uložte. Rozhodně nespoléhejte na to, že si uložíte až to, co vám zbyde na konci měsíce. Snažte se mít peníze stále v hotovosti a zapisujte si, za co je utrácíte.

„Pokud si chcete koupit nový telefon, na který v současné době nemáte peníze, pak si na něj začněte spořit. Sjednejte si fiktivní půjčku sami sobě. Pravidelně si odkládejte každý měsíc určitou částku, která pro vás bude splátkou. Díky tomu si vyzkoušíte, zda jste schopni splácet úvěr, a předejdete případným komplikacím s reálným úvěrem,“ radí Michal Bajer z portálu Půjčka.co.

Porovnávejte ceny a nebojte se změn

Ušetřit se dá v bance za poplatky, za energie, za mobilní služby, za jídlo i za oblečení. Zapotřebí je jen nevzít hned první nabídku, co vidíte, ale zjistit si, jakou cenu nabízí u konkurence. Využít k tomu můžete akční letáky i celou řadu chytrých online porovnávačů, mezi které patří také srovnávací portál půjčka.co. Najdete-li u konkurence výhodnější nabídku, nebojte se změny a přejděte za levnějšími službami.

Finančně se vzdělávejte a mějte přehled

Už od mala učte děti významu peněz a i vy sami se finančně stále vzdělávejte. Snažte se mít přehled o možnostech spoření, o úrokových sazbách, o cenách potravin, elektřiny a plynu. Dnešní doba jde velmi rychle dopředu a jakékoliv zaváhání se nevyplácí.

Na internetu lze v 21. století prakticky vše, a to ať už spravovat účty, sjednat online půjčky, investovat do akcií, objednat elektroniku, nakoupit potraviny, prodat dům. Nebraňte se moderním vymoženostem a využijte je ve svůj prospěch.

TIP: Pokud vás absence finanční rezervy dostala do dluhů, pak neházejte flintu do žita. Ještě nic není ztracené a finanční polštář pro případné další nečekané výdaje můžete začít tvořit.  Stávající dluhy slučte, díky tomu nad nimi získáte dokonalý přehled. Navíc si sloučením můžete vyjednat nové výhodnější podmínky pro splácení. Konsolidovat půjčky se určitě vyplatí.