V Česku v současnosti působí přes 50 tisíc firem poskytujících půjčky. Vyplatí se proto obrátit se pouze na prověřené a známé společnosti, které jsou členy České leasingové finanční asociace (ČLFA). Už to je záruka jisté serióznosti. Seznam členů ČLFA naleznete na www.clfa.cz. Seriózní společnosti také na svých webových stránkách zveřejňují informace o nabízených produktech, uvádějí přehledné a srozumitelné smluvní podmínky i on-line kalkulátory, kde si snadno můžete spočítat, kolik u nich za půjčku zaplatíte.

Autor: Provident Financial

„Naopak poskytovatelé půjček, kteří inzerují anonymně a své nabídky vylepují na autobusových či tramvajových zastávkách, kde je mnohdy jediným kontaktem telefonní číslo, jsou rizikoví a je lepší se jim vyhnout. Jinak byste později mohli litovat,“ varuje ředitel právního oddělení společnosti Provident Financial Martin Šváb.

Cenu půjčky musíte znát předem

U každé půjčky vám poskytovatel musí dopředu říct, kolik za ni zaplatíte. Okamžitě tak budete vědět, jak je která půjčka drahá a nabídky si můžete snadno porovnat. Pozornost byste měli věnovat i poplatkům a sankcím za opoždění splátky. Některé firmy totiž v případě prodlení účtují přemrštěné sankce a zneužívají finanční tísně dlužníka.

Od půjčky nad 5 tisíc můžete odstoupit

Pokud si půjčíte více než 5 tisíc korun a pak změníte názor, ze zákona máte 14denní lhůtu na bezplatné odstoupení od smlouvy. Pokud si tedy půjčíte před Vánoci a pak si půjčku rozmyslíte, nic se neděje, stále můžete od smlouvy odstoupit. Avšak nezapomeňte, že do 30 dnů poté musíte vrátit společnosti peníze.